Wiosenne działania SK Caritas – „Dzień Dobra” i „Pola nadziei”

Tegoroczne święto patronalne Caritas, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego była obchodzona jako Dzień Dobra.  W tym dniu w całej Polsce organizowano festyny, pikniki, koncerty z udziałem wolontariuszy Caritas. W naszej szkole to świętowanie zostało przedłużone na kilka kolejnych dni.

W niedzielę 24 kwietnia wolontariusze kwestowali przy kościele św. Jerzego. Fundusze zostały przekazane na wsparcie „Miejsc, które stały się domem”. To prowadzone przez Caritas w całej Polsce placówki różnego typu, m.in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki, czy centra kryzysowe. W wielu z nich schronienie znaleźli w ostatnich tygodniach uchodźcy z Ukrainy.

W kolejne dni uczniowie klas I-III spełniali dobre uczynki, później zapisywali je na papierowych kwiatkach, przyklejali na planszy i tak powstało „drzewko dobrych uczynków”. Można je podziwiać na klatce schodowej miedzy pierwszy i drugim piętrem. Uczniowie klas IV otrzymali zadanie, aby przedstawić w sposób graficzny jeden z uczynków miłosierdzia, który został przez nich zrealizowany w ostatnim czasie.

Nauczyciele w ramach zajęć świetlicowych oraz starsi uczniowie na zajęciach techniki wykonywali papierowe żonkile, które były rozdawane w ramach akcji „Pola nadziei” na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.  Kwesta odbyła się 22 maja przy kościele św. Jerzego. Wzięło w niej udział 42 wolontariuszy wraz z rodzicami i nauczycielami.

Wszystkim zaangażowanym w akcje SK Caritas mówimy z wdzięcznością:

Dziękujemy!

„TAK. POMAGAM!”

W sobotę, 4 grudnia ok. 40 osobowa grupa wolontariuszy SK Caritas wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!”. Uczniowie zbierali żywność o długim terminie przydatności do spożycia. Dzięki ich zaangażowaniu i dobroci darczyńców kosze szybko wypełniały się produktami: makaronem, cukrem, mąką, kaszą, ryżem, słodyczami itp.

Kolejny raz doświadczyliśmy, że razem możemy uczynić wiele dobrego.

Aktywna jesień SK Caritas SP 5

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas odpowiedzieli na zaproszenie do włączenia się w różne akcje charytatywne organizowane od początku nowego roku szkolnego.

We wrześniu wolontariusze brali udział w festynie „Na własnych nogach”, gdzie pomagali w przeprowadzeniu loterii fantowej oraz zbierali datki do puszek dla Jakuba Osucha. Dla Kuby zorganizowali też zbiórkę makulatury w naszej szkole. Zebrano 3700 kg makulatury, z której dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację chłopca.

W pierwszą niedzielę listopada również dla Kuby pomagali przy kiermaszu ciast, a gdy zabrakło słodkości zbierali ofiary do puszek. Kiermasz odbył się przy kościele Św. Jerzego.

W niedzielę, 3 października, kiedy w całej Polsce odbywają się kwesty na rzecz Caritas, nasi wolontariusze w porozumieniu z Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej zbierali ofiary z konkretnym przeznaczeniem dla Domu Pomocy Społecznej w Zamościu. Ofiarodawcy otrzymywali pamiątkowe anioły w zamian za złożone ofiary.

W ostatnim tygodniu października uczniowie z klasy 8a Piotr, Maks i Franciszek wypakowywali plastikowe nakrętki z „serca” znajdującego się przy Urzędzie Miasta i napełniali nimi worki. Nakrętki zostały przekazane do Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy potrzebującym.