Jesteśmy grupą ludzi która, od wielu lat dostrzega problem wykluczenia informacyjnego i cyfrowego osób z różnymi niepełnosprawnościami. Naszym zadaniem jest zmniejszanie w przestrzeni publicznej barier, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Zajmujemy się bardzo szeroko rozumianym badaniem i wdrażaniem dostępności wszystkiego, co powinno być dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Posiadając odpowiednie kwalifikacje, powołaliśmy spółdzielnię socjalną. Spółdzielnia Socjalna Fado została powołana przez Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundację Subsidium z Łodzi.

Nasze badania i audyty dostępności bazują na doświadczeniach osób z niepełnosprawnościami.

Budujemy razem z Wami dostępność w przestrzeni publicznej dla wszystkich. Część z nas to osoby z różnymi niepełnosprawnościami i dzięki temu staramy się jeszcze lepiej wskazywać bariery na jakie napotykamy w życiu codziennym.

Chcemy świadomie badać dostępność otaczającej nas rzeczywistości i wskazywać potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Odwiedź stronę

www.spoldzielniafado.pl

Opis filmu

Na ekranie widać biurko. Ręka pojawiająca się w dolnej części przeciąga na nie białą kartkę papieru, która zakrywa całe biurko.

Na kartce pojawia się pytanie „Zastanawiasz się jak być dostępnym?” i okienko wyszukiwania przeglądarki internetowej, w której wpisywany jest tekst „ułatwienia dla osób niepełnosprawnych”.

Kolejna kartka papieru przesłoniła poprzednią. Pojawia się grafika przedstawiająca zmartwionego człowieka wpatrującego się w swój komputer. Ręka przykleja karteczkę z tekstem „przeszukałeś już cały internet?”

Kolejna płachta papieru i ten sam zmartwiony człowiek. Ręka przykleja kartkę „ale rozwiązania nie widać?” Następnie ręka zrzuca wszystkie płachty papieru z biurka. Pojawia się kolejna kartka, na której flamastrem ręka wypisuje „na szczęście są ludzie, którzy na dostępności znają się bardzo dobrze”.

Kolejna płachta papieru. Na niej napis „przedstawiamy”. Ręka przykleja logo spółdzielni FADO i wpisuje adres www.spoldzielniafado.pl

Kolejna płachta, na niej rysunek komputera ze stroną internetową FADO. Ręka przykleja karteczkę „spółdzielnia socjalna osób niepełnosprawnych – ekspertów dostępności”.

Na kolejnej płachcie człowiek, który przeglądał internet nie jest już zmartwiony. W geście zwycięstwa unosi ręce nad głowę a ręka pisze „my sprawdzimy dostępność od A do Z i problem z głowy”.

Kolejna płachta a na niej ręka pisze flamastrem „i to wszystko w trzech prostych krokach” (krok 1) Na kolejnej płachcie wyświetla się wideo z kobietą rozmawiającą przez telefon a ręka pisze „skontaktuj się z nami przez telefon, internet, fax lub przez gołębia” (krok 2) na kolejnej płachcie ręka przyczepia symbole czterech głównych niepełnosprawności (słuch, wzrok, poruszanie i problemy mentalne) oraz pojawia się napis „wspólnie z nami określ gdzie może pojawiać się problem z dostępnością”

Kolejna płachta a na niej ręka pisze „warto wiedzieć! warto pamiętać! Myśląc o dostępności trzeba uwzględniać różne rodzaje niepełnosprawności” (krok 3) Na nowej płachcie pojawia się zegar, z poruszającymi się wskazówkami i napis „daj nam trochę czasu”.

Na następnej płachcie ręka pisze „i to by było na tyle”, zmienia płachtę i dopisuje „a teraz najlepsza część” a potem znów zmienia i pisze „gdy już wszystko ustalimy” zgarnia poprzednie płachty. Na następnej widzimy znów człowieka, który przeglądał internet. Jest zrelaksowany. Obok pojawia się napis „problem dostępności masz z głowy”.

Ręka zgarnia płachty i na nowej pisze „a my zakasujemy rękawy i bierzemy się do pracy”. Na wideo, które pojawia się na płachcie widać studio filmowe i naszego pracownika przygotowującego plan zdjęciowy.

Kolejna plansza. Ręka pisze „a ponieważ lubimy naszą pracę pracujemy ze szczerym uśmiechem”, poniżej pojawia się wideo. Kamera filmuje naszą pracowniczkę z góry, pracowniczka pochylona jest nad laptopem ale w pewnej chwili podnosi głowę, patrzy w kamerę i uśmiecha się trochę sztucznie.

Ręka zgarnia płachtę. Na kolejnej pojawia się napis „… i pełnym zapału, prawdziwym, głębokim zaangażowaniem”. Powyżej widać wideo ze zbliżeniem na koło wózka inwalidzkiego pokonującego próg.

Ręka zgarnia płachtę a na następnej pisze „aby zmienić świat na lepsze”

Kolejna plansza to znów nasz bohater teraz już bardzo uśmiechnięty i zadowolony. Pokazuje uniesiony kciuk a napis głosi „zatem zadowolenie masz gwarantowane”

Na kolejnej planszy pojawia się hasło „wszystko czego potrzebujesz aby być dostępnym”, adres www.spoldzielniafado.pl a ręka dokleja logo FADO.