Tematem przewodnim w październiku był stres i uważność.
Jednym z zadań ze Szkoły Myślenia Pozytywnego było zorganizowanie działania z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego (10 października), biorąc pod uwagę temat miesiąca czyli stres i uważność.
Z tej okazji powstała tematyczna gazetka dotycząca Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, a na korytarzach szkolnych zostały zamieszczone różne hasła i cytaty.
Przez cały miesiąc odbywały się warsztaty dotyczące stresu. Celem tych warsztatów było rozwijanie świadomości w zakresie źródeł stresu oraz rekacji organizmu w sytuacjach stresujących, a także rozwijanie umiejętności radzenia sobie zza stresem w szczególności w okolicznościach edukacyjnych.
Nasi najmłodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach dotyczących uważności. Celem tych warsztatów było rozwijanie umiejętności zarządzania emocjami, w szczególności stresem oraz budowanie postawy refleksyjności i uważności. Zachęcanie do dostrzegania drobnych uroków świata.
Zajęcia z uważności w klasach starszych zostały przeprowadzone przez panią Aleksandrę Gontarz.
Na zajęciach uczniowie przyglądali się Uważnemu Ruchowi. Sprawdzali, gdzie są ich granice w ciele i jak daleko mogą się posunąć, robiąc ćwiczenia fizyczne, tak żeby się nie nadwerężyć i nie zrobić sobie krzywdy. Była to ważna okazja ku temu, by porozmawiać, czym jest ból. Jakie sygnały nam wysyła ciało i że ono jest mądre i wie doskonale - kiedy jest dość. To, co my mamy do zrobienia, to dbać o nasze ciało i słuchać go, tak by nie dopuścić do tego, kiedy będzie za dużo. Przestać wtedy, kiedy dochodzimy do naszej granicy, a nie wtedy, gdy ją przekraczamy.
Uczniowie zrobili również wizualizacje z uważnością na zmysły, która pomoże im zwiększyć uważność na to co widzą, słyszą, czują, czego dotykają i co smakują.
Piękna jesienna pogoda zaprosiła uczniów do uważnego ruchu w pobliskim parku pełnym różnorodnych drzew. Ćwiczenia fizyczne same w sobie są dla nas dobre, ale ćwiczenia w parku wśród drzew mają szczególny wpływ na nasze samopoczucie. Kontakt z naturą, szelest liści, delikatny szum stawu - spacer po parku pełnym drzew oczyszcza umysł, uspokaja i ożywia jednocześnie. Odpowiedzialne za to są terpeny - zapachy i substancje przekaźnikowe, które są wydzielane przez drzewa i wzbogacają powietrze. Mówi się, że mają one opisany pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy. Zajęcia rozpoczęliśmy ćwiczeniem zmysłów 5,4,3,2,1 co pozwoliło dzieciom być bardziej uważnym na to co jest dookoła nas. Oglądanie tego, co nas otacza pozwala uważniej spoglądać na otoczenie i dostrzec, że w parku, przez który codziennie przechodzimy, jest pełno różnorakich drzew, a liście mają przepiękne kształty i odcienie. Wyjątkowość świata i jego piękno są więc na wyciągnięcie ręki – wystarczy uważniej patrzeć. Dzieci zapytane jak lubią spędzać wolny czas odpowiadały, że ze znajomymi bawiąc się wspólnie. To zaprosiło nas do wspólnej zabawy w układanie mandali i zaprosiło również do uważnej komunikacji i współpracy przy tworzeniu wyjątkowych niepowtarzalnych prac.