do strony głównej

         

INFORMACJE... (więcej)

 

Mobilne Muzeum św. Jana Pawła II

09 VI 2016r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili Mobilne Muzeum  św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej – Iskra Miłosierdzia. Głównym założeniem tego dzieła jest głoszenie Bożego Miłosierdzia, które zapoczątkował papież Polak.

Dzieci oglądając ekspozycję miały możliwość bliżej poznać tych wielkich, polskich świętych. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się brewiarz i różaniec, które nasz Ojciec Święty używał do codziennej modlitwy, narty, buty, sweter, pióro, piuska , sutanna oraz zegar z rezydencji w Castel Gandolfo. Nie zabrakło również ulubionej książki Jana Pawła II, czyli „Dzienniczka św. Faustyny”. Nasi uczniowie dużo czasu poświęcili na oglądanie filmów i zdjęć związanych z życiem Ojca Świętego i siostry Faustyny.

Ta niecodzienna lekcja katechezy była dla wszystkich, zarówno dorosłych jak i dzieci niezwykłą  zachętą do nieustannego dążenia do świętości.


Pierwsze prawa jazdy dla czwartoklasistów

Przez minione dwa miesiące nasza szkoła brała udział w VII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Bezpieczna jazda. Karta rowerowa - moje pierwsze prawo jazdy."

Organizatorem programu była Spółka McDonald's a patronami: Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz producent materiałów odblaskowych - firma 3M.

Celem programu było przygotowanie dzieci do egzaminu na kartę rowerową oraz zwiększenie świadomości uczniów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zachęcenie do bezpiecznej jazdy na rowerze, w tym stosowanie elementów odblaskowych.

Program skierowany był do uczniów klas czwartych. Na początku kwietnia otrzymali oni książki, które pomagały w przygotowaniu się do egzaminu teoretycznego na kartę rowerową. Egzamin odbył się pod koniec maja. Część teoretyczna miała formę testu, a praktyczna obejmowała przejazd ucznia rowerem po placu manewrowym.

Kartę rowerową zdobyło 96% czwartoklasistów. W nagrodę otrzymali oni w czerwcu pakiety bezpieczeństwa składające się z kamizelki i opaski odblaskowej.

Świeżo upieczonym właścicielom pierwszych praw jazdy życzymy bezpiecznych wakacji na rowerze!


„Radość z pomagania 2016”

Dnia 31 maja 2016 r. wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w imprezie plenerowej „Radość z pomagania 2016” organizowanej przez Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Celem imprezy było podziękowanie wolontariuszom za pomoc i zaangażowanie się w akcje charytatywne, promocyjne, zbiórki i kwesty na rzecz Hospicjum.

Imprezę rozpoczął ks. Michał Przybysz, który  powitał uczestników i gości oraz zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Organizatorzy zapewnili dzieciom wiele ciekawych atrakcji  m.in.: spacer po Mini ZOO, zabawy z animatorem, wesołe miasteczko, konkurencje sportowe, poczęstunek, malowanie twarzy.


Akcja „Twój Dar Serca dla Hospicjum”

Już po raz ósmy  zaproszono wszystkie szkoły z regionu Lubelszczyzny do udziału w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum.

Organizatorem Akcji jest Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Liderem organizacyjnym przedsięwzięcia jest Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.

Nasza szkoła z chęcią dołączyła do akcji, aby wspomóc swoich rówieśników, terminalnie i nieuleczalnie chore dzieci – Podopiecznych lubelskiego Hospicjum.

Celem akcji jest edukacja najmłodszych obywateli, uwrażliwienie ich na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.

Członkowie Samorządu Uczniowskiego zbierali do puszek pieniądze od kwietnia do maja chodząc po klasach  i prosząc o dołączenie do akcji.

Szkolnymi koordynatorkami były pani Katarzyna Różańska oraz pani Małgorzata Muda.

Uczniowie, którzy wrzucali pieniądze do puszek otrzymywali symboliczne podziękowanie - naklejkę z logo akcji.

Dzięki wsparciu uczniów i rodziców udało nam się zebrać kwotę 784,30 zł.

Otrzymane wsparcie finansowe w tym roku Hospicjum przeznaczy na: zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych dla podopiecznych, zakup sprzętu medycznego, naprawy i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego.


WIOSNA Z MRÓWKĄ

W dniu 20 maja nasza szkoła wzięła udział w akcji „Wiosna z Mrówką”. Uczniowie wspólnie z pracownikami sklepu PSB „Mrówka” obsadzili skwer, przy naszej szkole. Do realizacji akcji zostały wykorzystane produkty z grup asortymentowych PSB Mrówka: rośliny, sadzonki, drzewka, ziemia, nawozy oraz narzędzia. Dzieci były bardzo zaangażowane w działania i pracę. Wspólnie stworzyły zgrany  zespół. Estetyczne otoczenie jest niezwykle ważne dla komfortu naszego życia. Chcieliśmy  pokazać, że dbając nawet o mały wycinek naszej szkoły, zmieniamy ją w piękne miejsce, ucząc przy tym odpowiedzialności i dbałości o przyrodę. Dzieci po zakończonej pracy otrzymały ulotki informacyjne z instrukcją „Jak pielęgnować kwiaty balkonowe i ogrodowe” oraz nasionka roślin, które zasieją wraz z rodzicami w swoich domowych ogródkach.


Ks. Jan Twardowski − wystawa fotograficzna dla szkół

W dniach 18-20 maja 2016r. w naszej szkole odbyła się wystawa fotografii poświęcona ks. Janowi Twardowskiemu – patronowi naszej szkoły - przygotowana przez Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

WYSTAWA „Można odejść na zawsze, by stale być blisko. Ks. Jan Twardowski w 100-lecie urodzin” to 30 zdjęć autorstwa Czesława Czaplińskiego ukazujących ks. Jana w jego prywatnej, domowej przestrzeni. Wystawa w sposób szczególny - za pomocą fotografii obrazujących proste życie  bogate w obecność Boga – przybliżyła naszym wychowankom  osobę ks. Jana Twardowskiego i jego świat  oraz uświetniła obchody  IX Dnia Patrona Szkoły, którego mottem były słowa „Święci bo nie udają świętych”. Autor zdjęć - Czesław Czapliński poznał poetę w 1985 r. w Nowym Jorku i od tamtego czasu wielokrotnie odwiedzał go w mieszkaniu przy Krakowskim Przedmieściu. Był też pierwszym fotografem, któremu ss. Wizytki pozwoliły wejść za bramę klasztoru z aparatem w ręku.

Wystawa jest projektem objazdowym – po obejrzeniu fotografii i wysłuchaniu audycji przez uczniów naszej szkoły została przesłana dalej – by uczniowie kolejnych szkół mogli lepiej poznać osobę naszego znakomitego patrona.


Kolejna edycja Szkolnego Konkursu „Mam Talent”

25 maja odbyła się VI edycja Szkolnego Konkursu „Mam Talent”. W tym roku mogliśmy podziwiać przede wszystkim wokalistów i tancerzy, bo takie talenty przeważały wśród wyłonionych w klasowych eliminacjach uczestników. Jury, w którym zasiadali przedstawiciele uczniów i nauczycieli, ogłosiło zwycięzców. Oto lista laureatów tegorocznego konkursu:

I miejsce – Julia Kaczor z klasy VIb

II miejsce – Bartosz Malec z klasy Vb

III miejsce – Oskar Pawlos z klasy Vc

Wyróżnienia:

Katarzyna Wróblewska z klasy Vd

Lena Palikot i Wiktoria Flis z klasy IVa

Zuzanna Szcząchor, Jagoda Zań i Zuzanna Bilińska z klasy IVb.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!


Spotkanie z podróżnikiem – wyprawa do Meksyku

„Spotkania z podróżnikiem” dla uczniów klas II-VI to okazja na nietypowe spojrzenie na Meksyk. Pan Grzegorz Chachura, który odwiedził naszą szkołę 23 maja,  opowiadał o swojej wyprawie do Meksyku. W prezentacji zwrócił uwagę na wiele informacji  nie zawsze pojawiających  się w przewodnikach np: ceny biletu do metra, tłok na meksykańskiej ulicy, bądź ilość odmian papryki sprzedawanej na bazarze. Dla każdego ucznia znalazło się coś interesującego. W prelekcji,  urozmaiconej pokazem zdjęć, gość opowiadał o geografii, przyrodzie, historii i kulturze bardzo dalekiego nam kraju.


IX Dzień Patrona – święto szkoły

18 maja 2016r. przeżywaliśmy ważny dzień dla naszej społeczności – Dzień Patrona. Obchody rozpoczęła Msza św.  w kościele pod wezwaniem św. Jerzego, następnie wróciliśmy do szkoły, gdzie odbyła się akademia. Uczniowie klasy Vc,  wspomagani przez swą wychowawczynię, przygotowali krótką scenkę przypominającą o 1050 rocznicy chrztu Polski. Klasy I – III zaprezentowały wiersze Jana Twardowskiego nawiązujące do motta tegorocznego Dnia: „święci, bo nie udają świętych”.

Uroczystość zakończyły konkursy. Młodsi uczniowie ilustrowali wybrane wiersze księdza Jana o świętych, zaś starsi sprawdzali swą wiedzę o życiu i twórczości Patrona.

W holu na parterze szkoły można było obejrzeć wystawę fotograficzną „Można odejść na zawsze, by stale być blisko. Ksiądz Jan Twardowski w 100-lecie urodzin” autorstwa Czesława Czaplińskiego, przyjaciela naszego Patrona.

Wystawę, składającą się z trzydziestu plansz, udostępnił naszej szkole Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.


Spotkanie z panią Agnieszką Frączek - autorką książek dla dzieci

18 IV 2016 r. klasa II c uczestniczyła w spotkaniu autorskim  ze znaną pisarką Panią Agnieszką Frączek, które odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. Autorka czytała swoje wiersze, wyjaśniała frazeologizmy i razem z dziećmi rozprawiała się z błędami językowymi. Opowiadała jak stała się pisarką, zaciekawiła swoimi opowieściami o postawaniu jej książek. Na koniec spotkania dzieci otrzymała autografy gościa.

Agnieszka Frączek doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka, leksykograf. Wykłada wiedzę o języku na Uniwersytecie Warszawskim. Napisała między innymi: „Byk jak byk”, „Złap byka za rogi”, „Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom”, „Kanapka i innych wierszy kapka”, „Jedna literka, a zmiana wielka”, „Gdy przy słowie jest przysłowie”.


OBCHODY DNI ZIEMI W NASZEJ SZKOLE

W ramach obchodu Dnia Ziemi w naszej szkole klasy pierwsze miały spotkanie z ekolog - panią Katarzyną Psiuk na temat rodzajów odpadów. Dzieci uczyły się ich segregowania, zbierały do specjalnie przygotowanych worków porozrzucane wcześniej śmieci, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, dowiedziały się, na czym polega ochrona środowiska i jak dbać o otaczającą nas przyrodę.

Klasy trzecie natomiast odwiedziły Zespół Szkół Leśnych, gdzie uczniowie tejże szkoły opowiedzieli o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Przedstawili różne ilustracje, eksponaty, naturalne okazy zwierząt zamieszkujących las, ich zwyczaje i potrzeby. Dużą radość sprawiła dzieciom gra na trąbce – sygnałówce, co okazało się nie takim łatwym zadaniem.

Dnia 22.04.2015r.w szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Na ratunek Ziemi” oraz „Nie pal przy mnie, proszę”. Komisja konkursowa w składzie pani Katarzyny Psiuk – ekolog z  PGK w Biłgoraju wyłoniła następujących laureatów:

 Klasy I

             I.    miejsce - Mateusz Gilowski - Ic

            II.    miejsce - Stanisław Pindor–Ia

          III.    miejsce - Sergiusz Mazur – Ib

wyróżnienia:  Kinga Suszko - Ig

                     Maciek Świstowski – If

                         Sara Bednasz – Ib

                         Julka Palikot - Id

Klasy II

I.      miejsce -  Szymon Gil - IIc

II.        miejsce - Ada Bednarz - IIe

III.        miejsce - Wiktor Jung – Iia

 

wyróżnienia : Kacper Zygmunt – IIb

                          Zuzanna Dzido - IId

Klasy III

I.      miejsce-Kinga Rawiak – III b

II.     miejsce- Oliwia Zabłotna – IIIc

III.       miejsce- Anna Szubiak - IIIa