Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
do strony głównej          

SZKOLNE WĘDROWANIE

 

Wycieczka do Bałtowa

W słoneczny dzień 6 czerwca klasy 4b i 4d udały się na wycieczkę do Bałtowa. Korzystając z bogatej oferty Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego uczniowie, pokonując ścieżkę dydaktyczną w Jura Parku i Oceanarium prehistorycznym, mogli zobaczyć z bliska dinozaury w naturalnej wielkości, skamieniałości i modele wymarłych organizmów oraz podwodne życie sprzed miliona lat. Ogromną dawkę emocji czwartoklasiści przeżyli  podczas oglądania filmu 5D, uczestnicząc w wirtualnej przeprawie przez prehistoryczny park pełen dinozaurów. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie miniaturowej wystawy „Polska w miniaturze” – zamków  i pałaców z różnych epok historycznych, znajdujących się na terenie Polski. Po dobrym posiłku uczniowie udali się na „małe safari.” Podróżując z przewodnikiem żółtym amerykańskim autobusem, wygodnie i bezpiecznie mogli podglądać życie kilkudziesięciu gatunków zwierząt z kilku kontynentów. Były to m.in. jelenie, daniele, bydło szkockie, żubry, bydło zebu i wielbłądy, żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska. Po dużej dawce wiedzy historycznej i przyrodniczej był czas na atrakcje i zabawę w parku rozrywki.


Wycieczka klasy 5c i 5d do Bochni i Krakowa

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2023 r. klasy 5c i 5d udały się na wycieczkę do Bochni i Krakowa w ramach Dnia Dziecka. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Kopalnię Soli w Bochni, gdzie przechodząc przez Trasę Turystyczną mogli zobaczyć wyjątkową ekspozycję multimedialną przedstawiającą historię kopalni.

Następnie udali się w kierunku Krakowa. Tam spędzili czas na świeżym powietrzu w Ogrodzie Doświadczeń Stanisława Lema ciesząc się piękną, słoneczną pogodą. Mogli skorzystać z urządzeń demonstrujących zjawiska fizyki rozmieszczone na powierzchni 6,5 ha parku. Osobiście mieli okazję wykonać eksperymenty fizyczne z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki na około 70 stanowiskach interaktywnych, a także wejść do Ogrodu Zapachów, Zielonego Labiryntu i Ogrodu Geologicznego.

Drugiego dnia piątoklasiści zwiedzali Kraków Drogą Królewską. Wraz z przewodnikiem przeszli przez najpiękniejsze i najważniejsze ulice oraz zabytki Krakowa. Swoją wycieczkę rozpoczęli od średniowiecznych murów miejskich – Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Następnie, ulicą Floriańską przeszli do Rynku Głównego, który jest sercem Krakowa i największym placem średniowiecznej Europy z Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Potem, udali się na Wzgórze Wawelskie, gdzie mieli okazję podziwiać Katedrę Królewską i dziedziniec Zamku Królewskiego.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych w Krakowie, gdzie uczniowie mogli sfotografować się z figurami najbardziej znanych na świecie celebrytów, aktorów, muzyków, czy sportowców.


W Sandomierzu nad Wisłą

Szkolną tradycją są wycieczki klasowe pod koniec roku szkolnego. Klasy IV c i e jako kierunek swoich wojaży wybrały Sandomierz. 12 czerwca uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili to piękne miasto malowniczo położone nad Wisłą.

W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie Starego Miasta, w tym Wąwozu Królowej Jadwigi, Bramy Opatowskiej, Rynku z ratuszem oraz obowiązkowe przejście przez Ucho Igielne.

Ważnym etapem na trasie był rejs statkiem po Wiśle. Z pokładu można było zobaczyć piękną panoramę miasta oraz Gór Pieprzowych.

Uczniowie odwiedzili także Muzeum, Salę Gabinet Figur Woskowych Ojca Mateusza. Na wystawie „Świat Ojca Mateusza” podziwiali pieczołowicie odtworzone wnętrza z planu serialu oraz figury woskowe głównych bohaterów. Trochę szkoda, że nie trafili na jeden z dni zdjęciowych do popularnego serialu.

Według czwartoklasistów najważniejszym punktem zwiedzania była jednak Zbrojownia, w której ma swoją siedzibę Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W tym niesamowitym miejscu każdy mógł nie tylko zobaczyć, ale także przymierzyć zbroję rycerską czy strój księżniczki, a nawet wziąć do ręki miecz, kuszę i halabardę. Tym chwilom towarzyszyła przepiękna, barwna opowieść przedstawiciela Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

A uczniowie i ich opiekunowie już planują kolejne, tym razem wrześniowe wyjazdy…


Wycieczka do Krakowa

Na wycieczkę dofinansowaną z przedsięwzięcia Poznaj Polskę wybrały się w maju klasy 6b i 6c wraz z opiekunami. Głównym celem wycieczki było poznanie dziedzictwa kulturowego Polski, w tym zapoznanie z historią, legendami oraz wybranymi zabytkami Krakowa i okolicy oraz walorów przyrodniczych Polski na przykładzie Ojcowskiego Parku Narodowego. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem wzgórza na Wawelu, gdzie zobaczyliśmy ziejącego ogniem smoka, katedrę, groby królewskie, dzwon Zygmunt oraz cenny zespół zbiorów sztuki wewnątrz zamku (obrazy, grafiki, rzeźby, tkaniny). Następnie udaliśmy się na spacer Traktem Królewskim, zwiedzając ważne dla historii miejsca (kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Collegium Maius, kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Sukiennice, Brama Floriańska, ul. Kanoniczna, Barbakan), a na koniec dnia poznaliśmy tradycyjny krakowski wypiek, czyli obwarzanek. Na drugi dzień szóstoklasiści odwiedzili Ojcowski Park Narodowy, poznali historię i zabytki zgromadzone w zamku Pieskowa Skała, pospacerowali Doliną Prądnika między wapiennymi skałkami, oraz poznali tajemnice podziemi w krasowej jaskini. Wycieczka była bardzo udana, wzmocnione zostały więzi koleżeńskie oraz świadomość potrzeby ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego Polski.


Wycieczka do Wiednia

W dniach 29.05-01.06.2023 uczniowie klas 8c i 8e wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Wiednia. Emocji i wrażeń nie brakowało!

Uczestnicy wycieczki mieli do pokonania setki kilometrów autokarem, jadąc przez całą południową Polskę i Czechy. W drodze do stolicy Austrii grupa zwiedziła najważniejsze miejsca Brna – drugiego co do wielkości miasta Czech. Niewątpliwie największe wrażenie na wszystkich wywarł jednak sam Wiedeń – uznawany przecież za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Nasi uczniowie zobaczyli m.in. Pałac Schönbrunn, Katedrę św. Szczepana, Pałac Hofburg, Operę Wiedeńską, a także Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Sztuki Naturalnej. Dużo emocji przysporzyły także atrakcje Parku Rozrywki Prater.

Czterodniowy wyjazd przysporzył naszej młodzieży wielu emocji, ale także stanowił dla niej cenną lekcję, podczas której uczniowie poznawali historię i kulturę europejską, wykorzystywali w praktyce znajomość języków obcych i integrowali się ze sobą w miłej, przyjaznej atmosferze. To była niezwykła przygoda!


Szóstoklasiści wędrują po Roztoczu

Korzystając ze słonecznych dni czerwca, uczniowie czterech klas szóstych wybrali się na rajd krajoznawczy. Wędrując fragmentami szlaku krawędziowego w strefie pomiędzy Roztoczem Środkowym a Równiną Biłgorajską, dotarli do rezerwatu „Szum” między Góreckiem Starym a Góreckiem Kościelnym, Babiej Doliny w Józefowie i rezerwatu „Czartowe Pole”.


Wycieczka klas 7 do Berlina

Klasy 7 naszej szkoły mile spędziły 4 dni na wycieczce do Berlina i Tropical Islands. Była to nie tylko okazja do nauki i odkrywania nowych miejsc, ale także do budowania relacji wśród uczniów i zwiększania ich zainteresowania światem i różnorodnością kulturową.

Wizyta w Berlinie, ze względu na swoje bogate dziedzictwo historyczne dostarczyła uczniom wielu informacji na temat II wojny światowej, okresu podziału Niemiec oraz upadku Muru Berlińskiego. Mogli zobaczyć na własne oczy zabytki, takie jak Brandenburska Brama, Reichstag czy Checkpoint Charlie, East Site Gallery, co bardzo pogłębiło zrozumienie tych wydarzeń.

Berlin to miasto o dużej różnorodności kulturowej, gdzie spotyka się wiele narodowości i grup etnicznych. Uczniowie mogli doświadczyć tej różnorodności i zrozumieć, jak różne kultury współistnieją i wzajemnie na siebie wpływają.

Berlin oferuje wiele imponujących budowli i zabytków architektonicznych, takich jak Brama Brandenburska, Pałac Charlottenburg, ruiny Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma, Miejska Opera, Uniwersytet Humboldta, katedra św. Jadwigi czy Katedra Berlińska. Zwiedzanie tych miejsc wzbudziło podziw uczniów dla piękna i historii tych budowli.

Ostatniego dnia odwiedliśmy Tropical Islands, ogromny park rozrywki wewnątrz hali odtwarzającej tropikalną dżunglę, było to niezwykłym doświadczeniem dla uczniów. Mogli oni cieszyć się basenami, zjeżdżalniami wodnymi, tropikalnym ogrodem i innymi atrakcjami, które zapewniają relaks i rozrywkę.

Podczas wycieczki uczniowie trzech klas siódmych mieli szansę spędzić więcej czasu razem, poza szkolnym środowiskiem. Mogli się lepiej poznać, zacieśnić więzi i wzmocnić atmosferę klasy.

 

 


Z lupą i lornetką przez Roztoczański Park Narodowy

To był już kolejny w tym roku szkolnym wspólny wyjazd uczniów z klas 1b i 1d. Tym razem wybraliśmy się do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wędrując ścieżką edukacyjną wiodącą przez Roztoczański Park Narodowy do Stawów Echo dzieci wyposażone m.in. w lornetki i lupy wykonywały zadania, które wymagały bacznej obserwacji lasu i jego mieszkańców oraz współpracy w zespołach pod okiem nauczycieli i rodziców.  Odwiedziliśmy również Ośrodek Edukacyjno – Muzealny i odbyliśmy wirtualną wycieczkę oglądając wystawę „W krainie jodły, buka i tarpana“.  Ten multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem zabrał nas w swoistą wyprawę w świat przyrody Roztocza. Nie zabrakło też spotkania przy ognisku i zabaw ruchowych. Wycieczka była wspaniałą okazją do nauki i zabawy na łonie natury.


Lustereczko powiedz przecie….

 „Królewna Śnieżka” to jedna z najpiękniejszych bajek. Znaną wszystkim z opowiadań, lektury „Baśni Braci Grimm”, a także z filmu bajkę o królewnie Śnieżce uczniowie z klas 1 b i 1 d zobaczyli jako przedstawienie baletowe w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Historia Śnieżki, złej Królowej i siedmiu krasnoludków została opowiedziana tańcem. Losy pięknej i dobrej, lecz niestety znienawidzonej przez złą macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. To muzyka i taniec oddały treść bajki, o której uczniowie opowiadali i wykonywali prace plastyczne wspominając wyjazd następnego dnia w szkole.


Poznaj Polskę- wycieczka do Zamościa

6 i 7 maja uczniowie klas II i III w ramach realizacji przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Zamościa.

Zgodnie z założeniami projektu zrealizowaliśmy dwa punkty edukacyjne: historyczny zespół miejski w ramach obwarowań XIX w. oraz Muzeum Zamojskie. Zwiedzanie wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Rynku Wielkiego z ratuszem i kamienicami ormiańskimi. Zobaczyliśmy również fortyfikacje, bramy, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, Akademię Zamojską, pałac, zabytkowe kamienice, rynki, manufakturę, kościół Franciszkanów, synagogę.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamojskiego. Zobaczyliśmy ekspozycję, która poświęcona jest historii Zamościa od 1580 roku do końca czasów II Rzeczypospolitej. Odpowiednio dobrane eksponaty pozwoliły zapoznać nas z najważniejszymi wydarzeniami w ponad czterystuletniej przeszłości miasta, postacią jego założyciela i twórcy potęgi rodu kanclerza, hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego oraz dziejami zamieszkujących go społeczności, które zadecydowały, że Zamość jako perła renesansowego miasta ma wyjątkowe znaczenie dla kultury.

Na koniec poszliśmy na obiad i zakupiliśmy drobne pamiątki. Do Biłgoraja dotarliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń. To była bardzo udana i interesująca wycieczka.


Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli wśród mszarów i szuwarów RPN

11 maja 2023 r. uczniowie klas 1c i 3e wzięli udział w V edycji projektu: „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego” dofinansowanego ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dla uczniów udział w projekcie był całkowicie bezpłatny. Zajęcia przyrodnicze prowadzone były w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu, a także na ścieżkach poznawczych Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na koniec było ognisko i zabawy integracyjne. Lekcja przyrody trochę inna, z pewnością ciekawsza.


Zaginiony świat- spotkanie uczniów 3 c ze sztuka teatralną

29 listopada uczniowie klasy 3 c oglądając sztukę „Zaginiony świat" w Teatrze Maska mieli okazję przekonać się, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach. Spektakl powstał na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. Wspaniała gra aktorska przedstawiająca historię bohaterów ukazała wartości, które są kluczem do szczęśliwego życia. Podczas zajęć w Muzeum Lalek Teatralnych uczniowie zobaczyli oryginalne projekty scenografii, kostiumów i lalek, poznali różnorodne konstrukcje lalek teatralnych i sposoby animacji. Wejście w mury Muzeum Dobranocek było wyprawą  do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji - w świat wieczorynek. Dzieci podziwiały unikatowe pacynki Jacka i Agatki - pierwszej polskiej dobranocki oraz projekty postaci, scenariusze i scenopisy obrazowe z popularnych animacji dla dzieci. W sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek wszyscy zwiedzający  obejrzeli najstarsze polskie dobranocki: Jacek i Agatka, Reksio, Miś Uszatek, Porwanie Baltazara Gąbki, które nadal wzbudzają emocje małych i dużych wielbicieli animacji.


Spotkanie ze Świętym Mikołajem

6 grudnia uczniowie klas 1c, 2a, 2b i 3e odwiedzili  leśną osadę „Doboszówka” w poszukiwaniu Mikołaja. Na dzieci czekało mnóstwo pozytywnych wrażeń i atrakcji: pieczenie i ozdabianie pierników, wykonywanie ozdób choinkowych, świąteczne tańce i karaoke oraz wizyta w mini zoo.

Doczekaliśmy się Mikołaja, który przyjechał na koniu i częstował wszystkich cukierkami.


Klasy I B i I D na wycieczce w Doboszówce

Uczniowie klas IB i ID wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Doboszówka” w miejscowości Kalenne. Spotkanie w Gospodarstwie było świetną zabawą połączoną z nauką oraz integracją. Dzieci uczestniczyły w warsztatach „W krainie zwierząt”. Odwiedziły zagrody ze zwierzętami i ptakami. Dowiedziały się co jedzą zwierzęta i ptaki, jak należy je karmić, pielęgnować. Spotkanie nauczyło ich opiekuńczości i wrażliwości w stosunku do zwierząt. Miały możliwość nakarmienia wszystkich mieszkańców zagrody. Nie zabrakło też czasu na zabawy integracyjne w sali zabaw oraz na świeżym powietrzu. Miłą atrakcją dla dzieci była przejażdżka wozem konnym, ścieżka edukacyjna gospodarstwa: „Z życia lasu”. Na koniec warsztatów dzieci wykonały zabawki z siana oraz zrobiły przepyszne pizze, które po wypieczeniu mogły skonsumować.


Jesienna wycieczka zerówek

18 października 2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B wyjechały na wycieczkę do "Doboszówki”, która należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych
 i położona jest we wsi Kalenne w sercu Parku Krajobrazowego Lasów Janowskich.

Na miejscu czekało na dzieci wiele niespodzianek. Uczestniczyły w warsztatach: „Lekcja przyrody – grzybobranie ”podczas których poznały gatunki grzybów jadalnych i trujących.  Wzięły udział w   „Jesiennych zabawach ruchowych” a także samodzielnie wykonały pizzę, którą zjadły ze smakiem.  Atrakcją było również  "Mini Zoo" – obserwacja i karmienie zwierząt.

Udana pogoda i radość na twarzach dzieci pokazały, że wycieczka była udana. Wzbogaciła małych uczestników o nowe, ciekawe doświadczenia. Doboszówka  to wspaniałe miejsce na naukę, wypoczynek i zabawę.

Ewelina Karwańska

Agnieszka Tałanda


BIESZCZADY – NAJPIĘKNIEJSZE JESIENIĄ

Przekonała się o tym klasa 7a, która na początku października odwiedziła piękne o tej porze Bieszczady. Połączyliśmy zwiedzanie atrakcji turystycznych z wędrówką po szlakach górskich wśród złotych lasów bukowych i pięknymi widokami na bieszczadzką panoramę.

Niebywałą atrakcją była przejażdżka drezynami rowerowymi ze stacji Uherce Mineralne wzdłuż dawnej linii kolejowej. Podziwialiśmy uroki Jeziora Solińskiego podczas widokowego rejsu statkiem po „Bieszczadzkim Morzu”. Opowiadane przez kapitana Henryka bieszczadzkie opowieści na długo pozostaną w pamięci każdego uczestnika. Mieliśmy tez okazję odbyć „spacer w powietrzu” podziwiając niesamowitą panoramę Bieszczad i Jeziora Solińskiego w kolei gondolowej z Soliny na górę Jawor. Drugiego dnia byliśmy na szklaku Połoniną Wetlińskią z przystankiem w schronisku Chatka Puchatka. Była to prawdziwa uczta dla oka i ducha. Rzeźba terenu, przepiękne widoki i poczucie oszałamiającej przestrzeni zrobiły wrażenie na każdym uczestniku.


Wycieczka 3 b do Sandomierza

W piękny jesienny dzień, 12 października, klasa 3b wybrała się do Sandomierza. Położone na wzgórzu miasto zrobiło na dzieciach wielkie wrażenie. Przejście korytarzami podziemnymi, usytuowanymi pod zabytkowym rynkiem i wysłuchana legenda o Halince Krempiance bardzo podobały się uczniom naszej szkoły. Widok z Bramy Opatowskiej zapierał dech w piersiach! Na koniec podziwialiśmy Sandomierz, zwany małym Rzymem, z pokładu statku wycieczkowego, pływającego po Wiśle.

Po powrocie do szkoły uczniowie wykonali prace plastyczne inspirowane widokami Sandomierza, które teraz zdobią naszą salę.


PIESZY RAJD KLAS SZÓSTYCH

Pewnego październikowego dnia osiemdziesięciu uczniów klas szóstych wraz z opiekunami wyruszyło na Roztocze Środkowe w poszukiwaniu oznak jesieni. Wędrówka wiodła od Górecka Starego przez lasy sosnowo-jodłowe w kierunku Florianki, gdzie uczestnicy rajdu podziwiali ostoję konika biłgorajskiego, stare klony i jawory wzdłuż alei zwierzynieckiej. Młodzi turyści poznali również legendę dębu szypułkowego „Florian”, związaną z protoplastą rodu Zamoyskich, Florianem Szarym, który miał być tu zraniony przez niedźwiedzia i opatrywany przez siostrę Jankę. Dalsza droga prowadziła szlakiem czerwonym w kierunku Soch i Bukowej Góry w Zwierzyńcu. Wędrówka po szeleszczących kolorowych liściach w słońcu, a po chwili w padającym deszczu, potwierdziła, że piękna i zaskakująca jest nasza polska złota jesień.


Jesienna wycieczka 5a i 5b do Przemyśla i Krasiczyna

28 września uczniowie klasy 5a i 5b  wraz z wychowawczyniami  wybrali się na wycieczkę do Przemyśla  i Krasiczyna. Spacerując kamiennym brukiem Przemyśla zwiedzili: rynek z zabytkowymi kamienicami, fontannę z  niedźwiedzicą i niedźwiadkami, pomnik dzielnego wojaka Szwejka,  Archikatedrę Przemyską, wzgórze Zamku Kazimierzowskiego, archikatedrę greckokatolicką, po czym  przejechali na zniesienie - Krzyż Zawierzenia, a następnie zjechali torem saneczkowym. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku, lochów i wieży zegarowej w Krasiczynie. Wszystkim uczestnikom wycieczki dopisywały humory i piękna pogoda.


WYCIECZKA DO PARKU ŻYWIOŁÓW ARCHIPELAGU ROZTOCZE W BUDACH

29 września klasy I a i III e wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce do Archipelagu Roztocze Parku Żywiołów w Budach.

Uczniowie mieli możliwość poznania naszego regionu angażując wszystkie zmysły. Empiria to unikatowa w skali kraju przestrzeń, w której można dotknąć Roztocza i poczuć się jego integralną częścią. Pobyt w każdej z pięciu kapsuł, to niezapomniane i emocjonujące chwile dla wszystkich. Dzieci bawiły się tutaj doświadczając Roztocza przy pomocy nowoczesnych technologii. W kapsułach poświęconych określonym zmysłom otaczały ich gamy dźwięków, różnych faktur, barw, zapachów i smaków. Uczniowie komponowali własne roztoczańskie melodie, oglądali świat oczami zwierząt. Rozrywkę zapewniło władanie w urozmaicony sposób Czterema Żywiołami.

Uczestnicy wycieczki spoglądali w gwiazdy, wpływali na rzeźbę ziemi w Wirtualnej /Realnej/ Piaskownicy, bawili się w paleontologa. Była to niezwykle ciekawa, emocjonująca i pouczająca wycieczka dla wszystkich. Dostarczyła wiele pozytywnych wrażeń.


Na wiejskim podwórku, czyli o udanej wycieczce klasy 1c

Co to jest kociuba? Czym różni się siano od słomy? Jak wyglądała dawniej wiejska izba? Czym można nakarmić krowę? Co to jest zapole i czym się różni od zapiecka? Na te wszystkie pytania i wiele innych uzyskaliśmy odpowiedź podczas wycieczki integracyjnej do Harasiuk. Gospodarstwo „Stodoła przy Lesie” to piękne miejsce, gdzie nawet kury mają swoje imiona. Pogoda dopisała, a miejsca do zabawy było mnóstwo. Pan Michał nie tylko ciekawie opowiadał, ale także upiekł dla nas pyszną szarlotkę. Pani Róża powiedziała, że z nami można pojechać wszędzie. Chyba zdaliśmy swój pierwszy egzamin.


POKAZY Z FIZYKI NA UMCS W LUBLINIE

Klasy 7a i 7b uczestniczyły 21 września 2022 r. w pokazach z fizyki na UMCS
w Lublinie.
Zajęcia te promują i popularyzują nauki ścisłe w ich doświadczalnej odsłonie. To doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć swoją wiedzę z fizyki, której uczniowie klas siódmych zaczynają się uczyć właśnie  w tym roku.

Program tegorocznych pokazów dotyczył czterech tematów:

  • Elektrostatyka 

  • Płyny 

  • Ruch obrotowy 

  • Światło i oko


Wycieczka do Lublina 7c i 8 d

Pokazy z Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki organizowane przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie, także i dla naszych uczniów, dzięki wieloletniej inicjatywie pani wicedyrektor Agaty Dąbrowskiej, to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić i powtórzyć swoją wiedzę z fascynującej fizyki.

Uczniowie klas 7c i 8d mieli okazję 16. września 2022 r. wysłuchać pasjonujących wykładów i obejrzeć pokazy na wiodące  tematy: elektrostatyka (dr Marek Gorgol i mgr Paweł Wnuk), płyny (dr hab. Bożena Zgardzińska, prof. UMCS oraz inż. Wojciech Kowalski), ruch obrotowy (dr Krzysztof Pyszniak i dr Andrzej Droździel) oraz światło i oko (dr hab. Marcin Turek, prof. UMCS oraz dr Artur Wójtowicz).

Młodzież z naszej szkoły zwiedziła także niezwykłe miejsce – Dom Słów, w którym znajduje się jedna z najstarszych drukarni w Lublinie. Opiekę nad tymi cennymi wnętrzami sprawuje Teatr NN, a w swoich zbiorach kuźnia słowa gromadzi przedwojenne maszyny i narzędzia drukarskie. Odwiedziliśmy pracownię introligatorską, papieru czerpanego i litografii. Przyjrzeliśmy się benedyktyńskiej pracy drukarzy, którzy przygotowują matrycę m.in. techniką druku wypukłego.

Pięknym przeżyciem był dla nas widok Lublina z najwyższego punktu zabudowy staromiejskiej, czyli z Wieży Trynitarskiej wzniesionej w 1693 roku. Wiecie skąd pochodzi jej nazwa? Od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w znajdujących się w pobliżu budynkach pojezuickich na przełomie XVIII i XIX wieku. Na wysokości 40 metrów roztacza się rozległa panorama miasta. Warto było poradzić sobie z lękiem wysokości.

Lublin jest miastem nauki, wielu kultur i bogatej tradycji. Jest miejscem, do którego z wielką chęcią się wraca, bo wciąż jest co odkrywać. Będziemy tu i za rok.