do strony głównej          

SZKOLNE WĘDROWANIE

 

WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

11 i 12 czerwca klasy V a, V c,  V d wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli w opatowskiej manufakturze „krówek”, gdzie nie tylko mogli popróbować słodkości tam produkowanych, ale też obejrzeć produkcję tych pysznych cukierków oraz samodzielnie zapakować ich porcję.

Kolejnym punktem programu było przejście podziemiami kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich oraz poznanie historii wydobywania tego surowca.

Największym wyzwaniem było wyjście na wznoszący się na wysokości 594 m n.p.m. Święty Krzyż, zwany inaczej Łysą Górą. Chociaż żar lał się z nieba, a komary „cięły” niemiłosiernie, wszystkim udało się bez większych problemów wspiąć się na sam szczyt,
z którego roztaczał się przepiękny widok.

Drugi dzień wycieczki również obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie odbyli z przewodnikiem spacer po Kielcach, odwiedzili Rezerwat Geologiczny Kadzielnia oraz zwiedzili ruiny zamku w Chęcinach. Wycieczka zakończyła się wizytą w Muzeum Wsi Kieleckiej. Dawne zabudowania mieszkalne, stary budynek szkoły bez wygód i nowoczesnych rozwiązań zrobiły na uczniach duże wrażenie.

To był wyjazd pełen przygód i wrażeń, o niektórych mogliście przeczytać, a o innych możecie się dowiedzieć ze zdjęć i opowieści młodych turystów.


Pierwszaki w interaktywnym centrum nauki Zoom Natury

Tuż przed końcem roku szkolnego dzieci z klasy I a wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Janowa Lubelskiego.

Pierwszaki odwiedziły  Park Rekreacji „Zoom Natury”, który jest jednym z niewielu funkcjonujących w Polsce centrów edukacji aktywnej. Znajduje się tam park oraz cztery nowoczesne laboratoria edukacyjne, które łączą zabawę z aktywnym poznawaniem świata

Dzieci rozpoczęły swoją przygodę od głównego laboratorium wiedzy, gdzie dzięki multimediom poznały najważniejsze zagadnienia z zakresu botaniki i zoologii. Ekspozycja obejmowała: m.in. mrówkarium, terrarium, żywe skamieliny, insektarium, akwarium. W laboratorium „Runo Leśne” przewodnik  zapoznał dzieci z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki, zaś w laboratorium „Recyklingu i Energii” dzięki ekspozycjom uczniowie poznali różne rodzaje, źródła oraz sposoby wykorzystania energii oraz metody i sposoby recyklingu. Pierwszaków zachwyciła aranżacja przestrzeni budynku m.in. ściana odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje z przedmiotów z recyklingu.

Dużo wrażeń dostarczyła dzieciom gra terenowa przeprowadzona przez animatorów na terenie parku Zoom Natury. Zadaniem uczestników, na podstawie otrzymanej mapy, było zaliczenie jak największej liczby baz i zdobycie wysokiej liczby punktów poprzez wykonanie zadań w danej bazie. Dobrej współpracy grupowej wymagało m.in. zbudowanie szałasu w lesie. Największą jednak atrakcją dla dzieci były warsztaty „Zwierzęta egzotyczne” oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z żywymi zwierzętami: kameleonem, patyczakami. Można było je dotykać, głaskać, brać na ręce, kolana.

Radość i uśmiechy na twarzach dzieci świadczyły o bardzo udanej wycieczce.


Na pielgrzymkowym szlaku.....

4 czerwca 2019 roku dzieci z klasy III b wraz z rodzicami i wychowawcą udały się do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, aby podziękować za dar Pierwszej Komunii Świętej. Przewodnikami na tym pielgrzymkowym szlaku byli ksiądz Artur Schodziński  i s. Imelda.Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, a po niej wyruszyliśmy na ponad 4 km wędrówkę pieszą - Drogę Krzyżową dróżkami kalwaryjskimi wiodącymi do kaplic położonych wśród okolicznych lasów i łąk.Towarzyszyły nam modlitwa, śpiew i piękna pogoda.  Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Przemyślu na torze saneczkowym.


KLASY PIERWSZE W OGRODZIE ZOOLOGICZNYM W ZAMOŚCIU

17 maja 2019 r. uczniowie z klasy I b i I e odwiedzili zamojskie zoo. Spotkanie z mieszkańcami ogrodu zoologicznego rozpoczęli od udziału w warsztatach edukacyjnych – „Poznaj gada z dobrej strony”. Poznali różnorodność gatunków zwierząt, a szczególnie przedstawicieli gromady gadów. Następnie z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem wyruszyli na spacer po ogrodzie, aby z bliska zobaczyć żywe okazy zwierząt. Dużym przeżyciem było obejrzenie zwierząt, których nie można spotkać w naturalnych warunkach w polskim środowisku przyrodniczym. To była bardzo interesująca lekcja przyrody. Nie zabrakło też czasu na wspólną zabawę.


Z wizytą w Rzeszowie i nie tylko…

14 marca 2019 roku klasy II c i III b udały się do Rzeszowa. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w TVP3 Rzeszów. Uczniowie zwiedzali pomieszczenia archiwum, reżyserkę i studio nagrań.  Poznali pracę dziennikarza i archiwisty filmowego. Następnie udaliśmy się do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Główny bohater zabrał nas w podróż do Pacanowa. Jego urok osobisty i poczucie humoru oraz niezwykłe zwroty akcji dały widzom wiele radości i sprawiły, że przedstawienie było dobrą zabawą. W drodze powrotnej udaliśmy się do Łańcuta. Tu gościliśmy w jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce - w Zamku Lubomirskich i Potockich, którego początki sięgają XVII wieku. Zespół pałacowy słynie z pięknych, bogatych wnętrz mieszkalnych, zabudowań gospodarczych, kolekcji pojazdów konnych związanych z codziennym życiem magnackich rodzin. To był dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.


Wycieczka do Przemyśla i Krasiczyna

31 października uczniowie klas Vb i Vd wraz z Panią Dyrektor oraz wychowawczyniami wybrali się na jesienną wycieczkę do Przemyśla i Krasiczyna. Podziwiali piękne widoki z Kopca Tatarskiego, odwiedzili Muzeum Fajek i Dzwonów oraz zabytkową katedrę. W Krasiczynie najbardziej zainteresowała wszystkich opowieść pana przewodnika o sekretach zamku i białej damie, która czasami krąży po dziedzińcu pałacu. Piękna pogoda i wspaniałe widoki sprawiły, że na pewno pozostaną wszystkim niezapomniane wspomnienia.

Zachęcamy do obejrzenia przepięknych zdjęć!


Odkrywam i podziwiam przyrodę!

Uczniowie klas 1 b i 2 d wybrali się na jesienną wycieczkę do Korytkowa Dużego.  Odwiedzili jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej i zapoznali się z pracą strażaka. Dzieci aktywnie spędziły czas, korzystając z pięknej słonecznej pogody. Podziwiały piękno otaczającej przyrody, spacerując  po leśnych ścieżkach. Obserwowały przez lupy rośliny i owady. Zbierały ciekawe okazy roślinności i dary lasu, aby potem podyskutować w grupach o swoich zbiorach i dowiedzieć się więcej interesujących ciekawostek o znaleziskach. Dużo radości sprawiło dzieciom grzybobranie, w trakcie którego poznawały i uczyły się rozróżniać grzyby trujące i jadalne. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zawodach sportowych, rywalizując między sobą. Ze smakiem zjadły kiełbaskę i pieczone ziemniaki. Wycieczka okazała się niezwykle interesująca i zapewniła wszystkim mnóstwo pozytywnych wrażeń.


Do Zwierzyńca

Korzystając ze słonecznych dni końca lata klasy 4 a i 4 d wybrały się do serca Roztocza, czyli Zwierzyńca. Uczniowie spacerowali pośród zabytków pozostałych po Ordynacji Zamojskiej. Ścieżką dydaktyczną weszli na Bukową Górę, a w poszukiwaniu koników polskich udali się nad stawy Echo i na ścieżkę „Po wydmie”.


W DRODZE O NIEPODLEGŁOŚĆ

Około 70 uczniów z czterech klas naszej szkoły przeszło fragmentami szlaku walk powstańców styczniowych i walk frontu wschodniego I wojny światowej. Wędrowaliśmy od rezerwatu „Szum” i kapliczki na wodzie św. Stanisława w Górecku Kościelnym przez Tarnowolę do Józefowa Biłgorajskiego. Marsz utrudniał ciągle padający deszcz, ale nikt nie narzekał. Wszystkie niedogodności 10 km marszu zrekompensował nam gorący bigos w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu – Zaorendzie.


LEKCJE HISTORII I PRZYRODY W TERENIE

17 września uczniowie klas V d i V e uczestniczyli w niecodziennej lekcji, która odbyła się na szlakach Roztocza. Organizatorką wyjazdu i przewodniczką po leśnych ostępach była pani Alina Typko. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili Górecko Kościelne, Józefów oraz Osuchy. Pani Alina połączyła treści nauczania historii i przyrody, zabierając uczniów w niezwykłą podróż pełną niezapomnianych wrażeń. W lasach Roztocza uczniowie podziwiali piękno przyrody, a odwiedzając miejsca pamięci narodowej, poznawali ich historię. Pogoda dopisała, a co uważniejsi piechurzy wrócili do domu z dorodnymi podgrzybkami.