Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
do strony głównej          

SZKOLNE WĘDROWANIE

 

Cudze chwalicie swego nie znacie, czyli wśród mszarów i szuwarów RPN

11 maja 2023 r. uczniowie klas 1c i 3e wzięli udział w V edycji projektu: „Ochrona gatunków i siedlisk Natura 2000 na obszarze Roztoczańskiego Parku Narodowego” dofinansowanego ze środków UE z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dla uczniów udział w projekcie był całkowicie bezpłatny. Zajęcia przyrodnicze prowadzone były w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu, a także na ścieżkach poznawczych Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na koniec było ognisko i zabawy integracyjne. Lekcja przyrody trochę inna, z pewnością ciekawsza.


Zaginiony świat- spotkanie uczniów 3 c ze sztuka teatralną

29 listopada uczniowie klasy 3 c oglądając sztukę „Zaginiony świat" w Teatrze Maska mieli okazję przekonać się, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach. Spektakl powstał na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. Wspaniała gra aktorska przedstawiająca historię bohaterów ukazała wartości, które są kluczem do szczęśliwego życia. Podczas zajęć w Muzeum Lalek Teatralnych uczniowie zobaczyli oryginalne projekty scenografii, kostiumów i lalek, poznali różnorodne konstrukcje lalek teatralnych i sposoby animacji. Wejście w mury Muzeum Dobranocek było wyprawą  do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji - w świat wieczorynek. Dzieci podziwiały unikatowe pacynki Jacka i Agatki - pierwszej polskiej dobranocki oraz projekty postaci, scenariusze i scenopisy obrazowe z popularnych animacji dla dzieci. W sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek wszyscy zwiedzający  obejrzeli najstarsze polskie dobranocki: Jacek i Agatka, Reksio, Miś Uszatek, Porwanie Baltazara Gąbki, które nadal wzbudzają emocje małych i dużych wielbicieli animacji.


Spotkanie ze Świętym Mikołajem

6 grudnia uczniowie klas 1c, 2a, 2b i 3e odwiedzili  leśną osadę „Doboszówka” w poszukiwaniu Mikołaja. Na dzieci czekało mnóstwo pozytywnych wrażeń i atrakcji: pieczenie i ozdabianie pierników, wykonywanie ozdób choinkowych, świąteczne tańce i karaoke oraz wizyta w mini zoo.

Doczekaliśmy się Mikołaja, który przyjechał na koniu i częstował wszystkich cukierkami.


Klasy I B i I D na wycieczce w Doboszówce

Uczniowie klas IB i ID wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Doboszówka” w miejscowości Kalenne. Spotkanie w Gospodarstwie było świetną zabawą połączoną z nauką oraz integracją. Dzieci uczestniczyły w warsztatach „W krainie zwierząt”. Odwiedziły zagrody ze zwierzętami i ptakami. Dowiedziały się co jedzą zwierzęta i ptaki, jak należy je karmić, pielęgnować. Spotkanie nauczyło ich opiekuńczości i wrażliwości w stosunku do zwierząt. Miały możliwość nakarmienia wszystkich mieszkańców zagrody. Nie zabrakło też czasu na zabawy integracyjne w sali zabaw oraz na świeżym powietrzu. Miłą atrakcją dla dzieci była przejażdżka wozem konnym, ścieżka edukacyjna gospodarstwa: „Z życia lasu”. Na koniec warsztatów dzieci wykonały zabawki z siana oraz zrobiły przepyszne pizze, które po wypieczeniu mogły skonsumować.


Jesienna wycieczka zerówek

18 października 2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B wyjechały na wycieczkę do "Doboszówki”, która należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych
 i położona jest we wsi Kalenne w sercu Parku Krajobrazowego Lasów Janowskich.

Na miejscu czekało na dzieci wiele niespodzianek. Uczestniczyły w warsztatach: „Lekcja przyrody – grzybobranie ”podczas których poznały gatunki grzybów jadalnych i trujących.  Wzięły udział w   „Jesiennych zabawach ruchowych” a także samodzielnie wykonały pizzę, którą zjadły ze smakiem.  Atrakcją było również  "Mini Zoo" – obserwacja i karmienie zwierząt.

Udana pogoda i radość na twarzach dzieci pokazały, że wycieczka była udana. Wzbogaciła małych uczestników o nowe, ciekawe doświadczenia. Doboszówka  to wspaniałe miejsce na naukę, wypoczynek i zabawę.

Ewelina Karwańska

Agnieszka Tałanda


BIESZCZADY – NAJPIĘKNIEJSZE JESIENIĄ

Przekonała się o tym klasa 7a, która na początku października odwiedziła piękne o tej porze Bieszczady. Połączyliśmy zwiedzanie atrakcji turystycznych z wędrówką po szlakach górskich wśród złotych lasów bukowych i pięknymi widokami na bieszczadzką panoramę.

Niebywałą atrakcją była przejażdżka drezynami rowerowymi ze stacji Uherce Mineralne wzdłuż dawnej linii kolejowej. Podziwialiśmy uroki Jeziora Solińskiego podczas widokowego rejsu statkiem po „Bieszczadzkim Morzu”. Opowiadane przez kapitana Henryka bieszczadzkie opowieści na długo pozostaną w pamięci każdego uczestnika. Mieliśmy tez okazję odbyć „spacer w powietrzu” podziwiając niesamowitą panoramę Bieszczad i Jeziora Solińskiego w kolei gondolowej z Soliny na górę Jawor. Drugiego dnia byliśmy na szklaku Połoniną Wetlińskią z przystankiem w schronisku Chatka Puchatka. Była to prawdziwa uczta dla oka i ducha. Rzeźba terenu, przepiękne widoki i poczucie oszałamiającej przestrzeni zrobiły wrażenie na każdym uczestniku.


Wycieczka 3 b do Sandomierza

W piękny jesienny dzień, 12 października, klasa 3b wybrała się do Sandomierza. Położone na wzgórzu miasto zrobiło na dzieciach wielkie wrażenie. Przejście korytarzami podziemnymi, usytuowanymi pod zabytkowym rynkiem i wysłuchana legenda o Halince Krempiance bardzo podobały się uczniom naszej szkoły. Widok z Bramy Opatowskiej zapierał dech w piersiach! Na koniec podziwialiśmy Sandomierz, zwany małym Rzymem, z pokładu statku wycieczkowego, pływającego po Wiśle.

Po powrocie do szkoły uczniowie wykonali prace plastyczne inspirowane widokami Sandomierza, które teraz zdobią naszą salę.


PIESZY RAJD KLAS SZÓSTYCH

Pewnego październikowego dnia osiemdziesięciu uczniów klas szóstych wraz z opiekunami wyruszyło na Roztocze Środkowe w poszukiwaniu oznak jesieni. Wędrówka wiodła od Górecka Starego przez lasy sosnowo-jodłowe w kierunku Florianki, gdzie uczestnicy rajdu podziwiali ostoję konika biłgorajskiego, stare klony i jawory wzdłuż alei zwierzynieckiej. Młodzi turyści poznali również legendę dębu szypułkowego „Florian”, związaną z protoplastą rodu Zamoyskich, Florianem Szarym, który miał być tu zraniony przez niedźwiedzia i opatrywany przez siostrę Jankę. Dalsza droga prowadziła szlakiem czerwonym w kierunku Soch i Bukowej Góry w Zwierzyńcu. Wędrówka po szeleszczących kolorowych liściach w słońcu, a po chwili w padającym deszczu, potwierdziła, że piękna i zaskakująca jest nasza polska złota jesień.


Jesienna wycieczka 5a i 5b do Przemyśla i Krasiczyna

28 września uczniowie klasy 5a i 5b  wraz z wychowawczyniami  wybrali się na wycieczkę do Przemyśla  i Krasiczyna. Spacerując kamiennym brukiem Przemyśla zwiedzili: rynek z zabytkowymi kamienicami, fontannę z  niedźwiedzicą i niedźwiadkami, pomnik dzielnego wojaka Szwejka,  Archikatedrę Przemyską, wzgórze Zamku Kazimierzowskiego, archikatedrę greckokatolicką, po czym  przejechali na zniesienie - Krzyż Zawierzenia, a następnie zjechali torem saneczkowym. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku, lochów i wieży zegarowej w Krasiczynie. Wszystkim uczestnikom wycieczki dopisywały humory i piękna pogoda.


WYCIECZKA DO PARKU ŻYWIOŁÓW ARCHIPELAGU ROZTOCZE W BUDACH

29 września klasy I a i III e wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce do Archipelagu Roztocze Parku Żywiołów w Budach.

Uczniowie mieli możliwość poznania naszego regionu angażując wszystkie zmysły. Empiria to unikatowa w skali kraju przestrzeń, w której można dotknąć Roztocza i poczuć się jego integralną częścią. Pobyt w każdej z pięciu kapsuł, to niezapomniane i emocjonujące chwile dla wszystkich. Dzieci bawiły się tutaj doświadczając Roztocza przy pomocy nowoczesnych technologii. W kapsułach poświęconych określonym zmysłom otaczały ich gamy dźwięków, różnych faktur, barw, zapachów i smaków. Uczniowie komponowali własne roztoczańskie melodie, oglądali świat oczami zwierząt. Rozrywkę zapewniło władanie w urozmaicony sposób Czterema Żywiołami.

Uczestnicy wycieczki spoglądali w gwiazdy, wpływali na rzeźbę ziemi w Wirtualnej /Realnej/ Piaskownicy, bawili się w paleontologa. Była to niezwykle ciekawa, emocjonująca i pouczająca wycieczka dla wszystkich. Dostarczyła wiele pozytywnych wrażeń.


Na wiejskim podwórku, czyli o udanej wycieczce klasy 1c

Co to jest kociuba? Czym różni się siano od słomy? Jak wyglądała dawniej wiejska izba? Czym można nakarmić krowę? Co to jest zapole i czym się różni od zapiecka? Na te wszystkie pytania i wiele innych uzyskaliśmy odpowiedź podczas wycieczki integracyjnej do Harasiuk. Gospodarstwo „Stodoła przy Lesie” to piękne miejsce, gdzie nawet kury mają swoje imiona. Pogoda dopisała, a miejsca do zabawy było mnóstwo. Pan Michał nie tylko ciekawie opowiadał, ale także upiekł dla nas pyszną szarlotkę. Pani Róża powiedziała, że z nami można pojechać wszędzie. Chyba zdaliśmy swój pierwszy egzamin.


POKAZY Z FIZYKI NA UMCS W LUBLINIE

Klasy 7a i 7b uczestniczyły 21 września 2022 r. w pokazach z fizyki na UMCS
w Lublinie.
Zajęcia te promują i popularyzują nauki ścisłe w ich doświadczalnej odsłonie. To doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć swoją wiedzę z fizyki, której uczniowie klas siódmych zaczynają się uczyć właśnie  w tym roku.

Program tegorocznych pokazów dotyczył czterech tematów:

  • Elektrostatyka 

  • Płyny 

  • Ruch obrotowy 

  • Światło i oko


Wycieczka do Lublina 7c i 8 d

Pokazy z Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki organizowane przez Instytut Fizyki UMCS w Lublinie, także i dla naszych uczniów, dzięki wieloletniej inicjatywie pani wicedyrektor Agaty Dąbrowskiej, to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić i powtórzyć swoją wiedzę z fascynującej fizyki.

Uczniowie klas 7c i 8d mieli okazję 16. września 2022 r. wysłuchać pasjonujących wykładów i obejrzeć pokazy na wiodące  tematy: elektrostatyka (dr Marek Gorgol i mgr Paweł Wnuk), płyny (dr hab. Bożena Zgardzińska, prof. UMCS oraz inż. Wojciech Kowalski), ruch obrotowy (dr Krzysztof Pyszniak i dr Andrzej Droździel) oraz światło i oko (dr hab. Marcin Turek, prof. UMCS oraz dr Artur Wójtowicz).

Młodzież z naszej szkoły zwiedziła także niezwykłe miejsce – Dom Słów, w którym znajduje się jedna z najstarszych drukarni w Lublinie. Opiekę nad tymi cennymi wnętrzami sprawuje Teatr NN, a w swoich zbiorach kuźnia słowa gromadzi przedwojenne maszyny i narzędzia drukarskie. Odwiedziliśmy pracownię introligatorską, papieru czerpanego i litografii. Przyjrzeliśmy się benedyktyńskiej pracy drukarzy, którzy przygotowują matrycę m.in. techniką druku wypukłego.

Pięknym przeżyciem był dla nas widok Lublina z najwyższego punktu zabudowy staromiejskiej, czyli z Wieży Trynitarskiej wzniesionej w 1693 roku. Wiecie skąd pochodzi jej nazwa? Od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w znajdujących się w pobliżu budynkach pojezuickich na przełomie XVIII i XIX wieku. Na wysokości 40 metrów roztacza się rozległa panorama miasta. Warto było poradzić sobie z lękiem wysokości.

Lublin jest miastem nauki, wielu kultur i bogatej tradycji. Jest miejscem, do którego z wielką chęcią się wraca, bo wciąż jest co odkrywać. Będziemy tu i za rok.