Pisemko uczniów klas młodszych                  Marzec 2016 r.

Wrzesień | Październik | Listopad | Grudzień | Styczeń | Luty 

 
 

 

 

 

W marcowym  numerze m.in.:

§   Dzień Kobiet

§   Wielkanoc na świecie

§   Wspomnienia z ferii zimowych

§   Pisanki, kraszanki, jajka malowane…

§   Czy wiosna jest już z nami?

 

 

Z życia szkoły...

 

13 lutego nasza szkoła „pękała w szwach”, a to za sprawą dzieci, które przyszły do nas w ramach Dni Otwartych. Przyszli uczniowie klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych oglądali przedstawienie pt. „Jędrek- Jeżyk” oraz występ wokalno-taneczny w wykonaniu starszych uczniów szkoły. Następnie mieli możliwość zwiedzenia szkoły, a w czasie spotkania rodziców z Panią Dyrektor czekał na nich słodki poczęstunek i zajęcia plastyczne. Każdy z gości otrzymał specjalne wydanie naszego pisemka „BRZDĄC”! Czekamy na Was we wrześniu!

  

 

Za nami ferie zimowe. Pogoda zimowa nie była, ale uczniom naszej szkoły zupełnie nie przeszkodziło to w miłym spędzaniu wolnego czasu. Do dyspozycji było lodowisko, kino, a także organizowane od lat w naszej szkole zimowisko. Wielu uczniów skorzystało z tej formy wypoczynku. Wspólnie bawiliśmy się, oglądaliśmy kinowe hity, korzystaliśmy z multimedialnej tablicy, zwiedzaliśmy remizę Straży Pożarnej oraz OSiR. Był to także czas na zawieranie znajomości z uczniami innych klas. Szkoda, że następne ferie dopiero za rok…

 

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Dzień staje się dłuższy, jest coraz cieplej, przyroda budzi się do życia po zimowej drzemce. Zachęcamy do podglądania zwierząt i roślin w ten wiosenny czas. Może uda się zaobserwować ptaka budującego gniazdo? Albo pierwsze przebiśniegi? Wyjdźmy z domu, chodźmy na spacer- świat jest taki piękny!!!

WIELKANOC NA ŚWIECIE

Święconka, rezurekcja, wielkanocne śniadanie, a drugiego dnia śmigus-dyngus - to najważniejsze zcwielkanocnych polskich tradycji. A jak wyglądają zwyczaje w innych krajach? Czym różnią się od naszych?

 

FRANCJA - jeśli zapomnicie o dacie Świąt Wielkanocnych, to możecie ich we Francji nie zauważyć. Zważywszy na to, że święta mają charakter świecki, w Wielką Niedzielę otwarte są sklepiki, restauracje, puby.... Zatem wszystko toczy się starym, codziennym rytmem. Do dzisiaj zachował się zwyczaj obdarowywania czekoladowymi jajkami. Dzieci już w czwartek rozpoczynają budowę gniazd w przydomowych ogródkach, aby wcześnie rano znaleźć w nich jajka czekoladowe, zostawione przez wielkanocnego zajączka.

 SZWECJA - Ciekawą tradycję Świąt Wielkanocnych ma Szwecja. Właściwie to święta rozpoczynają się już w Wielki Czwartek, za sprawą gromadek poprzebieranych dzieci, które kolędują od drzwi do drzwi z prośbą o pieniądze lub łakocie. Ponadto tradycja każe, by w Wielki Piątek wstać „bardzo rano” i ściągnąć kołdrę ze śpiącej osoby. Natomiast w średniowieczu kultywowano zwyczaj chłostania, chłostali się i słudzy, i panowie, mężowie i żony, dzieci i rodzice, kawalerowie i panny. Dziś, bez problemu można kupić przepiękne, kolorowe rózgi, fantastycznie ozdobione piórkami i koralikami. Zwyczaj świątecznego, niedzielnego śniadania jest w Szwecji  nadal kultywowany. Może zestaw potraw jest dla nas cokolwiek egzotyczny, ważne jednak, że i tak chodzi o Dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

 

FILIPINY - w Wielki Piątek odbywa się słynna na całym świecie procesja, podczas której ochotnicy biczują się, a niektórzy na koniec są przybijani do krzyża.

 

 

AFRYKA - W Afryce Wielkanoc jest celebrowana głównie we wspólnotach chrześcijańskich. W wigilię Wielkiej Nocy setki ludzi biorą udział w renowacji i dekoracji kościoła. Dekoracje kościoła są zrobione z materiałów i przybierają wygląd kwiatów, motyli i drzew. Hymny i pieśni są wykonywane przy akompaniamencie bębnów. Po mszy są wykonywane tradycyjne tańce na zewnątrz kościoła. Po uroczystości ludzie wracają do domów by świętować jedząc lokalne potrawy oraz napoje.

  
BUŁGARIA - po mszy ŚW. o północy w nocy z soboty na niedzielę, skorupkę jajka pomalowaną na czerwono, rozbija się o mur kościoła.  Ten, kogo jajko przetrwa bez stłuczki stukanie z innymi jajkami, zapewni sobie powodzenie na cały rok.

 HISZPANIA - Wielkanoc obchodzona jest tu bardzo uroczyście i z wielkim przepychem. W Wielkim Tygodniu przez ulice miast i wsi przechodzą liczne procesje. W Niedzielę Wielkanocną organizowane są przedstawienia i pokazy tańca.

AUSTRIA - od Wielkiego Czwartku do Niedzieli po wsiach i miasteczkach chodzą chłopcy, hałasując drewnianymi grzechotkami. To symbol dzwonów, które zgodnie z tradycją poleciały do Rzymu, by wrócić dopiero w pierwsze dzień świat. Kiedy dzwony już powrócą, młodsze dzieci zaczynają szukanie wielkanocnych koszyczków ze słodkościami. W miastach i na wsiach rozstawiają się wielkanocne jarmarki.

LIBAN - dzieci stukając się jajkami, walczą o to, które z nich będzie miało szczęście aż do następnych świat. Wypieka się też semoliny, czyli małe ciasteczka wypełnione farszem z daktyli lub orzeszków pistacjowych.

NIEMCY - głównym symbolem świąt jest zajączek. W domach i ogródkach czekoladowych zajączków i jajek szukają najmłodsi członkowie rodziny. Kolorowymi jajkami obwiesza się młode gałązki z zielonymi listkami. W Wielki Czwartek, zwany tu Zielonym Czwartkiem jajka maluje się na zielono.

 

DZIEŃ KOBIET

Wyjątkowym dniem w naszym kraju jest  8 marca. Co roku tego właśnie dnia obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to święto ustanowione w 1910 roku, obchodzone niemal na całym świecie. Warto pamiętać o kobietach- tych dużych i tych małych, tak ważnych w naszym życiu. Dzień Kobiet to świetna okazja, żeby podziękować mamie, babci, siostrze, koleżance za wszystko co dla nas robią. Na pewno ucieszy je mały wiosenny prezent- bukiecik tulipanów, żonkili lub pudełko czekoladek. Pokażmy im, jak są dla nas ważne, jak niezastąpione w naszym życiu. Pokażmy, że je kochamy! A jak Dzień Kobiet wspominają małe kobietki z naszej szkoły?

Maja z klasy IIa

Dzień Kobiet to fajne święto. Jest wesoło, bo chłopaki szykują nam niespodzianki.

Kaja z klasy IIa

Fajnie jest świętować. W domu też świętujemy z mamą i siostrą.

Ada z klasy IIe

Lubię Dzień Kobiet, bo to miłe święto.

Ola z klasy Ib

Fajnie jest w Dzień Kobiet, można dostać jakiś mały prezent, a chłopaki składają dziewczynkom życzenia.

Hania z klasy Ig

W tym roku to dostałyśmy od chłopaków słodycze. Od taty też cos pewnie dostałam, ale nie pamiętam, co to było.

 

W poszukiwaniu wiosny…

Pani Marzanna wraz ze swoją klasą Ia wybrała się na spacer do pobliskiego parku. Czego tam szukali? Oto wypowiedzi uczniów z klasy Ia:

 

- Widzieliśmy gniazda ptaszków. Nie pamiętam jak się te ptaszki nazywały, ale te gniazdka były wysoko.

 

- Szliśmy trochę długo, ale nie bolały mnie nogi. Moich kolegów tez nie. Znam ten park, bo czasem chodzę tam  z babcią. Tam można zobaczyć kaczki i różne ptaki.

 

- Pani pokazała nam gniazdka różnych ptaków. Było je dobrze widać, bo drzewa nie miały liści.

 

- Ja zapamiętałem, że na niektórych drzewach wisiały takie maleńkie domki. Pani mówiła, że  to budki dla szpaków. One tam wchodzą i tam mieszkają.

 

- Gniazda i budki wiszą wysoko, żeby inne zwierzęta, np. psy nie zjadły ptaszków. Tak mówiła nasza Pani.

 

- Jak tam szliśmy, to przechodziliśmy przez taki mały mostek, a pod nim widziałam kaczki, które pływały w rzece. Było ich dużo. Niektóre wyszły na brzeg, jakiś mały chłopiec z mamą rzucał im chlebek.

 

Zapytaliśmy naszych kolegów…

Z czym kojarzą Ci się ferie zimowe?

- ze śniegiem,- z odpoczynkiem,

- z nartami, - z książkami,

- z długim spaniem, - z kinem,

- z zimnem, - oglądaniem telewizji,

- z górami, - z wyjazdem,

- ze szkolnym zimowiskiem,

- z wolnym czasem.

 

 

Połam język!

 

W trzęsawisku trzeszczą trzciny, 

trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny 

a trzy byczki znad Trzebyczki 

z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki. 

 

Trzynastego w Szczebrzeszynie chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie. Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie: - Co ma znaczyć to tarzanie?! Wezwać trzeba by lekarza, zamiast brzmieć ten chrząszcz się tarza!

 

Oto pomysły na ciekawie podane potrawy wielkanocne. Będą niecodzienną ozdobą świątecznego stołu!!!

BARANEK

 Składniki

* 3 szt jajka, 

*5 szt jajka przepiórcze,

* por,

* pieprz kulki Prymat 

* natka pietruszki 

Baranek powstaje z jajek kurzych i jajek przepiórczych. Jajka gotujemy obieramy i studzimy. Z jajek kurzych robimy brzuszek baranka. Jajko odcinamy w dolnej części ,żeby baranek stał na talerzu z jajek przepiórczych robimy głowę, przyczepiając ja na wykałaczce. Oczy robimy z pieprzu rogi z pora. Ogonek robimy z połówki jajka przepiórczego. Układamy go na natce pietruszki.

 

KOGUCIKI

Składniki

* 2 szt jajka kurze, 

* 2 szt jajka przepiórcze,

* 1 plasterek marchewka,

* natka pietruszki,

* 1 kawałek papryka czerwona

* pieprz kulki Prymat 

Potrzebujemy jajka kurze i przepiórcze. Jajka gotujemy, studzimy i obieramy. Z jajka kurzego robimy dużą kurę ścinamy spód, żeby kura stała na talerzu. Robimy jej grzebień z plasterka marchewki i oczy z pieprzu. Z jajka przepiórczego robimy kurczaczka. Przecinamy jajko w ząbki, otwieramy. Na żółtku robimy oczy i dziób z papryki czerwonej.

 

Jajka wielkanocne - galaretka owocowa

Składniki:

Galaretki owocowe

Wydmuszki z jajek

Wydmuszki dokładnie umyć pod bieżącą wodą, sparzyć wrzątkiem, wypłukać. (Robiąc wydmuszkę pamiętajmy, że robimy otwór z tej szerszej strony jajka).

 

 

 

 

 

Opakowanie galaretki 0,75 g rozpuścić w jednej szklance przegotowanej, gorącej wody. Gdy galaretka zacznie tężeć napełnić wydmuszki ( z jednej szklanki galaretki wychodzi średnio cztery jajka).

Po zastygnięciu galaretki jajka delikatnie obstukać i ściągnąć delikatnie obstukać i ściągnąć skorupkę. Na jajku pozostanie biała błonka, którą należy usunąć mocząc jajko w zimnej wodzie. Błonkę można również łatwo usunąć pod zimną bieżącą wodą.

Kącik Patrona Szkoły

Ksiądz Jan Od Biedronki pisze o Świętach …  Baranku wielkanocny

 Baranku wielkanocny coś wybiegł z rozpaczy

Z paskudnego kąta

Z tego co po ludzku się nie udało

Prawda że trzeba stać się bezradnym by nielogiczne się stało

Baranku wielkanocny coś wybiegł czysty

Z popiołu

 Prawda że trzeba dostać pałą

By wierzyć znowu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 „Wielkanocny pacierz

Nie umiem być srebrnym aniołem -
Ni gorejącym krzakiem -
Tyle Zmartwychwstań już przeszło-
A serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami -
Tyle już alleluja -
A moja świętość dziurawa
Na ćwiartce włoska się buja.

Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
Jak na koślawej fujarce -
Żeby choć papież spojrzał
Na mnie - przez białe swe palce.

Żeby choć Matka Boska
Przez chmur zabite wciąż deski -
Uśmiech mi Swój zesłała
Jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam
Jak złoty kamyk z procy -
Zrozumie mnie mały Baranek
Z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku -
Sumienia wywróci podszewkę -
Serca mojego ocali  

(ks. Jan Twardowski)

Symbole w wielkanocnym koszyczku

Wielkanocny koszyczek ma różne kształty, rozmiary i kolory. Przyozdabiamy go według własnego gustu i fantazji. Możemy ozdobić go jest gałązkami bukszpanu oraz koronkowymi serwetkami. Często dodawane są do niego wiosenne kwiaty m.in. żonkile. Jednak to, co do niego włożysz ma symboliczne znaczenie. Niektórzy mówią, że w koszyczku wielkanocnym powinno znaleźć się przynajmniej 8 produktów. A święcone pokarmy mają zapewnić nam zdrowie, pomyślność, siłę i  dostatek. 

Jajko - to symbol początku nowego i odradzającego życia. To symbol triumfu życia nad śmiercią. Oprócz pisanek dokładamy do koszyka co najmniej jedno świeżo ugotowane na twardo. Nim będziemy się łamać przy składaniu życzeń w czasie śniadania wielkanocnego.

 

Chleb - symbolizuje Chrystusa będącego chlebem życia dla chrześcijan. Wkładamy go do koszyczka, aby zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność.

 

Wędlina, kiełbasa, szynka - symbolizuje zdrowie, dostatek materialny i płodność.

 

Chrzan - jest symbolem pokazania goryczy męki Chrystusa. Symbolizuje również się siłę fizyczną i zdrowie.

 

Sól -symbolizuje oczyszczenie, prostotę i prawdę. Odstrasza również przed złem. Chroni przed zepsuciem.

 

Słodka babka, ciasto - jest symbolem umiejętności i doskonałości.

 

Baranek - to symbol posłusznego Chrystusa i przezwyciężenie zła. Odkupienie grzeszników.

 

Bukszpan - symbol świata, przyrody.

 

Zajączek - symbolizuje wiosnę i życie. Zazwyczaj jest czekoladowy.

 

Ser - kiedyś nasi dziadkowie święcili ser. To symbol związku człowieka z przyrodą (zwierzętami). Ser pochodzi od krów, kóz i owiec. Symbolizuje przyjaźń.

 

Robienie pisanek jest doskonałą okazją do spędzenia trochę czasu z dziećmi. Wspólna praca przy dekorowaniu wielkanocnych jajek to czas, który można wykorzystać na przekazanie wiedzy na temat symboli Wielkanocy.

Kup różne kolory kordonka, cekiny, ozdobne wstążeczki oraz klej introligatorski. Nawet 6-letnie dziecko poradzi sobie z oklejeniem jajka.

 

 

Zafarbuj jajka tradycyjną metodą w łupinach cebuli (białej i czerwonej). Następnie pozwól dziecku wykonać dowolne wzory złotą farbką. Najlepiej jeśli zaopatrzysz się w farbkę konturówkę

 

Pomalowane jajka (dowolnie: barwnik chemiczny, barwnik naturalny, farbka) twoja pociecha pomaluje w białe kropki. Kropki na jajkach pomalowanych barwnikami można także uzyskać przy użyciu wybielacza.

 

 

 

Ciekawostki marcowe

Marzec – trzeci miesiąc w roku.

Według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 31 dni.

Nazwa miesiąca pochodzi od łacińskiej nazwy Martius (miesiąc Marsa – boga wojny). Od niej wywodzi się większość nazw tego miesiąca w językach europejskich.

Staropolska nazwa marca to brzezień. Inna nazwa, obecnie niespotykana, to kazidroga.

W marcu następuje na półkuli północnej równonoc wiosenna, a na południowej równonoc jesienna. Meteorologicznie jest to w Polsce miesiąc wiosenny. 

Brzezień od słowa brzoza, która zaczyna się zielenić w tym okresie.

 Kazidroga od słowa kazić, niszczyć.

MARCOWE KARTKI Z KALENDARZA

 

1

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

5

Dzień Teściowej

8

Międzynarodowy Dzień Kobiet

10

Dzień Mężczyzn

14

Światowy Dzień Liczby Pi

20

Niedziela Palmowa

Światowy Dzień Ludzi Niepełnosprawnych

21

Pierwszy Dzień Wiosny

Międzynarodowy Dzień Poezji

22

Światowy Dzień Wody

Dzień Ochrony Bałtyku

23

Międzynarodowy Dzień Meteorologii

24

Wielki Czwartek

25

Wielki Piątek

26

Wielka Sobota

27

Niedziela Wielkanocna

Zmiana czasu z zimowego na letni

28

Poniedziałek Wielkanocny

Śmigus- Dyngus

 

Polskie przysłowia na marzec

1.      W marcu jak w garncu.

2.    Co marzec wypiecze, to kwiecień wysiecze.

3.    Czasami w marcu zetnie wodę w garncu.

4.    Czasem marzec tak się podsadzi, że dwa kożuchy oblec nie zawadzi.

5.     Ile w marcu dni mglistych, tyle w żniwa dni dżdżystych.

6.    Kiedy w marcu deszczu wiele, nieurodzaj zboża ściele.

7.     Marzec, co z deszczem chadza, mokry czerwiec sprowadza.

8.    Słońce marcowe, owocom niezdrowe.

9.    Marzec zielony - niedobre plony.

10.  Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą.

11.  Suchy marzec, kwiecień mokry, maj przechłodny - nie będzie rok głodny.

12.Suchy marzec, mokry maj, będzie żytko jako gaj.

13.W marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty.

14.Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopada obraz żywy.

 

Źródło tekstów, ilustracji, zagadek i zdjęć wykorzystanych w numerze: Internet

----------------------------------------------------------------

 Redakcja: Anna Bielak, Małgorzata Muda

Nie lękajcie się! Chrystus zwyciężył świat…

On jest z Wami na zawsze

(św. Jan Paweł II)

Chrystus zmartwychwstał.

Bez tej tajemnicy ludzkie życie traci wartość i sens.

Niech w Poranek Zmartwychwstania

radosne ALLELUJA oznajmi światu pokój,

w serce wleje pewność, że dla Boga

nie ma rzeczy niemożliwych

i nadzieję, że nadchodzą dobre dni.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Życzy

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5

im. Księdza Jana Twardowskiego

w Biłgoraju