OBCHODY DNI PRZYJACIÓL LASU 2015

Dni Przyjaciół Lasu to ogólnopolska akcja pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ma ona na celu  przybliżenie wszystkim wiedzy o polskich lasach oraz ludziach, którzy o nie dbają. Uczniowie naszej szkoły we współpracy z Nadleśnictwem Biłgoraj i Samorządowym Przedszkolem nr 1 chętnie włączyli się do akcji, a ich pierwszym zadaniem było wykonanie prac plastycznych.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały prace pt. „ Bajkowy Las” a uczniowie klas 1 - 3 wykonali plakaty „Drzewa polskich lasów”. Praca Ady Małek z Samorządowego Przedszkola nr 1 oraz Pawła Burego ucznia klasy I „c”naszej szkoły będą brały udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Pozostałe prace wewnątrzszkolna komisja w składzie: pan Jerzy Bąk – leśniczy i pani Róża Szabat – nauczyciela szkoły, wyłoniła następujących laureatów konkursu:

Grupa 5 – latków

I miejsce – Janek Stręciwilk

II miejsce – Małgosia Oleszczak

III miejsce – Kasjan Kanty

Grupa 6 - latków

I miejsce – Kacper Rataj

II miejsce – Patrycja Kaproń

III miejsce – Lenka Bełżek

Klasa I /6-latki/

I miejsce – Franciszek Gnyp

II miejsce – Ola Polańska

Klasa I  /7 –latki/

I miejsce – Julia Blacha

II miejsce – Marysia Piątek

III miejsce – Mateusz Typko

Klasa II

I miejsce – Magdalena Staszczak

II miejsce – Martyna Maksymiec

III miejsce – Oliwia Kotyła

Klasa III

I miejsce – Bartek Kapuśniak

II miejsce – Zuzia Bilińska

III miejsce – Aleksandra Zielińska

Rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się na najbliższym szkolnym apelu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy! 

 

Kolejnym etapem obchodów Dni Przyjaciół Lasu było spotkanie z leśniczym Jerzym Bąkiem – pracownikiem Nadleśnictwa Biłgoraj.

Leśniczy w niezwykle interesujący sposób opowiadał dzieciom o swoim zawodzie, o ochronie lasu i potrzebie dokarmiania zwierząt, w szczególności zimą. Zaznaczył także, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim żyjących. 

W przedszkolu zakończyła się akcja " Pomagamy zwierzętom leśnym", gdzie kilka dni przedszkolaki gromadziły pokarm dla zwierząt, który przekazały leśnikom.

W klasach 0-II leśniczy opowiadał o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest dbanie o las. Mówił o sadzeniu drzew, ochronie przed szkodnikami, celowych wycinkach. Przypomniał uczniom, jak należy zachowywać się w lesie. Zapoznał dzieci ze zwierzętami zamieszkującymi w naszych lasach.

Wycieczka do lasu – ścieżką dydaktyczną Bojary - w programie było  spotkanie z leśniczym. Uczniowie poznawali roślinność i jej piękne kolory, wsłuchiwali się w odgłosy przyrody. Dowiedzieli się, jak zbudowany jest las, jak nazywamy poszczególne jego warstwy. Wspólnie z Panem leśniczym oglądali ślady różnych zwierząt i uczyli się, jak je rozpoznawać.

Miłym akcentem pod koniec wspólnej wyprawy było ognisko i pieczenie kiełbasek.

Spotkanie z ekologiem i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

„Na ratunek Ziemi”, „Nie pal przy mnie, proszę”

22 kwietnia w ramach "Dnia Ziemi" w  klasach 0-II  miało miejsce spotkanie z ekologiem panią Katarzyną Psiuk -  pracownikiem PKG  w Biłgoraju, która przeprowadziła zajęcie na temat „Jak dbać o środowisko i chronić naturę". 

Celem spotkania było: uświadomienie dzieciom roli człowieka w procesie przekształcania środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie postawy prozdrowotnej i proekologicznej.

W ramach tej tematyki w klasach 0-II odbył się konkurs plastyczny  „Na ratunek Ziemi”.

Dzieci wykonały przepiękne prace, wykazując się przy tym pomysłowością i doborem interesujących technik plastycznych. Komisja konkursowa w składzie: pani Katarzyna Psiuk – ekolog z  PGK w Biłgoraju i pani Jolanta Stępień – pielęgniarka szkolna wyłoniła laureatów konkursu:

klasy O

I miejsce- Marysia Stępień – Oa

II miejsce- Rita Kowalska – Ob

III miejsce- Rafał Różański – Oa

klasy I

I miejsce- Natalia Rusinek - Ic

II miejsce- Kacper Banaś –Id

III miejsce- Julia Gozdecka - Ib

wyróżnienia : Gabriela Brzyska –Ia

                     Wiktoria Pąńczyszyn - Ie

klasy II

I miejsce- Martyna Kaproń –IId

II miejsce- Martyna Metner – IIb

III miejsce- Magdalena Staszczak – IIa

wyróżnienia : Magdalena Szczerba - IIc

 W klasach III odbyła się pogadanka z pielęgniarką szkolną na temat szkodliwości dymu tytoniowego w ramach programu edukacji antynikotynowej j oraz konkurs plastyczny pt.: „Nie pal przy mnie, proszę”. Komisja w składzie jw. wyłoniła następujących laureatów.

klasy III

I miejsce- Karina Bielecka - IIIb

II miejsce- Aleksandra Zielińska – IIIa

III miejsce- Jagoda Zań – IIIb

Rozdanie dyplomów i nagród odbędzie się na najbliższym szkolnym apelu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy! 

 

Akcja sadzenia drzew w Nadleśnictwie Biłgoraj

W dniu 8 maja 2015r. uczniowie klas IV a i V b brali udział w akcji sadzenia drzew w Nadleśnictwie Biłgoraj.

Był to kolejny etap programu „Dni Przyjaciół Lasu”.

Akcja odbyła się przy współpracy z panem leśniczym Jerzym Bąkiem, który wskazał klasie teren do zalesienia, zapewnił sadzonki oraz cały osprzęt. Uczestnicy zostali podzieleni w pary i każda para otrzymała kostur oraz sadzonkę. Mamy nadzieję, że drzewa posadzone przez nas wyrosną. Sadzenie lasu było dla nas piękną przygodą, chętnie ją powtórzymy.

 

Uczniowie klas III z wizytą w „Leśniku”

27 maja 2015r. uczniowie klas III udali się do Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju. Uczestnicząc w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli i uczniów mieli możliwość poznania życia lasu i jego mieszkańców. Dzieci obejrzały wystawę zwierząt.  Uzyskały odpowiedzi na wiele pytań dotyczących  ekosystemu leśnego. Dużą atrakcją była możliwość próby gry na  sygnałówce – trąbce służącej myśliwym do dawania sygnałów na polowaniach oraz do wabienia zwierząt. Pożegnaliśmy się tradycyjnym  powiedzeniem „Darzbór” , którego leśnicy i myśliwi używają na powitanie, pożegnanie lub życzą sobie powodzenia na polowaniu. Wróciliśmy do szkoły z nagrodami, które dzieci zdobyły za wykazanie się wiedzą  o lesie i jego mieszkańcach.

 

Uczniowie Szkoły Leśnej czytają dzieciom

18 czerwca uczniowie ze Szkoły Leśnej w Biłgoraju rozpoczęli akcję czytania dzieciom z Przedszkola nr 1 w ramach Dni Przyjaciół Lasu 2015. Przyszli leśnicy z pasją opowiedzieli dzieciom również  o swojej miłości do przyrody i lasu. Spotkanie miało ciekawą zabawową formę. Przedszkolaki nie tylko wysłuchały głośnego czytania ale rozwiązywały zagadki o lesie, i brały udział  w zabawach ruchowych.

WAKACYJNY KONKURS „LATO W LESIE” dla klas I-VI

Klasy I-III

Konkurs rysunkowy związany z leśną wakacyjną przygodą /np. wycieczka do lasu podczas pobytu na koloniach, obozie czy wczasach z rodzicami,  wizyta ,  na ścieżce edukacyjnej  pobyt na leśnym biwaku itp.

Klasy IV-VI

Konkurs fotograficzny polegający na  wykonaniu w trakcie wakacji  fotografii związanej z  przygodą w  lesie starając się wyeksponować piękno leśnej przyrody, dopuszczalne są również  zdjęcia lasu w okresie letnim obrazując jego walory i piękno.

Prace konkursowe można składać do 20 września 2015r.

 
Strona znajduje się na serwerze http://www.republika.pl/
www.republika.pl

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81, 688-04-82
Prowadzenie strony: Józef Osieł