Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

 

 
   

 

Uczniowie z klasy Ic przygotowali „Śniadanie na szóstkę”  w ramach ogólnopolskiego programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

„Śniadanie na szóstkę” – takie śniadanie przygotowały dzieci z klasy 1c w ramach ogólnopolskiego programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.  Lekcja miała odbyć się w klasie, niestety nauczanie zdalne zmusiło nas do przeniesienia się z realizacją programu do naszych domów. Nie przeszkodziło to  jednak w edukacji promującej zdrowy styl życia. Realizacja programu zbiegła się z realizacją naszego szkolnego programu „Zdrowa i bezpieczna „5” i tematu „Jedzmy zdrowo i smacznie”. Uczniowie wiedzą już, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który dostarcza wielu składników odżywczych niezbędnych dla organizmu. Kolorowe i zdrowe posiłki we własnym wykonaniu smakowały zapewne jeszcze lepiej.


TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE

22.03.2021 -26.03.2021

Od 22 marca do 26 marca 2021 roku w naszej szkole miał miejsce kolejny,
bo już  IV Szkolny Tydzień Profilaktyki pod hasłem: „Zdrowa i bezpieczna 5.”

W tych dniach zorganizowano wiele działań mających na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w szkole, w domu i w ruchu drogowym; zapoznano uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z udzielaniem pierwszej pomocy oraz promowano zdrowy styl życia. Każdego dnia dominował inny kolor ubioru. 

PONIEDZIAŁEK - I DZIEŃ WIOSNY - „Żyj sportowo, aktywnie  i zdrowo!”- dzień kolorowy – uczniowie mieli okazję poznać prawdziwe walory i najważniejsze wartości sportu, aktywnie spędzać czas, dbać o sylwetkę, sprawność fizyczną i zdrowie, rywalizować ze sobą w duchu sportowej rywalizacji fair play.

WTOREK to dzień pod tytułem „Bądź świadomy i odpowiedzialny ” – kolor niebieski. W tym dniu uczniowie podczas zajęć mieli okazję dowiedzieć się zasad udzielania pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia izdrowia. Uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

ŚRODA - „Bezpieczny w sieci ” - w tym dniu wszyscy ubrani na kolor czerwony – uczniowie  wzięli udział w cyklu zajęć mających na celu  uświadomienie, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym, sposobów bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu, zagrożeń oraz prawidłowych reakcji w momencie zetknięcia z nimi,  bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.

CZWARTEK - „Różnimy się – lubimy się” - wszyscy uczniowie ubrani się na biało. Nauczyciele prowadzili uświadamiające lekcje na temat budowania udanych relacji z rodziną, rówieśnikami, dorosłymi, szacunku wobec każdego człowieka – tolerancji,  pomocy młodszemu koledze, opanowaniu i przezwyciężaniu złości, radzeniu sobie ze stresem, unikaniu sytuacji wywołujących zachowania agresywne.

PIĄTEK – „Jedzmy zdrowo i smacznie” - kolor zielony –przeprowadzone zostały  prelekcje multimedialne na temat zmian nawyków żywieniowych. Głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat własnego zdrowia, jak o nie dbać, czego się wystrzegać i unikać, aby żyć zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Zaprezentowano uczniom piramidę żywieniową, zapoznano ze sposobem doboru wartościowych produktów żywnościowych oraz zwiększono świadomość na temat roli posiłków w diecie dziecka.


Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w naszej szkole

Spektakle teatralne  odgrywają ważną rolę w życiu młodego człowieka. Wprowadzają w świat sztuki, rozwijają kreatywność, dostarczają wielu miłych wrażeń, a także rozrywki. Wiedzą i cenią sobie tę wartość uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Mimo panujących obostrzeń nie rezygnują z kontaktu ze sztuką. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada na 27 marca, uczniowie klas 0-3 wzięli udział w dwudniowych warsztatach teatralnych organizowanych
on-line przez Teatr Kultureska oraz obejrzeli interaktywny spektakl muzyczny pt. Zielony Kopciuszek. Ponadto uczniowie klasy 1b i 1c pod okiem swoich pań: Marty Polowy i Eweliny Karwańskiej wykonali kartki z życzeniami dla pracowników Biłgorajskiego Centrum Kultury, dzięki którym w Biłgoraju mogli niejednokrotnie obcować ze sztuką, oglądając  spektakle i widowiska, które zarówno uczyły, jak i bawiły.


ZAWODOWY STRZAŁ W 10!

Dnia 11 marca 2021 roku Lubelski Kurator Oświaty p. Teresa Misiuk spotkała się z ósmoklasistami powiatu biłgorajskiego.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w  zorganizowanym online wydarzeniu – Zawodowy strzał w 10! Zaproszono też Rodziców uczniów klas ósmych, wychowawców, doradców zawodowych, dyrektorów szkół podstawowych.

Ósmoklasiści oraz ich Rodzice, w trakcie spotkania on-line mieli możliwość zapoznania się z przygotowanymi przez publiczne szkoły ponadpodstawowe, filmami prezentującymi kształcenie w konkretnych zawodach szkolnictwa branżowego.

Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się kształceniu zawodowemu w różnych branżach: audiowizualnej, budowlanej, elektroenergetycznej, elektroniczno-mechatronicznej, hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej, leśnej, mechanicznej, motoryzacyjnej, rolno-hodowlanej, teleinformatycznej.

Podczas spotkania zaprezentowano też zasoby strony internetowej Lubelskiego Kuratora Oświaty, ułatwiające absolwentom szkół podstawowych i ich Rodzicom przejście przez proces wyboru szkoły i pomyślnej rekrutacji na kolejny poziom edukacyjny. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczny wymiar „Informatora o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022”.

(https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php)


Zakończenie akcji „Wolontariat dla zwierząt”

Miesiące zimowe są okresem trudnym dla wszystkich zwierząt, a szczególnie dla tych bezdomnych przebywających w schroniskach. Wiedzą o tym doskonale nasi uczniowie i ich rodzice.  W tym roku w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla czworonogów z Biłgorajskiego Azylu – Adopcja Zwierząt.

Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy oraz poprawa standardu pobytu zwierzaków.

Radością napawa fakt, że tak wielu uczniów wzięło udział w tej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Zebraliśmy spore ilości suchej karmy, puszek, batonów, smakołyków, koców i wiele innych rzeczy niezbędnych czworonożnym przyjaciołom do przeżycia chłodniejszych dni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, wychowawcom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję.

 


Pamiętamy o wolontariuszach

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

W styczniu uczniowie klas 1b i 1c wyrazy empatii, życzliwości i szacunku skierowali do wolontariuszy z terenu miasta Biłgoraj. Kartki z życzeniami trafiły do przedstawicieli: Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego, Szlachetnej Paczki, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, wolontariuszy 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym harcerzy DSH Pochodni .

Wszystkim wolontariuszom życzymy spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów oraz sił do dalszej pracy. Niech każdy dobry uczynek i dobre słowo będzie źródłem wewnętrznej satysfakcji. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, którą niesiecie potrzebującym!


BAKCYL w „Piątce”

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie edukacji finansowej młodzieży- BAKCYL. W tym roku kolejne klasy uczestniczyły w lekcjach prowadzonych przez ekspertów bankowości. Były to lekcje on-line o tematyce „Od oszczędzania do inwestowania” oraz „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni”. Uczniowie poznali zasady bezpiecznych płatności w Internecie i płatności mobilnych, dowiedzieli się, jak działa lokata i kapitalizacja odsetek, jaka jest zależność między wysokością potencjalnego zysku i ryzykiem inwestycji, poznali rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz pojęcie dywersyfikacji jako podstawowej zasady bezpiecznego inwestowania. Otrzymali również informacje, jak rozpoznać oferty potencjalnych oszustów finansowych. W zakresie cyberbezpieczeństwa zdobyli wiedzę na temat ochrony prywatności w sieci, dowiedzieli się, jak nie paść ofiarą catfishingu, czyli kradzieży tożsamości oraz phishingu. Poznali różnice pomiędzy posiadaniem konta prywatnego a otwartego w mediach społecznościowych oraz jak należy się zachować w sytuacji, gdy padniemy ofiarą cyberprzemocy.

Uczestnicy projektu biorą również udział w konkursach edukacyjnych z zakresu finansów i cyberbezpieczeństwa. Uczniowie klas szóstych w październiku uczestniczyli w QUIZIE FINANSOWYM dla juniorów, natomiast uczniowie klas siódmych i ósmych wezmą udział w EUROPEJSKIM QUIZIE FINANSOWYM, który odbędzie się w II semestrze. W wyniku szkolnych eliminacji została wyłoniona dwuosobowa drużyna, która będzie reprezentowała szkołę na kolejnych etapach konkursu. Zakwalifikowali się: Bruno Goch z kl. 7e oraz Angelika Kołoda z kl. 7d. Gratulujemy i życzymy dobrych wyników na kolejnych etapach konkursu.

Młodzież korzystała również z bogatej oferty BAKCYLA podczas ferii, w ramach akcji AKTYWNA SZKOŁA. Były to ciekawe projekty i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.


Karmniki dla ptaków

Uczniowie kl. 1 a wykonali karmniki dla ptaków aby w tym trudnym czasie - gdzie śniegi przykrył ziemię wesprzeć zwierzęta. Wielkie ukłony do rodziców uczniów Zuzanny Jasińskiej, Martyny Kowalczyk, Oliwiera Chorzępy, Laury Grasza, Lidia Borowiec, Wiktora Kozioł, Leny Waliwander , Zofia Kidaj - którzy zaangażowali się w pomoc przy wykonaniu tak pięknych i oryginalnych karmników i budek lęgowych. Dziękujemy.


„Razem na Święta” w „Piątce”

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia aktywnie włączyliśmy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”, której głównym celem było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Jak zwykle nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i, mimo epidemii, wraz z nauczycielami otworzyli swoje serca, by nieść radość i nadzieję innym ludziom.

Samorząd Uczniowski zorganizował akcję „Daj się zobaczyć Mikołajowi”, która polegała na uczestniczeniu 7 grudnia w lekcjach w nakryciu głowy związanym ze Świętami lub Mikołajem. Wykonane w tym czasie zabawne zdjęcia stworzyły ciekawy kolaż, a wszyscy zaangażowani w akcję uczniowie otrzymali na każdej lekcji plusy za aktywność. Tym samym już parę tygodni wcześniej poczuliśmy „magię” Świąt.

Pięknym gestem było również wykonanie  przez uczniów kartek świątecznych i przekazanie ich podopiecznym Domu Kombatanta w Biłgoraju, sąsiadom, rodzinie czy przyjaciołom oraz podarowanie najbliższym własnoręcznie wykonanych prezentów lub ozdób świątecznych.

Kartki świąteczne były również wykonywane na lekcjach plastyki przez wszystkich uczniów
z klas 4-7, niektóre z nich zostały wysłane na konkursy wojewódzkie i ogólnopolskie, a inne były miłym podarunkiem dla mieszkańców hospicjów Santa Galla i Małego Księcia. Jedna z prac zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Bielańskie Centrum Kultury
w Warszawie, jej autorką jest Joanna Tarska z klasy 7e.

W ramach współpracy z PCK przepięknymi kartkami świątecznymi oraz ozdobami choinkowymi zostały obdarowane przez naszych uczniów również osoby samotne, szczególnie potrzebujące wsparcia w okresie świątecznym. Członkowie szkolnego koła PCK pomagali ponadto
w przedświątecznych zakupach osobom starszym i chorym.

W ramach akcji „Razem na Święta” odbyło się w naszej szkole wiele ciekawych konkursów, takich jak: konkurs plastyczny „Boże Narodzenie w moim domu” (dla uczniów z klas 1-3), Szkolny Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowany przez nauczycieli świetlicy (dla uczniów z klas 0-8).

Uczniowie „Piątki” wzięli również udział w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym „Przystrój choinkę dla św. Jana Pawła II” oraz w zabawie on-line „Najbardziej popularna potrawa wigilijna
w powiecie biłgorajskim”.

Głównym celem wszystkich konkursów było przede wszystkim kultywowanie tradycji
i zwyczajów bożonarodzeniowych oraz umacnianie więzi międzypokoleniowych.

Biblioteka szkolna zainicjowała akcję czytelniczą „Wypożycz książkę na ferie świąteczne
i zimowe” oraz koordynowała udział uczniów w ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji Zbigniewa Herberta pt. „Podaruj wiersz”, której celem było budowanie sieci międzyludzkich relacji poprzez ofiarowanie poezji jako symbolu podania dłoni drugiemu człowiekowi.

Innym działaniem wpisującym się w przesłanie akcji „Razem na Święta” było przygotowanie
i nagranie dwóch programów o tematyce świątecznej. Pierwszy z nich to przepiękny Koncert Kolęd
w wykonaniu naszych uczniów, znalazła się w nim również akademia przygotowana przez maluchy
z klas 0. Drugi program to świąteczne wydanie pierwszego odcinka wiadomości telewizyjnych
z udziałem młodych dziennikarzy z redakcji telewizji „Piątka TV”. Obydwa filmy można obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły oraz na kanale YouTube.

Bardzo miłym akcentem były też życzenia świąteczne dla całej społeczności szkolnej nagrane przez uczniów klasy 4 b wraz z wychowawczynią oraz koncerty kolęd, które odbyły się w wielu klasach.

O tym, że Święta jednoczą nie tylko pokolenia, ale też i narody świadczy spotkanie on-line uczniów klas 7 i 8 z przyjaciółmi ze Lwowa. Młodzież, która poznała się podczas realizacji projektu wymiany polsko-ukraińskiej, wspominała najciekawsze i najzabawniejsze momenty z nim związane oraz złożyła sobie życzenia świąteczno-noworoczne.

Wszystkie te działania są dowodem na to, że nawet w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są znacznie ograniczone, razem można zrobić wiele dobrego. Społeczność „Piątki” jak zwykle nie zawiodła. Jesteśmy przecież jak wielka rodzina, w której raz zbudowane więzi przetrwają mimo trudności.


Zimowisko 2021

W czasie ferii odbyło się w naszej szkole zimowisko. W ciągu tygodnia dzieci miały okazję nie tylko wypocząć, ale również  przeżyć wiele ciekawych przygód. Były warsztaty plastyczne, muzyczne, kulinarne, teatralne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia w pracowni komputerowej, zawody sportowe i zręcznościowe. Niestety w tym roku w okresie naszych spotkań aura zimowa nam nie dopisała, ale i tak spędziliśmy każdy dzień na wesoło i z mnóstwem atrakcji.

Panie z kuchni, jak zwykle, przygotowały dla wszystkich uczestników pyszne śniadania i obiady.

Chociaż zabrakło zabaw na śniegu, to nasi uczniowie na pewno się nie nudzili.

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł