Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

 

 
   

 

NARESZCIE WAKACJE!

25 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. Uczniowie naszej szkoły odebrali świadectwa i udali się na dwumiesięczny odpoczynek.

Wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego życzymy wspaniałych wakacji!


Otrzymaliśmy tytuł „Szkoła z misją”

W tym roku szkolnym dołączyliśmy do ogólnopolskiego programu „Zbieramto w szkole", który najlepiej opisuje motto: „Zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody”.

Celem edukacyjnym projektu jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzebę ochrony środowiska oraz promowanie postaw dobroczynnych wśród uczniów szkół i przedszkoli. Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Pomagamy środowisku naturalnemu, wspieramy recykling, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska śmieci. Celem charytatywnym jest zbiórka środków na prowadzenie dzieł socjalnych i realizację pomocy rozwojowej przez misjonarzy – księży sercanów pracujących w Afryce i Azji. 

W szczególności wspieramy Polaków – sercańskich misjonarzy pracujących w Czadzie, na Filipinach, w Urugwaju i na Ukrainie. Swoją działalność duszpasterską z dala od ojczyzny łączą oni z pracą na rzecz poprawy warunków życia osób, wśród których pracują.

Cele Projektu realizowaliśmy poprzez różne akcje zbiórek:

- srebrnej biżuterii – „Srebro na wagę złota”

- „Dobre monety” - zbiórka bilonu oraz banknotów pieniędzy z całego świata, zarówno aktualnie używanych jak i wycofanych z obiegu

- telefonów komórkowych i smartfonów

- znaczków pocztowych – nowych i używanych 

- zegarków tarczowych

Efekty naszej zbiórki możemy zobaczyć na stronie programu „Zbieramto w szkole” https://www.zbieramtowszkole.pl/

Wszystkim darczyńcom, rodzicom, uczniom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za ofiarowane przedmioty, które pozwoliły naszej szkole uzyskać tytuł „Szkoły z misją”. Dzięki uzyskanym punktom za zbiórkę, mamy możliwość pozyskania nagród, które wzbogacą nasz szkolny księgozbiór o nowe pozycje książkowe.

Zapraszamy do udziału w projekcie „Zbieramto w szkole” w przyszłym roku szkolnym.

Pamiętaj, że i Ty możesz pomóc

misjom i misjonarzom!


UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5 POMAGAJĄ KUBUSIOWI

10 czerwca 2021 r. dzieci z klasy 2 e wraz z wychowawczynią wzięły udział w warsztatach dziennikarskich w Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Dzieci mogły obserwować pracę w telewizyjnym studiu nagrań, emisyjnym czy też w reżyserce, wcielały się w rolę dziennikarzy - prowadząc sondę uliczną, przeprowadzając wywiady. Uczniowie odwiedzili miejsca w BCK do, których na co dzień nie ma wejścia. Z wielkim zaangażowaniem  i radością spędzili ten dzień bawiąc się, ucząc i jednocześnie pomagając. Cel był szczytny- pomoc Kubusiowi Pawęzce. Zebrane dzięki dzieciom i rodzicom fundusze przeznaczone zostaną  na operację kręgosłupa Kubusia w klinice St. Mary Hospital.

Życzymy zdrowia!  #kubuśbohater

                                                                                       Agnieszka Tałanda


SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI ŁADY 1945 BIŁGORAJ

W piątkowe przedpołudnie uczniów naszej szkoły odwiedzili niecodzienni goście – piłkarze z zagranicy reprezentujący klub Łada 1945 Biłgoraj. Zawodnicy opowiedzieli o sobie, zaprezentowali pokazowe triki piłkarskie, a następnie rozegrali mecz z naszymi szóstoklasistami.

W spotkaniu, które odbyło się na boisku ze sztuczną nawierzchnią, uczestniczyli uczniowie klas VIa, b, e oraz klasy Vc. Młodzi miłośnicy sportu mieli okazję zadać kilka pytań piłkarzom, których znają z występów w Ładzie 1945 Biłgoraj. O swojej przygodzie z futbolem opowiedzieli: Brazylijczyk Josue Silva, Portugalczyk Will Carvalho, Francuz Greigy Adams Innocent, Anglik Emmanuel Osilaja oraz dwaj Rosjanie: Aleksei Goncharevich i Anton Alfimov.

Piątkowe spotkanie było dla naszej młodzieży doskonałą okazją do poznania obywateli innych państw, zainspirowania się ich sportową pasją oraz zdobycia doświadczenia w kontakcie w języku angielskim.


Wizyta w Zagrodzie Sitarskiej

1 czerwca klasa 1b wybrała się z wizytą do Zagrody Sitarskiej w Biłgoraju. Podczas tego wyjścia uczniowie dowiedzieli się, jak mieszkali i czym się zajmowali mieszkańcy XIX wiecznego Biłgoraja. Z dużym zaciekawieniem obejrzeli izbę mieszkalną i pracownia wyrabiania sita, a także budynki gospodarskie: drewutnię, wozownię, spichlerz oraz dawne narzędzia rolnicze. Uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach tradycyjnego wyrabiania masła, ubijania kaszy i maglowania materiałów. Zadowolenie i uśmiechnięci wrócili na dalsze świętowanie Dnia Dziecka w szkole.


#challengeniebieskiemotyle2021

Dziękujemy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Biłgoraju za nominację. Wyzwanie przyjęte! Akcja została zainicjowana przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Jana Pawła w Jarosławiu. Jej celem jest poszerzenie świadomości na temat autyzmu, przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem ich rodzinom.

Dzieci z naszej szkoły przekazały iskierkę przyjaźni poprzez wykonanie wspólnego plakatu. Obrysowały swoje dłonie, na kartce, a następnie przykleiły, układając je w kształcie dużego serca, ozdobiły pracę małymi serduszkami. Zrobiły również przestrzenne motyle. W ubiorze uczniów dominował kolor niebieski. Pomysł bardzo się wszystkim podobał, klasy zaangażowały się w akcję wykazując inwencję twórczą.

Nominujemy:

- Samorządowe Przedszkole nr 3 w Biłgoraju

- Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną Filia nr 1 dla Dzieci i Młodzieży w Biłgoraju.

- Urząd Stanu Cywilnego w Biłgoraju.

  


Serdeczna karteczka dla pracowników bibliotek

„Najpierw człowiek mnie wymyślił, potem drukarz wydrukował.
Do księgarni po mnie przyszli, by dla dzieci mnie kupować”

8 maja obchodzony był Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Uczniowie klasy 1b i 1c w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Serdeczna Karteczka wykonali kartki z życzeniami, wyrazami empatii, życzliwości i szacunku do osób związanych z promowaniem czytelnictwa. Życzenia trafiły do pracowników biłgorajskich bibliotek: Biblioteki Szkolnej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego oraz Biblioteki Publicznej Miejsko – Powiatowej dla Dzieci i Młodzieży Filia nr 1.

Wszystkim pracownikom bibliotek życzymy poczucia spełnienia w pracy, ciekawych pomysłów i energii w krzewieniu kultury oraz coraz większej rzeszy czytelników odwiedzających biblioteki!


Segregujemy odpady

Kwiecień to miesiąc poświęcony zachowaniom i postawom  pro-ekologicznym. Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie klasy 1b i 1c wzięli udział w lekcji on-line na temat postępowania z odpadami, w której uczestniczył pracownik Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej  w Biłgoraju. Podczas spotkania z panem Piotr Karwańskim, kierownikiem Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Korczowie, nasi uczniowie dowiedzieli się, co się dzieje z odpadami z domowych koszów na śmieci. Dzięki prezentacji przygotowanej przez naszego gościa, dzieci miały okazję zobaczyć: kwatery do składowania odpadów, sortownię zmieszanych odpadów opakowaniowych, w której następuje rozdzielenie poszczególnych surowców wtórnych i przygotowanie ich do transportu do firm zajmujących się ich recyklingiem oraz kompostownię odpadów ulegających biodegradacji i osadów ściekowych. Ponadto uczniowie poznali sprzęt, który zabiera odpady z posesji, a także ten, który jest niezbędny przy właściwym funkcjonowaniu ZZO w Korczowie. W podziękowaniu za tak cenną lekcję ochrony środowiska pierwszaki odwdzięczyły się własnoręcznie wykonanymi kartkami z życzeniami, które zostały przekazane pracownikom i kierownictwu PGK w Biłgoraju.


Dzień Ziemi w SP5

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Uczniowie oraz Nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w ankietach dotyczących naszych codziennych zachowań, aby stwierdzić, czy żyjemy ekologicznie, w zgodzie z Ziemią.

Wyniki ankiet bardzo cieszą.

Wszyscy Nauczyciele SP5 mają świadomość zachowań ekologicznych, stosują torby wielokrotnego użytku oraz oszczędzają wodę. Większość wyłącza z prądu niepotrzebne urządzenia, np. ładowarki oraz segreguje śmieci. Ponad połowa korzysta z odnawialnych źródeł energii (np. słońca) lub ma taki zamiar. Wielu Nauczycieli wie, czym jest „ślad wodny” i „ślad węglowy”. Na to, jakim środkiem transportu docierają do Szkoły często nie mają wpływu… tu wygrywa samochód.  Jednak jest coś, nad czym Nauczyciele mogliby pomyśleć…. a mianowicie nad wodą, którą piją. Wiele osób wybiera wodę w plastikowych butelkach zamiast z kranu, bądź przefiltrowanej. A pamiętać trzeba, że woda z kranu jest zdrowa i często ma dużo lepszy skład mineralny od wody butelkowanej. To również sposób na oszczędzanie wody, której w Polsce powoli zaczyna brakować. Czy wiecie, że do wyprodukowania 1 litra wody butelkowanej potrzeba aż 7 litrów wody?

Uczniowie SP5 zdecydowanie częściej wybierają wodę z kranu lub przefiltrowaną, brawa dla Nich:) A jak odpowiadali na inne pytania, można zobaczyć poniżej.

Ankiety pokazały, że nasze zachowania są na ogół ekologiczne, a dając innym dobry przykład możemy zmieniać świat na lepsze, zatrzymać postępujące niekorzystne zmiany, np. klimatu.

Dbajmy zatem o Ziemię:)


XIII TYDZIEŃ BIBLIJNY w „Piątce”

W dniach od 18 do 24 kwietnia po raz trzynasty obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIJNY pod hasłem „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy” połączony z NARODOWYM CZYTANIEM PISMA ŚWIĘTEGO.

Zaprosiliśmy uczniów, rodziców i nauczycieli do wspólnego czytania Biblii, a w tym roku szczególnie Ewangelii wg św. Marka. Przydatne okazały się różne wydania Pisma Świętego, a zwłaszcza te dostępne online i na stronach www.

Powodzeniem cieszył się Szkolny Quiz z Ewangelii św. Marka, do którego przystąpiło 90 uczniów z klas IV-VII. Ruletka, wylosuj cytat, puzzle interaktywne, filmowe opowieści biblijne, piosenki oraz inne gry i zabawy urozmaicały nasze spotkania z Biblią na lekcjach religii w klasach młodszych i starszych.

Chętni uczniowie wzięli udział w NARODOWYM CZYTANIU PISMA ŚWIĘTEGO na żywo i online w Kościele Św. Jerzego.

Wspólna lektura Pisma Świętego była dla nas okazją do wzajemnej integracji i odkrywania Słowa Bożego, które ma moc przenikania naszych serc i umysłów.


ZAJĘCIA PRZYRODNICZE ON-LINE

Zdalne nauczanie nie musi być nudne! Przekonali się o tym uczniowie klasy III d podczas omawiania tematyki dotyczącej lasu. Dzieci samodzielnie wyszukiwały w dostępnych im źródłach informacji dotyczących tego ekosystemu, opracowały zasady zachowania w lesie, zapoznały się ze znaczeniem lasu dla przyrody i człowieka oraz jego wpływu na klimat Ziemi. Uczniowie samodzielnie opracowali notatkę w formie graficznej na temat bogactw dostarczanych przez las.

Zwieńczeniem cyklu zajęć było spotkanie on-line z panem Arkadiuszem Andrzejczakiem, pracownikiem Lasów Janowskich (Nadleśnictwo Bukowa), a prywatnie dziadkiem Oliviera Lipińskiego, jednego z naszych kolegów z klasy. Na zaproszenie wychowawczyni i prośbę Oliviera pan Andrzejczak wziął udział w lekcji pry użyciu aplikacji Zoom i w ciekawy sposób opowiedział o swojej trzydziestosiedmioletniej pracy w lesie. Niezwykle zaciekawił wszystkich historią ośmiu żubrów sprowadzonych niedawno do Lasów Janowskich, otoczonych teraz specjalną troską w przygotowanej dla nich wolierze. Zachęcił do obserwacji nowego stada na stronie internetowej nadleśnictwa. Wymienił najpopularniejsze gatunki mieszkańców naszych lasów: lisy, borsuki, wilki, jelenie, łosie, zające i najpopularniejsze sarny. Zachęcił do obserwacji ptaków (w okolicy żyje ich ponad 150 różnych gatunków, wiele pięknych, rzadko spotykanych oraz chronionych). Pan leśniczy odpowiadał na pojawiające się wśród zaciekawionych uczniów pytania. Okazało się na przykład, że wilk jest zwierzęciem, o spotkanie z którym najtrudniej.

Taka forma zajęć była umileniem codziennych lekcji on-line. Pan leśniczy urozmaicił i wzbogacił zajęcia przyrodnicze oraz rozbudził zainteresowania uczniów naturą i lasem.

Dziękujemy!


Uczniowie z klasy Ic przygotowali „Śniadanie na szóstkę”  w ramach ogólnopolskiego programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”

„Śniadanie na szóstkę” – takie śniadanie przygotowały dzieci z klasy 1c w ramach ogólnopolskiego programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”.  Lekcja miała odbyć się w klasie, niestety nauczanie zdalne zmusiło nas do przeniesienia się z realizacją programu do naszych domów. Nie przeszkodziło to  jednak w edukacji promującej zdrowy styl życia. Realizacja programu zbiegła się z realizacją naszego szkolnego programu „Zdrowa i bezpieczna „5” i tematu „Jedzmy zdrowo i smacznie”. Uczniowie wiedzą już, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który dostarcza wielu składników odżywczych niezbędnych dla organizmu. Kolorowe i zdrowe posiłki we własnym wykonaniu smakowały zapewne jeszcze lepiej.


TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE

22.03.2021 -26.03.2021

Od 22 marca do 26 marca 2021 roku w naszej szkole miał miejsce kolejny,
bo już  IV Szkolny Tydzień Profilaktyki pod hasłem: „Zdrowa i bezpieczna 5.”

W tych dniach zorganizowano wiele działań mających na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań w szkole, w domu i w ruchu drogowym; zapoznano uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z udzielaniem pierwszej pomocy oraz promowano zdrowy styl życia. Każdego dnia dominował inny kolor ubioru. 

PONIEDZIAŁEK - I DZIEŃ WIOSNY - „Żyj sportowo, aktywnie  i zdrowo!”- dzień kolorowy – uczniowie mieli okazję poznać prawdziwe walory i najważniejsze wartości sportu, aktywnie spędzać czas, dbać o sylwetkę, sprawność fizyczną i zdrowie, rywalizować ze sobą w duchu sportowej rywalizacji fair play.

WTOREK to dzień pod tytułem „Bądź świadomy i odpowiedzialny ” – kolor niebieski. W tym dniu uczniowie podczas zajęć mieli okazję dowiedzieć się zasad udzielania pierwszej pomocy, prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, a także w sytuacjach zagrożenia życia izdrowia. Uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.

ŚRODA - „Bezpieczny w sieci ” - w tym dniu wszyscy ubrani na kolor czerwony – uczniowie  wzięli udział w cyklu zajęć mających na celu  uświadomienie, jakie zagrożenia czyhają w świecie wirtualnym, sposobów bezpiecznego, kulturalnego i efektywnego korzystania z Internetu, zagrożeń oraz prawidłowych reakcji w momencie zetknięcia z nimi,  bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.

CZWARTEK - „Różnimy się – lubimy się” - wszyscy uczniowie ubrani się na biało. Nauczyciele prowadzili uświadamiające lekcje na temat budowania udanych relacji z rodziną, rówieśnikami, dorosłymi, szacunku wobec każdego człowieka – tolerancji,  pomocy młodszemu koledze, opanowaniu i przezwyciężaniu złości, radzeniu sobie ze stresem, unikaniu sytuacji wywołujących zachowania agresywne.

PIĄTEK – „Jedzmy zdrowo i smacznie” - kolor zielony –przeprowadzone zostały  prelekcje multimedialne na temat zmian nawyków żywieniowych. Głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat własnego zdrowia, jak o nie dbać, czego się wystrzegać i unikać, aby żyć zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Zaprezentowano uczniom piramidę żywieniową, zapoznano ze sposobem doboru wartościowych produktów żywnościowych oraz zwiększono świadomość na temat roli posiłków w diecie dziecka.


Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w naszej szkole

Spektakle teatralne  odgrywają ważną rolę w życiu młodego człowieka. Wprowadzają w świat sztuki, rozwijają kreatywność, dostarczają wielu miłych wrażeń, a także rozrywki. Wiedzą i cenią sobie tę wartość uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Mimo panujących obostrzeń nie rezygnują z kontaktu ze sztuką. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada na 27 marca, uczniowie klas 0-3 wzięli udział w dwudniowych warsztatach teatralnych organizowanych
on-line przez Teatr Kultureska oraz obejrzeli interaktywny spektakl muzyczny pt. Zielony Kopciuszek. Ponadto uczniowie klasy 1b i 1c pod okiem swoich pań: Marty Polowy i Eweliny Karwańskiej wykonali kartki z życzeniami dla pracowników Biłgorajskiego Centrum Kultury, dzięki którym w Biłgoraju mogli niejednokrotnie obcować ze sztuką, oglądając  spektakle i widowiska, które zarówno uczyły, jak i bawiły.


ZAWODOWY STRZAŁ W 10!

Dnia 11 marca 2021 roku Lubelski Kurator Oświaty p. Teresa Misiuk spotkała się z ósmoklasistami powiatu biłgorajskiego.

Uczniowie naszej szkoły brali udział w  zorganizowanym online wydarzeniu – Zawodowy strzał w 10! Zaproszono też Rodziców uczniów klas ósmych, wychowawców, doradców zawodowych, dyrektorów szkół podstawowych.

Ósmoklasiści oraz ich Rodzice, w trakcie spotkania on-line mieli możliwość zapoznania się z przygotowanymi przez publiczne szkoły ponadpodstawowe, filmami prezentującymi kształcenie w konkretnych zawodach szkolnictwa branżowego.

Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się kształceniu zawodowemu w różnych branżach: audiowizualnej, budowlanej, elektroenergetycznej, elektroniczno-mechatronicznej, hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej, leśnej, mechanicznej, motoryzacyjnej, rolno-hodowlanej, teleinformatycznej.

Podczas spotkania zaprezentowano też zasoby strony internetowej Lubelskiego Kuratora Oświaty, ułatwiające absolwentom szkół podstawowych i ich Rodzicom przejście przez proces wyboru szkoły i pomyślnej rekrutacji na kolejny poziom edukacyjny. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczny wymiar „Informatora o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022”.

(https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php)


Zakończenie akcji „Wolontariat dla zwierząt”

Miesiące zimowe są okresem trudnym dla wszystkich zwierząt, a szczególnie dla tych bezdomnych przebywających w schroniskach. Wiedzą o tym doskonale nasi uczniowie i ich rodzice.  W tym roku w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla czworonogów z Biłgorajskiego Azylu – Adopcja Zwierząt.

Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy oraz poprawa standardu pobytu zwierzaków.

Radością napawa fakt, że tak wielu uczniów wzięło udział w tej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Zebraliśmy spore ilości suchej karmy, puszek, batonów, smakołyków, koców i wiele innych rzeczy niezbędnych czworonożnym przyjaciołom do przeżycia chłodniejszych dni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, wychowawcom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję.

 


Pamiętamy o wolontariuszach

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

W styczniu uczniowie klas 1b i 1c wyrazy empatii, życzliwości i szacunku skierowali do wolontariuszy z terenu miasta Biłgoraj. Kartki z życzeniami trafiły do przedstawicieli: Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego, Szlachetnej Paczki, Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, wolontariuszy 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w tym harcerzy DSH Pochodni .

Wszystkim wolontariuszom życzymy spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów oraz sił do dalszej pracy. Niech każdy dobry uczynek i dobre słowo będzie źródłem wewnętrznej satysfakcji. Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, którą niesiecie potrzebującym!


BAKCYL w „Piątce”

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w projekcie edukacji finansowej młodzieży- BAKCYL. W tym roku kolejne klasy uczestniczyły w lekcjach prowadzonych przez ekspertów bankowości. Były to lekcje on-line o tematyce „Od oszczędzania do inwestowania” oraz „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni”. Uczniowie poznali zasady bezpiecznych płatności w Internecie i płatności mobilnych, dowiedzieli się, jak działa lokata i kapitalizacja odsetek, jaka jest zależność między wysokością potencjalnego zysku i ryzykiem inwestycji, poznali rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz pojęcie dywersyfikacji jako podstawowej zasady bezpiecznego inwestowania. Otrzymali również informacje, jak rozpoznać oferty potencjalnych oszustów finansowych. W zakresie cyberbezpieczeństwa zdobyli wiedzę na temat ochrony prywatności w sieci, dowiedzieli się, jak nie paść ofiarą catfishingu, czyli kradzieży tożsamości oraz phishingu. Poznali różnice pomiędzy posiadaniem konta prywatnego a otwartego w mediach społecznościowych oraz jak należy się zachować w sytuacji, gdy padniemy ofiarą cyberprzemocy.

Uczestnicy projektu biorą również udział w konkursach edukacyjnych z zakresu finansów i cyberbezpieczeństwa. Uczniowie klas szóstych w październiku uczestniczyli w QUIZIE FINANSOWYM dla juniorów, natomiast uczniowie klas siódmych i ósmych wezmą udział w EUROPEJSKIM QUIZIE FINANSOWYM, który odbędzie się w II semestrze. W wyniku szkolnych eliminacji została wyłoniona dwuosobowa drużyna, która będzie reprezentowała szkołę na kolejnych etapach konkursu. Zakwalifikowali się: Bruno Goch z kl. 7e oraz Angelika Kołoda z kl. 7d. Gratulujemy i życzymy dobrych wyników na kolejnych etapach konkursu.

Młodzież korzystała również z bogatej oferty BAKCYLA podczas ferii, w ramach akcji AKTYWNA SZKOŁA. Były to ciekawe projekty i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.


Karmniki dla ptaków

Uczniowie kl. 1 a wykonali karmniki dla ptaków aby w tym trudnym czasie - gdzie śniegi przykrył ziemię wesprzeć zwierzęta. Wielkie ukłony do rodziców uczniów Zuzanny Jasińskiej, Martyny Kowalczyk, Oliwiera Chorzępy, Laury Grasza, Lidia Borowiec, Wiktora Kozioł, Leny Waliwander , Zofia Kidaj - którzy zaangażowali się w pomoc przy wykonaniu tak pięknych i oryginalnych karmników i budek lęgowych. Dziękujemy.


„Razem na Święta” w „Piątce”

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia aktywnie włączyliśmy się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Razem na Święta”, której głównym celem było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Jak zwykle nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i, mimo epidemii, wraz z nauczycielami otworzyli swoje serca, by nieść radość i nadzieję innym ludziom.

Samorząd Uczniowski zorganizował akcję „Daj się zobaczyć Mikołajowi”, która polegała na uczestniczeniu 7 grudnia w lekcjach w nakryciu głowy związanym ze Świętami lub Mikołajem. Wykonane w tym czasie zabawne zdjęcia stworzyły ciekawy kolaż, a wszyscy zaangażowani w akcję uczniowie otrzymali na każdej lekcji plusy za aktywność. Tym samym już parę tygodni wcześniej poczuliśmy „magię” Świąt.

Pięknym gestem było również wykonanie  przez uczniów kartek świątecznych i przekazanie ich podopiecznym Domu Kombatanta w Biłgoraju, sąsiadom, rodzinie czy przyjaciołom oraz podarowanie najbliższym własnoręcznie wykonanych prezentów lub ozdób świątecznych.

Kartki świąteczne były również wykonywane na lekcjach plastyki przez wszystkich uczniów
z klas 4-7, niektóre z nich zostały wysłane na konkursy wojewódzkie i ogólnopolskie, a inne były miłym podarunkiem dla mieszkańców hospicjów Santa Galla i Małego Księcia. Jedna z prac zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez Bielańskie Centrum Kultury
w Warszawie, jej autorką jest Joanna Tarska z klasy 7e.

W ramach współpracy z PCK przepięknymi kartkami świątecznymi oraz ozdobami choinkowymi zostały obdarowane przez naszych uczniów również osoby samotne, szczególnie potrzebujące wsparcia w okresie świątecznym. Członkowie szkolnego koła PCK pomagali ponadto
w przedświątecznych zakupach osobom starszym i chorym.

W ramach akcji „Razem na Święta” odbyło się w naszej szkole wiele ciekawych konkursów, takich jak: konkurs plastyczny „Boże Narodzenie w moim domu” (dla uczniów z klas 1-3), Szkolny Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową zorganizowany przez nauczycieli świetlicy (dla uczniów z klas 0-8).

Uczniowie „Piątki” wzięli również udział w Diecezjalnym Konkursie Plastycznym „Przystrój choinkę dla św. Jana Pawła II” oraz w zabawie on-line „Najbardziej popularna potrawa wigilijna
w powiecie biłgorajskim”.

Głównym celem wszystkich konkursów było przede wszystkim kultywowanie tradycji
i zwyczajów bożonarodzeniowych oraz umacnianie więzi międzypokoleniowych.

Biblioteka szkolna zainicjowała akcję czytelniczą „Wypożycz książkę na ferie świąteczne
i zimowe” oraz koordynowała udział uczniów w ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji Zbigniewa Herberta pt. „Podaruj wiersz”, której celem było budowanie sieci międzyludzkich relacji poprzez ofiarowanie poezji jako symbolu podania dłoni drugiemu człowiekowi.

Innym działaniem wpisującym się w przesłanie akcji „Razem na Święta” było przygotowanie
i nagranie dwóch programów o tematyce świątecznej. Pierwszy z nich to przepiękny Koncert Kolęd
w wykonaniu naszych uczniów, znalazła się w nim również akademia przygotowana przez maluchy
z klas 0. Drugi program to świąteczne wydanie pierwszego odcinka wiadomości telewizyjnych
z udziałem młodych dziennikarzy z redakcji telewizji „Piątka TV”. Obydwa filmy można obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły oraz na kanale YouTube.

Bardzo miłym akcentem były też życzenia świąteczne dla całej społeczności szkolnej nagrane przez uczniów klasy 4 b wraz z wychowawczynią oraz koncerty kolęd, które odbyły się w wielu klasach.

O tym, że Święta jednoczą nie tylko pokolenia, ale też i narody świadczy spotkanie on-line uczniów klas 7 i 8 z przyjaciółmi ze Lwowa. Młodzież, która poznała się podczas realizacji projektu wymiany polsko-ukraińskiej, wspominała najciekawsze i najzabawniejsze momenty z nim związane oraz złożyła sobie życzenia świąteczno-noworoczne.

Wszystkie te działania są dowodem na to, że nawet w czasie pandemii, kiedy kontakty międzyludzkie są znacznie ograniczone, razem można zrobić wiele dobrego. Społeczność „Piątki” jak zwykle nie zawiodła. Jesteśmy przecież jak wielka rodzina, w której raz zbudowane więzi przetrwają mimo trudności.


Zimowisko 2021

W czasie ferii odbyło się w naszej szkole zimowisko. W ciągu tygodnia dzieci miały okazję nie tylko wypocząć, ale również  przeżyć wiele ciekawych przygód. Były warsztaty plastyczne, muzyczne, kulinarne, teatralne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia w pracowni komputerowej, zawody sportowe i zręcznościowe. Niestety w tym roku w okresie naszych spotkań aura zimowa nam nie dopisała, ale i tak spędziliśmy każdy dzień na wesoło i z mnóstwem atrakcji.

Panie z kuchni, jak zwykle, przygotowały dla wszystkich uczestników pyszne śniadania i obiady.

Chociaż zabrakło zabaw na śniegu, to nasi uczniowie na pewno się nie nudzili.

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł