Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

 

 
   

 

WAKACJE! Znowu są wakacje!

Z entuzjazmem i nieskrywaną radością społeczność naszej szkoły spotkała się w piątek 24. czerwca 2022 r. na uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2021/2022. W Mszy Świętej podziękowaliśmy za zdrowie, wytrwałość i sumienne wypełnianie obowiązków w tym szczególnie trudnym roku. Patrząc z optymizmem w przyszłość,
Pani Dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań podsumowała ważne dokonania i przedsięwzięcia szkolne, w tym liczne projekty,  inicjatywy społeczne oraz sukcesy naszych uczniów wraz z nauczycielami, zarówno w dziedzinie nauki, jak i artystycznej oraz sportowej. Oprócz gratulacji za osiągnięcia nasi sportowcy: Kornel Kulanin, Marcel Jończak, Hanna Staszczak, Krystian Skura, Jakub Wojtoń, Paweł Zych, Mateusz Grasza, Antoni Wołoszyn i Olgierd Pawlos otrzymali  puchary.

Podziękowania za wspólne sukcesy uczniów, dyrekcji, nauczycieli i rodziców przekazała także, zawsze z nami obecna, przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Anita Maińska,  która w serdecznych słowach życzyła wszystkim udanego, zasłużonego wypoczynku. Do uczniów i nauczycieli przemówiła również przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Hanna Podgajna, która w imieniu tegorocznych absolwentów szkoły wyraziła serdeczną wdzięczność pedagogom  za przekazaną wiedzę, wspólny czas, a swoim koleżankom i kolegom życzyła spełniania swoich marzeń oraz niezapomnianych, beztroskich wakacji. Występem naszych rozśpiewanych uczniów z klas pierwszych,  zespołu Czadowe Nutki, Amelki Lewkowicz z klasy 2b i Poliny Sokołovej z 7a przywitaliśmy  wytęsknione wakacje!!!

Spotkaniom uczniów z wychowawcami klas przy wręczaniu świadectw i nagród towarzyszyły serdeczne słowa wdzięczności za przekazywaną wiedzę, łzy wzruszenia i wspólnych pożegnań oraz życzenia udanego, bezpiecznego wypoczynku. Zatem wypoczywajmy beztrosko  i bezpiecznie! WAKACJE znowu są!!!


„Ale to już było…” - pożegnanie klas ósmych

23 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie ósmoklasistów, poprzedzone przekazaniem przez nich sztandaru szkoły uczniom klas 7. Następnie głos zabrała pani dyrektor, która skierowała do naszych absolwentów kilka ciepłych słów. Parę cennych rad i wskazówek przekazała też młodzieży przewodnicząca Rady Rodziców- pani Anita Maińska. Potem przyszedł czas na chwilę refleksji. Ósmoklasiści zaprezentowali liryczny montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Carpe diem”, czyli „Chwytaj dzień”. Niejednemu łezka zakręciła się w oku. Po odśpiewaniu muzycznego szlagieru „Ale to już było…” uczniowie podziękowali swoim nauczycielom, wręczając im złociste słoneczniki.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Hani Podgajnej oraz przemówienie przedstawicielki klas siódmych - Karoliny Luchowskiej.

Ósmoklasiści na pamiątkę nauki w „Piątce” otrzymali od wychowawców okolicznościowe przypinki. Mamy nadzieję, że będą one przypominać im te kilka lat spędzonych w naszej szkole.

Życzymy wszystkim absolwentom, aby „chwytali dzień”, cieszyli się każdą chwilą życia, spełniali marzenia i realizowali z sukcesami swoje plany.

Pamiętajcie, że drzwi naszej szkoły są dla Was zawsze otwarte.

 


Lekcja w plenerze

Zajęcia plastyczne w plenerze zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem uczniów. Teren wokół naszej szkoły wystarczył, by uczniowie mogli stworzyć piękne kompozycje plastyczne z dostępnych materiałów florystycznych. Ponadto  mieliśmy okazję  wić  wianki z mniszka lekarskiego z wykorzystaniem taśmy klejącej lub drucików. Wyzwanie podjęli również chłopcy, którzy wykonali równie piękne wianuszki jak dziewczyny. Wszyscy fotografowali swoje dzieła, by zachować te nietrwałe prace na pamiątkę. Zadanie można było wykonywać indywidualnie lub współpracować w grupie. Warto organizować tego typu lekcje, ponieważ uczą kreatywnego spędzania czasu na dworze.


Zajęcia plastyczne – rzeźba w glinie

Glina jest bardzo wdzięcznym materiałem plastycznym, daje się łatwo formować i można z niej wyczarować przeróżne rzeczy. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję pobawić się w rzeźbiarza. Ulepić zwierzątko, naczynia, wykonać płaskorzeźbę, twarz lub rozetę. Niektórzy tylko eksperymentowali sprawdzając właściwości materiału i doskonalili sprawność  manualną rąk. Zabawa była fantastyczna, zaangażowanie ogromne  oraz efekty godne podziwu i zachwytu.


Projekt edukacyjny „Dzieciaki Ratują Zwierzaki ” dobiegł końca

Projekt był realizowany w czasie obowiązkowych zajęć dydaktycznych w klasach 3 b i 3 d. Jego celem było poznanie gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem w Polsce i na świecie. W związku z tym przeprowadzono cykl zajęć poświęconych danej tematyce. Dzieci oglądały filmy edukacyjne, rozwiązywały zagadki, labirynty, czytały informacje. Przygotowywały również własne materiały na zajęcia. Często pracowały w grupach. Wykonywały prace plastyczno - techniczne różnymi technikami (malowanie, wydrapywanie, origami, wyklejenie, wycinanie). Odbyły się również warsztaty krawieckie przygotowane przez rodziców, podczas których dzieci szyły pacynki, breloczki, maskotki. Na zakończenie projektu wspólnie z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego zorganizowaliśmy kiermasz prac wykonanych w czasie zajęć w celu zebrania funduszy na pomoc potrzebującym zwierzętom.Całkowity dochód ze sprzedaży w wysokości 1210.81 zł został przekazany Fundacji CultureLab z siedzibą w Warszawie na wsparcie Centrów Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.


„Malowałem niebo złote” Dzień Patrona Szkoły Księdza Jana Twardowskiego

„Malowałem niebo złote

Ekologiczne zielone

A tu niebo jak niebo

Niebieskie”

Te słowa Patrona Naszej Szkoły Księdza Jana Twardowskiego są z nami przez cały rok szkolny 2021/2022. Jako motto przypominają uczniom i nauczycielom o szczerej radości i wdzięczności z codziennych darów pod zwyczajnie niebieskim niebem.

Tegoroczne uroczystości Dnia Patrona Księdza Jana Twardowskiego społeczność naszej szkoły - dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i delegacja rodziców - obchodziła 8. i 9. czerwca 2022 r. Na czele z pocztem sztandarowym wspólnie w kolumnie marszowej przeszliśmy do kościoła św. Jerzego w Biłgoraju. Uroczystą Mszę Świętą dziękczynną celebrowali: w środę - ksiądz wikariusz Mar in Pudo, zaś w czwartek – ksiądz proboszcz Roman Sawic. Uroczystości w szkole rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Pani Dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań skierowała do nas słowa nawiązujące do inicjatywy wyboru Księdza Jana Twardowskiego na Patrona 16 lat temu oraz stałej inspiracji nauką płynącą z twórczości poety - księdza Jana od biedronki. Usłyszeliśmy wiele cytatów wierszy i skłaniających do refleksji myśli naszego Opiekuna.  Część artystyczną uroczystości pt. „Malowałem niebo złote” przygotowali uczniowie klas II b, II c, IV c, IV e i VI c wraz z nauczycielami: B. Pukało, M. Kurzyńskim, A. Bielak, E. Szponar, D. Margol. Występy dzieci uświetniały utwory szkolnego zespołu „Czadowe Nutki” oraz gra na instrumentach muzycznych w wykonaniu uczniów: Poliny Sokolovej (keyboard), Tymoteusza Ulidowskiego i Karola Palucha (bębny) oraz Patrycji Kaproń (akordeon). Swoim talentem wokalnym zachwyciła wszystkich  uczennica klasy II b Amelia Lewkowicz, która otrzymała gorący aplauz widowni. Podsumowaniem uroczystości było wystąpienie przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Hanny Podgajnej, która odczytała słowa Księdza Jana Twardowskiego skierowane do szkół, których jest - jak sam mawiał - opiekuńczym duchem. Utwory poetyckie naszego Patrona były także upominkami przygotowanymi przez bibliotekę szkolną dla naszych uczniów i nauczycieli.

Dzień Patrona naszej Szkoły jest zawsze świętem, które jednoczy naszą społeczność  wokół tematów najważniejszych, bo uczących nas, jak żyć w zgodzie z przyrodą, innymi ludźmi i Bogiem, od którego nasza nauka świętości, poprzez umiłowanie świata i bliźniego, bierze swój początek. Wdzięczni za dar kapłaństwa  i twórczości Księdza Jana Twardowskiego pamiętamy, że codzienną modlitwą, pracą, nauką, zabawą i dobrymi uczynkami dopełniamy jego ponadczasowego dzieła ewangelizowania poprzez słowo, które pomaga odnaleźć się w dzisiejszym świecie.


Wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja

2 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyły się pierwsze wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja. Swoją kandydaturę zgłosiło sześciu uczniów, w tym trzech uczniów z klas VII i trzech uczniów z klas VIII. Głosy na kandydatów mogli oddawać uczniowie klas najstarszych, tj. VII-VIII. Nad przebiegiem głosowania czuwała sześcioosobowa komisja wyborcza składająca się z uczniów klas VII-VIII z Samorządu Uczniowskiego.

Skład Komisji Wyborczej:

1.   Rafał Różański kl. 7e - przewodniczący komisji

2.   Emilia Brewińska kl. 7c – członek

3.   Tymon Magdziak kl. 7c – członek

4.   Mikołaj Niedźwiedzki kl. 7b – członek

5.   Maksymilian Skromak kl. 7b – członek

6.   Natalia Miętkiewicz kl. 7d – członek

 W głosowaniu wzięło udział 186 uczniów, którzy oddali 151 ważnych głosów oraz 35 głosów nieważnych.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco: 

1.   Szubiak Dominika kl. 8e - 54 głosy

2.   Luchowska Karolina kl. 7b - 28 głosów

3.   Gnyp Franciszek kl. 8a - 23 głosy

4.   Łuszczek Marcel kl. 7b - 23 głosy

5.   Furmanek Jakub kl. 8a - 14 głosów

6.   Kłosowska Zuzanna kl. 7d - 9 głosów

Naszej szkole przyznano dwa mandaty wyborcze. W związku z tym, dwóch uczniów z największą liczbą głosów mogło zostać członkami Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja. Kadencja radnych wynosi  dwa lata.

Dominika Szubiak i Karolina Luchowska otrzymały najwięcej głosów i tym samym zostały wybrane do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja.

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom!


Wycieczka do bajkowej krainy ,,Magicznych Ogrodów"

20 maja 2022 roku uczniowie klas: 2e i 3 c uczestniczyli w wycieczce do bajkowej krainy ,,Magicznych Ogrodów" w Trzciankach w pobliżu Janowca nad Wisłą.

,,Magiczne Ogrody" to pierwszy w Polsce park tematyczny stworzony w oparciu o oryginalną baśniową historię. Na terenie ogrodu mieszczą się magiczne stworzenia, kolejki oraz liczne zjeżdżalnie, trampoliny i zamki. Przekraczając bramę dzieci wkraczają w baśniowy świat przygód, fantazji i tajemnic, w którym mieszkają tajemnicze istoty: ziemne skrzaty Bulwiaki, Smoki, psotliwe Mordole i dzielne Krasnoludy. Do baśniowych i fantastycznych krain dzieci wędrują wśród szumiących wodospadów, strumyków, kwitnących drzew i krzewów oraz tysięcy kwitnących i pachnących kwiatów. W przepięknej scenografii ogrodu dzieci odkrywają baśniowe krainy pełne tajemnic i magii, które wspierały rozwój zmysłów i wyobraźnię.

Największą atrakcją dla uczniów były: przejazd kolejką w Kwiatowej Dolinie, wizyta w krainie Wróżek Smużek, w Grodzie Krasnoludzkim, zabawy w krainie Bulwiaków, zabawy na Robankowej Łące, wizyta w Mroczysku. Dużo emocji wzbudziło też: Marchewkowe Pole, na którym rosną marchewki większe od ludzi oraz mruczące drzewa, śpiewający Skrzat Kronikarz, Magiczna Fontanna, różnego rodzaju huśtawki, karuzele i podziemne tunele.

Był to dzień wspaniałych przygód. Wszyscy wrócili zadowoleni i z uśmiechem na twarzy:)


Zerówka w Archipelagu Roztocze

W środę 18 maja najmłodsze dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Archipelagu Roztocze w Budach. Tematem przewodnim wycieczki był świat zmysłów i żywiołów. Zwiedzając kapsuły zmysłów dzieci mogły badać świat używając zmysłu wzroku, słuchu, smaku i węchu. To co wydaje się nieosiągalne było na wyciągnięcie ręki dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz świata zmysłów dzieci poznały krainę czterech żywiołów. Ponadto bawiły się w poszukiwaczy złota, budowały konstrukcje z mega klocków, a także wzięły udział w zwiedzaniu kolekcji 26 makiet zamków i twierdz, będących niegdyś w posiadaniu Rzeczpospolitej, obecnie leżących na terytorium Ukrainy. Ogrom atrakcji nie zmęczył naszych przedszkolaków, albowiem miały jeszcze czas na szaleństwo na miejscowym placu zabaw. Ze „złotem” w kieszeniach oraz pamiątkami szczęśliwe powróciły do Biłgoraja.


Dzieciaki ratują zwierzaki

Uczniowie klasy III d oraz III b realizują projekt edukacyjny „Dzieciaki ratują zwierzaki”. Jego celem jest poznanie gatunków zwierząt zagrożonych  w Polsce i na świecie. W obydwu klasach odbył się cykl zajęć poświęcony danej tematyce. Etapem końcowym  projektu będzie kiermasz prac plastycznych wykonanych przez dzieci oraz maskotek i pacynek uszytych podczas warsztatów krawieckich.

Warsztaty przeprowadziła mama jednego z uczniów, pani Izabela Cholewińska. Podczas nich dzieci poznały maszynę krawiecką, rodzaje ściegów i tkanin, uczyły się fastrygować, szyć ręcznie, przyszywać guziki. Dzieci uszyły ręcznie maskotki - sowy, które znajdą się na stoisku podczas kiermaszu, a pozyskane środki zostaną przesłane na konto Fundacji CultureLab, która leczy i rehabilituje zwierzęta. W pracach krawieckich pomocą służyła też mama Weroniki – pani Anna Zań.

Serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie profesjonalnej nauki szycia.


Wycieczka klasy 4c i 4d do Rzeszowa

W dniu 20 maja 2022 r. klasy 4c i 4d wzięły udział w wycieczce szkolnej do Rzeszowa. Pierwszym punktem programu wycieczki był udział w spektaklu „Księżycowe Opowieści” w Teatrze Maska w Rzeszowie. Dla niektórych uczniów było to pierwsze zetknięcie z musicalem i możliwość podziwiania gry aktorskiej na żywo.

Następnie klasy udały się do Rzeszowskich Piwnic i zwiedzały podziemia miasta wraz z przewodnikiem. Po obiedzie i chwili odpoczynku, klasy wyruszyły do Muzeum Dobranocek, gdzie dowiedziały się, że placówka ta jest jedyną tego typu w Polsce i posiada unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci.

Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w Parku Trampolin „Jump World”, gdzie uczniowie pod okiem instruktorów wzięli udział w zajęciach sportowych na trampolinach.

Wycieczka była wspaniałą okazją do poznania kultury i historii Rzeszowa, a także integracji zespołów klasowych.


Wycieczka do Straży Pożarnej

Najmłodsi uczniowie z naszej szkoły wybrali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci poznały pracę strażaka, zobaczyły od środka remizę strażacką oraz sprzęt gaśniczy. Strażacy z chęcią opowiadali o swojej pracy, a także zaprezentowali jak wygląda ich wyjazd na akcję. Wszyscy poznali zasady zachowania  podczas zagrożenia pożarem, procedurę wezwania pomocy podczas wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia oraz przekazania informacji na międzynarodowy numer alarmowy 112. Przez chwile dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy przymierzając hełm, wsiadając do wozu strażackiego oraz używając węża gaśniczego pod nadzorem funkcjonariusza PSP.


Spotkanie autorskie z p. Krystyną Zofią Kamieniak

W ramach obchodzonego XIX Tygodnia Bibliotek, 10. maja gościliśmy w szkolnej bibliotece biłgorajską malarkę i pisarkę – p. Krystynę Zofię Kamieniak. Podczas tego spotkania autorka powieści Dom w ogrodach marzeń przybliżyła uczniom swój dorobek literacki, podzieliła się refleksjami na temat tworzenia sztuki malarskiej, udzieliła cennych wskazówek młodzieży, która stawia pierwsze kroki w pisaniu wierszy i opowiadań, a także odpowiedziała na wszystkie pytania zadane jej przez zgromadzonych. Spotkanie było także okazją do podsumowania innowacji pedagogicznej pt. „Porozmawiajmy o wartościach”, realizowanej przez klasę 4a pod kierunkiem  p. Marty Polowy we współpracy z p. Dorotą Margol i szkolną biblioteką. To właśnie książki są źródłem, w którym uczniowie odnajdują wartości istotne w życiu młodego człowieka, takie jak: uczciwość, sprawiedliwość, odwaga, przyjaźń, szacunek i odpowiedzialność. Chętni uczniowie zaprezentowali również autorskie prace literackie i wysłuchali opinii na temat swoich dzieł. Dużym zainteresowaniem wśród starszych uczniów szkoły cieszyły się również wiersze autorstwa p. Kamieniak. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania mógł otrzymać autograf oraz wpis z dedykacją imienną do książki pisarki.


Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

5. maja społeczność naszej szkoły obchodziła  231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas 0-3 mieli okazję obejrzeć występ klasy 3d  pod opieką p. Elżbiety Dziury oraz wysłuchać śpiewu dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowanych przez p. Ewelinę Karwańską. Aktorzy w przepięknych strojach starali się przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Nie zabrakło patriotycznych pieśni i piosenek o Polsce, fladze czy barwach narodowych.  Na koniec pojawiła się fontanna biało – czerwonych płatków róż.

Klasy 4 – 8 obejrzały zaś patriotyczny  montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas: 5d, 5c, 8e pod kierunkiem p. Joanny Ziemichód i p. Marty Cudziło wspieranych śpiewem szkolnego zespołu Czadowe Nutki pod kierunkiem p. Mirosława Kurzyńskiego. O dekorację tego wydarzenia zadbała p. Dorota Brzozowska.  Podniosły charakter uroczystości podkreślił wspólny śpiew Mazurka 3 maja, jak również przepiękna gra na pianinie uczennicy klasy 7a - Poliny Sokolovej, która wykonała Nokturn cis- moll oraz Walc a-moll Fryderyka Chopina.

Obie akademie rozpoczęły się od uroczystego wniesienia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Istotę pielęgnowania postaw patriotycznych, obchodzenia rocznic świąt narodowych podkreśliła w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły p. Teresa Bogdanowicz – Bordzań.

Bardzo się cieszymy, że po dwóch latach pandemicznych możemy znowu wspólnie świętować tak ważne dla nas rocznice.


TYDZIEŃ DLA ZIEMI  W NASZEJ SZKOLE

Kolorowy tydzień ekologiczny  22.04.2022-29.04.2022

W dniach 22 -29 kwietnia  2022 r. odbył się w naszej szkole TYDZIEŃ DLA ZIEMI  poświęcony zagadnieniom ochrony przyrody pod hasłem „Kolorowy tydzień ekologiczny - Chroniąc przyrodę, chronimy nasze zdrowie i życie”.

Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem i w tym dniu, zarówno uczniów, jak i nauczycieli obowiązywał inny kolor ubioru.

Dzień Ziemi – dzień kolorowy – tematyka miała na celu przekazanie informacji na temat środowiska naturalnego i jego ochrony, organizowane były wycieczki po okolicy. Uczniowie brali udział  w quizie ekologicznym.

Dzień Ekologa -  kolor niebieski- odbyło się spotkanie z ekologiem i pogadanka  dotycząca  znaczenia pojęć: ekologia, myślenia ekologiczne, działanie ekologiczne oraz segregacja. Ogłoszony został konkurs „Ekologiczne dzieła sztuki”.

Dzień Słońca- kolor żółty- w tym dniu uczniowie poszerzyli wiedzę o energii cieplnej słońca. Odbyły się wybory najsympatyczniejszej uczennicy, ucznia z każdej klasy. Wręczone zostały plakietki z napisem  „Uśmiechnij się”. W klasach powstały mini ogródki.

Dzień Natury – kolor zielony – odbyła się  projekcja filmu „Czysto, ładnie i bez śmieci - rady Pana Śmietnika dla wszystkich dzieci”  oraz pogadanki na temat segregowania odpadów i recyklingu.  Uczniowie wykonywali plakaty „Przyroda – moja miłość”.

Dzień Zdrowia - kolor czerwony- tego dnia pielęgniarka szkolna odwiedziła uczniów i przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące zdrowia: jak o nie dbać, czego się wystrzegać i unikać, aby żyć zdrowo i prawidłowo się rozwijać.  Największą atrakcją było wykonanie przez dzieci pysznej i zdrowej sałatki owocowej.

Dzień Sportu - Dresu – odbył się Bieg dla Ziemi. Uczniowie mieli okazję poznać prawdziwe walory i najważniejsze wartości sportu, aktywnie spędzić czas, dbając o sylwetkę, sprawność fizyczną i zdrowie. Tego dnia odbyło się rozstrzygniecie konkursu „Ekologiczne dzieła sztuki”.

Tydzień dla Ziemi” był jedną z  form propagowania ekologicznych zachowań w naszej szkole. Działania związane z ochroną przyrody i dbaniem o zdrowy styl życia prowadzone są przez cały rok szkolny.


CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ I ŻYJE!- Inscenizacja Wielkopostna

W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszają do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Wielkanoc. Jest to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Dlatego w dniu 25 kwietnia w naszej szkole zaprezentowano przedstawienie wielkanocne w wykonaniu uczniów klasy III e. W pierwszej części przedstawienia mali artyści przybliżyli okoliczności zmartwychwstania Pana Jezusa, a w drugiej zaprezentowali niektóre polskie zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Odegrane scenki pozwoliły zastanowić się nad naszym życiem, a tekst pieśni zrozumieć ten szczególny czas. Takie przedstawienia w okresie świątecznym to zawsze miłe akcenty naszego szkolnego życia. Pozwalają lepiej poczuć klimat Wielkanocy i uczą, że tradycje należy pielęgnować, ponieważ istnieją od setek lat.

s.Imelda

Agnieszka Tałanda


Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek

Na zaproszenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury odpowiedzieli uczniowie klasy 2b. We wtorek, 5 kwietnia 2022 roku wzięli oni udział w XVI Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek. Zajęcia praktyczne poprzedzone były ciekawym wykładem, który przybliżył maluchom tradycję malowania pisanek w Polsce. Uczniowie mieli okazję poznać najróżniejsze metody zdobienia jaj wielkanocnych. Imprezę wzbogaciło także spotkanie z ludowymi artystkami z województw podkarpackiego i lubelskiego, które od wielu lat tworzą przed Wielkanocą prawdziwe arcydzieła: pisanki, kraszanki, wydrapywanki oraz batik. Atrakcją warsztatów było także tworzenie kwiatów z bibuły i krepiny pod okiem doświadczonego instruktora.

Wizyta w pięknie odrestaurowanym Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury wprowadziła nas w pogodny, wielkanocny nastrój i dała wiele radości.


Pierwszy Dzień Wiosny

„A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy…”

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole podjęto różne działania mające na celu umilić ten dzień i urozmaicić uczniowską rutynę.

Klasy 0-III celebrowały przyjście wiosny realizując następujące działania:

1.   21 marca uczniowie ubrali się na kolorowo.

2.   W związku z obchodami Światowego Dnia Zespołu Downa uczniowie włączyli się w akcję zakładania kolorowych skarpetek nie do pary jako wyraz solidarności z osobami z trisomią 21.

3.   Uczniowie ruszyli w teren, gdyż budząca się do życia natura to świetna okazja do wyjścia poza budynek szkoły w celu przyrodniczej obserwacji.

4.   Dzieci same przygotowywały wiosenne kanapki na swoje drugie śniadanie.

5.   Uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy o wiośnie.

6.   Został zorganizowany turniej planszówek, bo gdy pogoda nie rozpieszcza, świetnym pomysłem na powitanie wiosny jest dzień gier planszowych.

Samorząd Uczniowski zachęcał z kolei klasy IV-VIII do celebracji Pierwszego Dnia Wiosny podając poniższe pomysły do zabawy:

1.   „Kto kolorowo ubrany - nie będzie pytany!”.

2.   „Wiosenne nakrycie głowy”- atrybuty wiosny były mile widziane.

3.   „Uczeń nauczycielem!” - po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem przedmiotu uczniowie mieli okazję do przeprowadzenia lekcji.

4.   „W poszukiwaniu wiosny” – zaproponowano wyjście na wiosenny spacer podczas różnych lekcji.

„Dzień Kolorowej Skarpetki” - akcja mająca na celu okazanie naszej solidarności z osobami z trisomią 21 w ramach Światowego Dnia Zespołu Downa


Podsumowanie zbiórki darów na rzecz uchodźców z Ukrainy

W dniach 2-16 marca 2022 r. w naszej szkole miała miejsce zbiórka darów na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zbieraliśmy między innymi żywność, artykuły higieniczne, środki opatrunkowe, zabawki.

Udało nam się przygotować paczki dla 88 osób, w tym dla 53 dzieci, które były pod opieką nauczycieli naszej szkoły, rodzin uczniów, znajomych, sąsiadów, itp.

Skupiliśmy się na pomocy uchodźcom przebywającym na terenie Biłgoraja i okolic. Poza tym, wsparliśmy żołnierzy znajdujących się na przejściach granicznych z Ukrainą.

W dniu 18 marca 2022 r. przekazaliśmy wszystkie pozostałe dary do Biłgorajskiego Punktu Pomocy dla Ukrainy, a także do PCK Oddziału Rejonowego w Biłgoraju.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w zbiórkę.

Samorząd Uczniowski

SK PCK

SK Caritas


WSPARCIE DLA SZKOŁY NR 81 WE LWOWIE

Kilka dni temu w Szkole Podstawowej nr 5 została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na wsparcie działań prowadzonych przez Liceum nr 81 we Lwowie. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły, a także pracownicy PGKiM w Biłgoraju, którzy również zdecydowali się wesprzeć naszą akcję, zebrali łącznie ponad 6000 zł.

Liceum nr 81 we Lwowie to szkoła, z którą współpracujemy już od kilku lat. Do tej pory udało nam się zrealizować szereg działań edukacyjnych, z których największą była wymiana międzynarodowa przeprowadzona online w 2020 r., dofinansowana ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ze Lwowa od początku działań wojennych na Ukrainie pomagają uciekinierom ze wschodu kraju. Budynek szkoły zamienił się w noclegownię i jadłodajnię dla uchodźców, każdego dnia niosącą pomoc kilkuset osobom. Społeczność Liceum nr 81 zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w zakupie niezbędnych produktów do wydawania posiłków, higieny osobistej i leków.

Dzięki zgromadzonym funduszom w kwocie 6025 zł udało się zakupić naczynia jednorazowe do gorących dań oraz sztućce, żele pod prysznic w jednorazowych saszetkach, kilkaset opakowań leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, 10 kartonów różnego typu kasz, a także środki dezynfekcyjne i środki utrzymania czystości. Produkty zostały dowiezione do Lwowa w sobotę, 12 marca. Zgromadzonych produktów było tak dużo, że musieliśmy zorganizować dodatkowy transport, który wyruszy na Ukrainę w najbliższych dniach.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zareagowali na nasz apel i wsparli akcję pomocy Liceum nr 81 we Lwowie.

Dyrekcja Liceum nr 81 imienia P. Sahajdachnogo LMR we Lwowie przesyła szczere wyrazy wdzięczności ludziom dobrej woli, a przede wszystkim: dyrekcji, gronu pedagogicznemu i rodzicielskiemu Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju (Republika Polska) za przekazaną pomoc.

Wierzymy, że posiadając takie wsparcie pokonamy każdego wroga.

Dyrektor Liceum – Oksana Żarska


BIAŁA SZKOŁA II TURNUS (6-10 MARCA 2022)

Klasy 5a, 6 a, b, c wykorzystały bardzo dobre warunki narciarskie w naszych górach i spędziły pięć dni w Zakopanem i okolicach. Pierwsze kroki narciarskie stawialiśmy w Białce Tatrzańskiej. Dokonaliśmy umiejętności narciarskie na Litwince i Rusińskim Wierchu. Aktywny wypoczynek na śniegu wzbogaciliśmy relaksem w Termach Chochołowskich i Aqua Parku. Niezapomnianą zabawę mieliśmy też w lodowym labiryncie. Zorganizowaliśmy Turniej Tenisa Stołowego, w którym najlepsi byli: Jan Gębala, Dawid Pikul i Marcel Kaproń.


Serdeczna karteczka dla pracowników radia

W lutym dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy 2 b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju po raz kolejny wykonały serdeczną karteczkę w ramach realizowanego projektu. Tym razem uczniowie dziękowali pracownikom radia za ich trud i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Realizując innowację „Poznaję lokalne zawody” odbyło się spotkanie z panią Joanną Suszko, pracownicą Katolickiego Radia Zamość. Dzieci poznały specyfikę pracy w radiu, poznały sprzęt radiowy, a nawet miały okazję udzielić profesjonalnego wywiadu.


I Turnus Białej Szkoły (28.02. – 04.03.2022 r.)

Uczniowie klas 5 b i 5 c pod kierunkiem instruktorów: Jacka Spustka, Jacka Korgula i Wiesława Haśćca przez cztery dni uczyli się jazdy na nartach na tatrzańskich stokach: Harenda, Horników Wierch, Litwinka i Rusiński. Popołudniami urazy po upadkach i bolące mięśnie regenerowali w chochołowskich termach i Aqua Parku w Zakopanem. Młodzi narciarze również sprawdzili swoją orientację w lodowym labiryncie i na spacerze po stolicy polskich Tatr. Każdy uczestnik Białej Szkoły wrócił zadowolony, bo nauczył się jazdy na nartach lub ją podszkolił.


Odwiedziny psa terapeutycznego- Zygzaka

Tuż przed feriami do uczniów klasy 2b przybył niecodzienny gość- Zygzak. Jest to pies terapeutyczny, który razem ze swoją opiekunką panią Agnieszką Tomaszewską odwiedza najmłodszych w przedszkolach i szkołach.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję przełamać barierę niepewności, lęk przed kontaktem z psem. Prowadząca zajęcia wyjaśniła uczniom jak należy podchodzić do psa, w których miejscach ciała zwierzaczka można go głaskać, w jaki sposób należy karmić go smakołykami. Dzieci wyciszały się, nabierały odwagi i tuliły się do psa jak do najlepszego przyjaciela. Zygzak zaprezentował kilka sztuczek,  sprawiając maluchom ogromną radość. Został nagrodzony ulubionym psim smaczkiem.

Spotkania z psem terapeutycznym pomagają tworzyć pozytywne relacje z rówieśnikami nacechowane życzliwością i zaufaniem, rozwijać umiejętność rozpoznawania i wyrażania swoich uczuć oraz panowania nad nimi. Uczą empatii oraz wrażliwości. Pomagają przełamać lęk przed zwierzętami i uwierzyć w siebie.


OGÓLNOPOLSKIE DNI UWAŻNOŚCI

W dniach 7-11 luty 2022 r. odbyły się Ogólnopolskie Dni Uważności. Praktyka uważności w najprostszym ujęciu to zwracanie uwagi na to, co dzieje się w chwili obecnej, uwagi życzliwej i nieosądzającej. Ucząc dzieci i młodzież uważności, pomagamy im poprawić samopoczucie i umożliwiamy poznanie umiejętności pomocnych w radzeniu sobie z codziennym stresem i wyzwaniami, na które mogą odpowiadać otwartością i zrozumieniem w miejsce wikłania się i uciekania przed trudnościami.

W naszej szkole w ramach akcji odbyły się warsztaty kulinarne zakończone uważnym jedzeniem ciasteczek upieczonych przez uczniów klasy IVa, zajęcia z uważnego ruchu w klasach IV, uważne przerwy oraz spotkanie z panią Agnieszką Pawłowską – trenerką uważności i współczucia, psycholożką i coachem. Autorką pierwszych na polskim rynku książeczek o uważności skierowanych do dzieci: „Kraina Uważności” spotkała się z uczniami klasy 3 c, w której jest realizowana innowacja pedagogiczna „Zabawmy się w zdrowie”. Po miłym przywitaniu pani Agnieszka przeczytała dzieciom fragment swojej książki „Wiewióreczka Leti – uważność i życzliwość wobec siebie”. Jest to opowieść o małej wiewióreczce, która pokazuje nam, jak istotne i wspierające w naszym życiu jest rozwijanie przyjaźni z samym sobą. Po wysłuchaniu fragmentu książki wspólnie przesyłaliśmy życzliwość do bliskich nam osób i do nas samych.

Pamiętajmy o tym, że życzliwość jest sercem uważności. Rozwijajmy w sobie tę umiejętność, a to pomoże zmienić świat.


Zimowisko 2022

W czasie ferii odbyło się w naszej szkole zimowisko. W ciągu tygodnia dzieci miały okazję nie tylko wypocząć, ale również przeżyć wiele ciekawych przygód. Były warsztaty plastyczne, muzyczne, kulinarne, teatralne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia w pracowni komputerowej i zawody sportowe.

17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Święto mające podkreślić znaczenie tych zwierząt w życiu człowieka oraz niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom.

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów odbyło się spotkanie z policjantami, którzy przypomnieli zasady poruszania się po drodze, bezpiecznego zachowania się w szkole i poza nią oraz właściwego postępowania w przypadku spotkania nieznajomych.

Panie z kuchni, jak zwykle, przygotowały dla wszystkich uczestników pyszne śniadania i obiady.

Niestety w tym roku w okresie naszych spotkań aura zimowa nam nie dopisała, ale i tak spędziliśmy każdy dzień na wesoło i z mnóstwem atrakcji😊.


Szkolne Walentynki

W dniu 11 lutego 2022 r. odbyły się Szkolne Walentynki, które zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem. Tego dnia uczniowie klas 0-4 przyszli do szkoły ubrani na czerwono oraz różowo, natomiast uczniowie klas 5-8 mieli możliwość zaprezentować się w takich kolorach podczas lekcji online. Nauczyciele zrezygnowali w tym dniu z przeprowadzania kartkówek i sprawdzianów, natomiast wszyscy uczniowie, którzy mieli walentynkowe stroje byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych na ocenę. Prężnie działała poczta walentynkowa, uczniowie brali udział w grach i zabawach walentynkowych, a rodzice zapewnili słodki poczęstunek w kilku klasach. Uśmiechy na twarzach uczniów były dowodem na to, że akcja się udała.

Życzymy dużo miłości oraz radości na co dzień całej społeczności szkolnej.

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem


Pilotażowy program „GO FOR ORGANIC”- Postaw na Produkty Ekologiczne

Nasza szkoła przystąpiła do pilotażowego programu „GO FOR ORGANIC”. Jest to kampania edukacyjna na rzecz rozwoju nowego modelu konsumpcji żywności w szkołach w oparciu o produkty lokalne i ekologiczne, pod patronatem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego z siedzibą w Puławach oraz we współpracy z gospodarstwem ekologicznym „Barwy Zdrowia” w Tarnogrodzie.

10 lutego odbyło się w szkole spotkanie z panią Pauliną Ciosmak z firmy "Barwy Zdrowia", która przypominałam uczniom zasady zdrowej żywności, zdrowego stylu życia i  przekazała główne założenia programu edukacyjnego.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie klas 0-III otrzymali drobne upominki od organizatorów.


Zakończenie akcji ,,Charytatywnie dla zwierząt"

Miesiące zimowe są okresem trudnym dla wszystkich zwierząt, a szczególnie dla tych bezdomnych przebywających w schroniskach. Wiedzą o tym doskonale nasi uczniowie i ich rodzice. Jak co roku w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla czworonogów z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami „Podaj Łapę” oraz z  Biłgorajskiego Azylu – Adopcje Zwierząt.

Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy oraz poprawa standardu pobytu zwierzaków.

Radością napawa fakt, że tak wielu uczniów wzięło udział w tej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Zebraliśmy spore ilości suchej karmy, puszek, batonów, smakołyków i wiele innych rzeczy niezbędnych czworonożnym przyjaciołom do przeżycia chłodniejszych dni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, wychowawcom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję.


BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to czas pełen kolorów, radosnych dźwięków i zabaw. Ze względu na bezpieczeństwo w obecnej sytuacji epidemicznej dzieci bawiły się w swoich salach lekcyjnych, które tego dnia zamieniły się w prawdziwe sale balowe. Najmłodsi wystąpili w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrani za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości oraz integracji. Rodzice uczniów zadbali o smaczne przekąski i napoje podczas zabawy.

Czekamy na kolejny bal karnawałowy już za rok!


„Nasza Mała Biblioteka”

Klasa 2 b bierze udział w projekcie „Nasza Mała Biblioteka” . Jest to projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Opiera się on na współpracy nauczycieli, bibliotekarzy oraz wydawnictw. Tytułowa „Mała Biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika.

Pierwsza międzynarodowa edycja projektu miała miejsce latach 2015-2016. Wzięły w niej udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.

Na sezon 2021-2022 przygotowano zestaw książek obejmujący wydawnictwa z Estonii, Litwy i Słowenii. Polskę reprezentują książki uznanych autorek: Anny Onichimowskiej i Liliany Bardijewskiej.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek. Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Do projektu wybrano więc książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi.

Każdy uczestnik z klasy 2b otrzymał „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżają dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.

Zajęcia szkolne wzbogacone realizacją tej czytelniczej akcji stały się dla dzieci atrakcyjne, twórcze i interesujące.

Anna Bielak


Wioska Świętego Mikołaja- wspólne świętowanie klasy 2 c

3 grudnia, w piątkowe popołudnie, uczniowie 2 c odwiedzili pracownię Mikołaja. Poznali zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. Razem ze Śnieżynką wykonali mnóstwo zadań związanych z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia. Przystroili świąteczne drzewko własnoręcznie wykonanymi ozdobami z papieru. Elfy pomogły dzieciom w przygotowaniu miodowych pierników. W czasie spaceru drugoklasiści odwiedzili radośnie brykające zwierzęta z zagrody: alpaki, owce, kozy, króliki, konie. W zamian za drobne smakołyki zwierzaki dały się głaskać.

W oczekiwaniu na Mikołaja dzieci nauczyły się powitalnej piosenki, śpiewały kolędy oraz uczestniczyły w zabawach animacyjnych. Panowała radosna atmosfera świąt. W powietrzu unosił się zapach świeżo upieczonych pierniczków. Z daleka słychać było dzwoneczki reniferów, świąteczne melodie oraz gromki śmiech Świętego Mikołaja, który przybył do dzieci na białym koniu z workiem pełnym prezentów.


Serdeczna Karteczka na Święta Bożego Narodzenia

W grudniu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy 2b przygotowali świąteczne kartki z życzeniami dla osób starszych i samotnych. Z uwagi na sytuację pandemiczną niemożliwie stało się odwiedzenie pensjonariuszy biłgorajskiego Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Uczniowie ze swoimi wychowawczyniami przygotowali więc kartki, które wysłane zostały pocztą.

„Chcemy podzielić się z Państwem ciepłem, dobrym słowem, świątecznym pozdrowieniem”- napisano w liście, który został dołączony do koperty z dziecięcymi kartkami.

W tym roku nasza Serdeczna Karteczka dotrze do pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju, Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce oraz Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego w Tarnogrodzie.

Ogólnopolski projekt „Serdeczna Karteczka” realizowany jest przez panią Ewelinę Karwańską i oddział przedszkolny oraz panią Annę Bielak i klasę 2 b.


Poznajemy dawne biłgorajskie instrumenty

Uczniowie klasy 2 a w dniu 16.12.2021 spotkali się z panem Sławomirem Niemcem- muzykiem i instrumentalistą, pasjonatą instrumentów regionalnych. Uczniowie poznali historie biłgorajskich instrumentów ludowych. Mieli możliwość posłuchania dawnych melodii biłgorajskich i współtworzenia akompaniamentu rytmicznego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.


Mikołajki w naszej szkole

6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Jaka była radość, gdy zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj. Dzieci witały go z ogromnym entuzjazmem. W podziękowaniu za prezenty uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki.

Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami najmłodszych uczniów naszej szkoły.


Mistrzowie Świata i pierwsza zawodowa drużyna robotyczna organizacji FIRST w Polsce zawita do naszej szkoły!

Spice Gears to polska drużyna FIRST Robotics Competition stworzona w 2015 roku w Kraśniku. To młodzi ludzie, interesujący się mechaniką, elektroniką, informatyką, programowaniem oraz robotyką. Połączyli swoje zamiłowania i z zaangażowaniem oraz ambicją rozwijali się. Stali się pionierami młodzieżowej robotyki w Europie Środkowo-Wschodniej.

Drużyna zdobyła niejedno odznaczenie-nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale również ogólnoświatowym! Miło nam poinformować, że Spice Gears Academy otwiera nabór na pozaszkolne zajęcia z robotyki w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju. Pierwsze zajęcia dla każdego nowego uczestnika są to zajęcia darmowe, niezobowiązujące.

Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań uczestników w zakresie matematyki, informatyki, technologii. Połączenie tych dziedzin pozwala dzieciom i młodzieży znaleźć odpowiedzi i wyjścia z najtrudniejszych sytuacji. Ponadto udział w zajęciach wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny. Uczy pracy zespołowej, kreatywnego myślenia oraz nieszablonowych rozwiązań. Nasi absolwenci już czerpią z tego korzyści pracując m.in. dla największej firmy informatycznej w Polsce Asseco, a na świecie pierwsi absolwenci programu FIRST pracują dla takich gigantów jak Google czy NASA.

https://www.youtube.com/watch?v=USc4xlgSkBY 

Zapraszamy do zapisów na niezobowiązujące zajęcia próbne!

Kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 730 008 884

Informacje na temat Spice Gears Academy znajdą państwo również na stronie: https://www.sgacademy.pl


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA w naszej szkole!

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

W naszej szkole też obchodziliśmy to milutkie święto. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli swoje ulubione maskotki, które niewątpliwie umiliły im czas spędzony w szkole. Podczas zajęć poznali historię pluszowego misia, oglądali ciekawe filmy edukacyjne, wzbogacili wiedzę na temat różnych gatunków misiów, cech charakterystycznych, warunków, w których żyją. Były również piosenki, kolorowanki, misiowe wyklejanki, gimnastyka i konkursy.

Chociaż Pluszowy Miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.


Dzień Kolejarza- realizacja projektu Serdeczna Karteczka

25 listopada pracownicy kolei obchodzą swoje święto „Dzień Kolejarza”. Uczniowie klas 0a i 2b ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Biłgoraju podczas zajęć zapoznali się ze specyfiką pracy kolejarza, a także z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w pociągu czy na peronie. Poznali takie zagadnienia jak dworzec kolejowy, zakup i kontrola biletów, rozkład jazdy czy poszczególne rodzaje pociągów.

Na podsumowanie swoich zajęć uczniowie z „piątki” już po raz kolejny w ramach projektu „Serdeczna karteczka” wykonali piękne kartki, na których widnieją słowa życzliwości i szacunku. Dzieci składają życzenia oraz dziękują wszystkim osobom pracującym na kolei, za trud, gotowość do pracy i poświęcenie, a także za pokonane kilometry.


KARTKA DLA OBROŃCÓW GRANIC

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju przyłączyli się do akcji „KARTKA DLA OBROŃCÓW GRANIC”, oddając słowa wsparcia dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji wypełniających swoje obowiązki na granicy polsko-białoruskiej.

Akcję zorganizowało Lubelskie Kuratorium Oświaty i Fundacja Niepodległości. Uczniowie „Piątki” przygotowali 340 kartek, laurek i obrazków z pozdrowieniami, życzeniami oraz wyrazami wsparcia dla wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę na naszej wschodniej granicy, które w miniony piątek przekazali  2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" w Lublinie. 


SZKOŁA DO HYMNU

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu. 10 listopada punktualnie o 11:11 uczniowie wszystkich klas w galowych strojach odśpiewali w swoich salach Mazurek Dąbrowskiego - Hymn Polski. Dzięki udziałowi w wydarzeniu społeczność SP 5 połączyła się z uczniami z całego kraju we wspólnym świętowaniu 103. rocznicy odzyskania niepodległości.


„BohaterOn w Twojej szkole”

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego włączyła się w ogólnopolski projekt pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki „BohaterOn w Twojej szkole”. Celem akcji jest upamiętnienie bohaterstwa uczestników Powstania Warszawskiego, rozbudzanie zainteresowań i zgłębianie wiedzy o tak ważnym dla nas wydarzeniu oraz promowanie postaw patriotycznych. Na lekcjach historii uczniowie klas siódmych, ósmych oraz klasy 4b poznawali przyczyny wybuchu powstania (sytuację polityczną i militarną w roku 1944), przebieg walk oraz realia życia w Powstańczej Warszawie. Na podstawie przekazanych informacji, zebranych materiałów, filmów dokumentalnych i słuchowiska „Mały roznosiciel nadziei” tworzyli „mapy myśli”, opowiadali o postawach dzieci i młodzieży w czasie powstania. Pracom towarzyszyły „Piosenki Powstańczej Warszawy”. Na zakończenie projektu chętni uczniowie wykonali pamiątkowe „Kartki dla Powstańca” z życzeniami i podziękowaniami za trud walki, bohaterstwo i poświecenie dla Ojczyzny.

 


TYDZIEŃ MISYJNY w „Piątce” 24-30.10.2021 r.

Nasza szkoła pamięta o misjonarzach i angażuje się w różne dzieła na rzecz misji, dlatego włączyła się w tegoroczne obchody 95. Światowego Dnia Misyjnego, które odbywały się pod hasłem „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy”.

Uczniowie na lekcjach religii oglądali filmy, poznając różne kontynenty i kraje, w których pracują misjonarze. Mieli okazję zobaczyć w szczególności, jakie są potrzeby ich rówieśników w Boliwii i na Filipinach.

Światowy Dzień Misyjny i następujący po nim Tydzień Misyjny to czas, kiedy Kościół na całym świecie budzi się, by pospieszyć z pomocą misjom. Społeczność naszej szkoły pragnie solidaryzować się ze wszystkimi katolikami w dziele przekazywania Ewangelii wszystkim narodom.

Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu „Zbieramto w szkole”, aby wspierać w szczególności edukację dzieci w krajach misyjnych. Uczniowie, zamiast wyrzucać do śmietnika, mogą przynosić do szkoły używane telefony, znaczki, zegarki tarczowe, stare srebro, tzw. „dobre monety” i inne akcesoria, z których dochód zostanie przeznaczony na misje. Poddane recyklingowi lub sprzedane uczynią wiele dobra, są wsparciem dzieł prowadzonych przez sercańskich misjonarzy pracujących w Czadzie, na Filipinach oraz Siostry Serafitki w Boliwii.

Przez nasze działania wyrażamy szczególną troskę o wszystkich ludzi na świecie, którzy nie mieli szansy doświadczyć miłości Boga.


DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

W dniu 8 listopada wszyscy uczniowie klas najmłodszych wzięli udział w pięknej akcji promującej zdrowie na talerzu podczas wspólnego śniadania.

Akcja ta miała na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wspólnie przygotowany posiłek sprawił naszym uczniom mnóstwo radości i przyjemności. Prezentowane śniadanka w postaci kolorowych kanapek potwierdziły, że dzieci w pełni potrafią zadbać o swoje zdrowie, używając produktów zapewniających im energię na cały dzień.


XXI  DZIEŃ PAPIESKI „Nie lękajcie się”

W październiku, jak co roku, po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Papieski. Nasi uczniowie uczcili pamięć Karola Wojtyły, który 43 lata temu został wybrany na papieża i przez 27 lat kierował Kościołem.

Z okazji Dnia Papieskiego odbyła się część artystyczna on-line, przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. Wywiad z Janem Pawłem II, ulubione piosenki papieża, wybrane utwory poetyckie młodego poety Karola Wojtyły, uświetniły występy szkolnych artystów. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze słowa Ojca Świętego skierowane do rodaków, jego cenne nauki.

Na lekcjach religii oglądaliśmy filmy biograficzne, które pokazywały nam historię życia Karola Wojtyły i jego drogę do Watykanu na stolicę Apostolską. Chętni uczniowie
z klas IV-VIII przystąpili do Szkolnego Konkursu Wiedzy o Świętym Janie Pawle II.
Dzieci z klasy IV brały udział w grze terenowej, rozwiązując zagadki, zadania matematyczne, rebusy dotyczące dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły. Poznali historię dębu papieskiego posadzonego na placu szkolnym.

Dzieci z edukacji wczesnoszkolnej uwieczniły osobę papieża na rysunkach, które mogliśmy podziwiać na sztalugach na korytarzu szkolnym.

Wdzięczni za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II pragniemy iść za jego przykładem, pokonując tak jak on przeciwności i „wymagając od siebie, nawet, gdyby inni od nas nie wymagali”. Wciąż aktualne pozostaje wezwanie papieża „nie lękajcie się”, czego sobie i innym powinniśmy na co dzień życzyć

 


Bezpieczne, widoczne dziecko

W dniu 25 października w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa z funkcjonariuszami policji wydziału ruchu drogowego i wydziału spraw nieletnich oraz z prezesem Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski panem Bogdanem Kiełbasą.

Policjanci przeprowadzili zajęcia edukacyjne z najmłodszymi uczniami dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym jako pieszy, rowerzysta a także pasażer w samochodzie. Było też nawiązanie do znaków drogowych, które już za niedługo będą od nich  wymagane podczas zdawania egzaminu na kartę rowerową. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów.

Na zakończenie spotkania Prezes  Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski wręczył każdemu dziecku opaskę odblaskową.


Pies - przyjaciel - spotkanie z trenerką psów

20 października klasa II a i III e uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z panią Agnieszką Tomaszewską - trenerką  psa Zygzaka rasy border collie.

Pani opowiadała uczniom o budowaniu pozytywnych relacji ze swoim czworonogiem, o porozumiewaniu się z psem, interpretowaniu jego zachowań, o tajnikach tresury psów. Zademonstrowała uczniom kilka typowych sytuacji w relacjach pies - człowiek. Wyjaśniała znaczenie gestów i dźwięków w kontaktach z psami. Zygzak wraz z trenerką pokazali kilka ciekawych sztuczek, które ogromnie ucieszyły dzieci i wywołały lawinę braw. Uczniowie wymieniali się z prowadzącą swoimi doświadczeniami, zadawali pytania w interesujących ich sprawach i otrzymali fachowe odpowiedzi.

Na koniec Zygzak przybijał „piątki” najgrzeczniejszym uczestnikom spotkania, a pozostałym pozwolił się pogłaskać.


Przewodniczący i Zastępca Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego wybrani

W dniach 11-13 października 2021 r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącego oraz na Zastępcę Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Do wyborów zgłoszono 3 kandydatów z klas VIII ubiegających się o funkcję Przewodniczącego SU oraz 4 kandydatów z klas VII ubiegających się o funkcję Zastępcy Przewodniczącego SU. Uczniowie klas IV-VIII oddawali głosy poprzez ankietę online w aplikacji Forms pod nadzorem nauczycieli informatyki oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

·   Funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022 będzie pełnić Hanna Podgajna, uczennica klasy 8e, która zdobyła 86 głosów (48%).

·   Funkcję Zastępcy Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2021/2022 będzie pełnić Karolina Luchowska, uczennica klasy 7b, która uzyskała 53 głosy (30%).

Gratulujemy


Poznajemy zawody

Uczniowie klasy 2 a  - 13 października 2021 r odwiedzili  Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w celu poznania pracy strażaków. Dzieci miały okazję z bliska zobaczyć profesjonalny sprzęt strażacki, poznać wyposażenia wozu  strażackiego, a także usłyszeć różne sygnały, alarm i syreny. Bardzo dziękujemy za tak ciepłe i życzliwe przyjęcia panom strażakom, a w szczególności za poświęcony nam czas.


Mali dziennikarze

We wtorkowe przedpołudnie, 12 października 2021 r. uczniowie klasy 2b wzięli udział w warsztatach dziennikarskich w Biłgorajskim Centrum Kultury.

Spotkanie poprowadziła pani Anita Maińska, dziennikarka Biłgorajskiej Telewizji Kablowej, specjalista do spraw mediów w BCK.  Była to okazja do poznania  BCK od zaplecza. Uczniowie odkryli tajemnice sceny i sali kinowej.  Pan Tomasz Falandysz zaprezentował działanie nagłośnienia i cyfrowej projekcji filmów. Pani Anita Maińska opowiedziała nam, skąd dziennikarz czerpie informacje, w jaki sposób je zdobywa, kto może udzielić informacji, a kto jest do tego zobowiązany. Nauczyliśmy się rozpoznawać prawdziwość newsów medialnych. Uczniowie mieli okazję zaprezentowania się przed okiem kamery. Pan Piotr Siwek sprawił, że uczniowie sprawdzili również swoje umiejętności dźwiękowców i spróbowali pracy z mikrofonem. Ostatnim punktem naszej wizyty było odwiedzenie montażowni, gdzie pan Gabriel Szado pokazał nam na czym polega montaż materiałów nagranych przez dziennikarzy, przed publikacją w telewizji.

Spotkanie było ciekawe i inspirujące, a zdobyte umiejętności chcemy wykorzystać we współpracy z redaktorami naszej szkolnej telewizji „Piątka TV”.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE

4 października w naszej szkole obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

Z tej okazji przedstawiciele klas III i IV przeprowadzili egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Egzaminatorzy sprawdzili „tabliczkową wiedzę” wśród uczniów, nauczycieli, pracowników naszej szkoły. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania uzyskały odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Akcja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziła w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziła chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie.


II OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ SZCZĘŚCIA

Za nami II Ogólnopolski Tydzień Szczęścia, który organizowaliśmy w dniach 20-26 września 2021r. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem: Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS, Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia oraz Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.

Celem Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w szkole jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, zawiązywaniu przyjaźni. To prawdziwa profilaktyka zdrowia psychicznego i fizycznego, szczególnie w tak trudnym, pandemicznym czasie.

W ramach ogólnopolskiej akcji przede wszystkim poruszaliśmy z uczniami kwestię szczęścia i dobrostanu w narracji i w różnych wymiarach: emocji, poczucia sensu, zaangażowania, bliskości z innymi, odkrywania swoich mocnych stron i pozytywów u innych, zdrowia, odpoczynku czy zaangażowania. Nasze działania zakończyliśmy stworzeniem drzewa wdzięczności. Całą społeczność szkolną zaprosiliśmy do wspólnej zabawy. Każda osoba w szkole mogła napisać na lisktu, w którym informowała, za co jest wdzięczna, a następnie przyklejała go na drzewie.

W życiu jest mnóstwo momentów i doświadczeń, za które możemy być wdzięczni, a których nie dostrzegamy, póki są na wyciągnięcie ręki. Badania pokazują, że celowe życzliwe działanie na rzecz innych i zauważanie życzliwości w zachowaniach innych osób pozytywnie wpływa na odczuwanie przez nas emocji i na nasze samopoczucie. Za jedną z odsłon życzliwości można uznać wdzięczność. Jest ona silnie powiązana z życzliwością i ma podobny efekt. Wyrażanie wdzięczności podnosi poziom dobrostanu, zwłaszcza w przypadku osób, które nie są w zbyt dobrym nastroju. A ty, za co jesteś wdzięczny?

„Ze szczęściem czasami bywa tak, jak z okularami: szuka się ich, a one siedzą na nosie” (Phil Bosmans)

więcej zdjęć_1

więcej zdjęć_2


Z „Serdeczną karteczką” wśród rolników

O tym, jak ważna jest praca rolnika wiedzą nawet najmłodsi. W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Serdeczna karteczka” i innowacji realizowanej w Szkole Podstawowej nr 5 „Poznaję lokalne zawody” uczniowie z klasy 0a i 2b zapoznali się z istotą pracy na roli i jej znaczeniem dla społeczeństwa. Zwieńczeniem projektu była wyprawa na targowisko miejskie, gdzie młodzi biłgorajanie podziękowali rolnikom za ich trud przekazując własnoręcznie wykonane kartki okolicznościowe. Uczniowie poprzez bezpośrednią rozmowę z rolnikami dowiedzieli się, że praca na roli wymaga wiele trudu i poświęcenia. Była to również okazja do obejrzenia różnorodności  plonów, jakie oferują rolnicy. Tego typu lekcje w terenie poszerzają horyzonty najmłodszych i są miłym uatrakcyjnieniem codziennej nauki.

Anna Bielak

Ewelina Karwańska


Warsztaty dziennikarskie w Biłgorajskiej Telewizji Kablowej

Uczniowie klasy 2a mieli okazję 4 października 2021 roku wziąć udział w warsztatach dziennikarskich w Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. W czasie tych zajęć dzieci dowiedziały się na czym polega zawód dziennikarza, bliżej poznały narzędzia jego pracy a także doświadczyły jak ważne jest rzetelne przekazywanie informacji oraz z jakich źródeł najlepiej czerpać informacje aby były wiarygodne. Uczestnicy zajęć mieli również okazję zwiedzić redakcję, studio, scenę BCK i dowiedzieć się na czym polega praca operatora kamery, oświetleniowca, dźwiękowca czy spikera. Przeprowadzili wywiad i prowadzili wiadomości. Mamy nadzieję, że te warsztaty przyczynią się do zainteresowania zawodem dziennikarza i podążaniu w tym kierunku. Dziękujemy całej ekipie BTK i BCK za wspólnie spędzony czas.


Wystawa grzybów w sanepidzie

23 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do  Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej na wystawę grzybów „Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia”.

Celem spotkania było uświadomienie wszystkim dzieciom zbierania grzybów, które gatunki można bezpiecznie jeść i jak rozpoznać te, których powinniśmy unikać. Z zainteresowaniem podziwiały naturalne okazy grzybów jadalnych i trujących, a także dowiedziały się ciekawych informacji dotyczących ich budowy i charakterystycznych cech oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas grzybobrania.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września dzieci z grupy 0a obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Przedszkolaki z naszej szkoły w tym dniu doskonale się bawiły, brały udział w grach i konkursach. Dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem.

Słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim przedszkolakom, aby uśmiech na ich twarzach gościł każdego dnia.


28. Akcja Sprzątanie świata - Polska!

Kolejna udana akcja sprzątania świata już za nami! Dnia 17 września uczniowie klas 1-3 oraz 4e i 5a uczestniczyli w 28. Akcji Sprzątanie świata - Polska! pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę” organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”.

Dzieci pełne zapału, zaopatrzone w worki i rękawiczki ruszyły w teren sprzątać Park Nowakowskiego „Małpi Gaj” oraz teren przy szkole. Uczniowie nazbierali pełne worki śmieci. Dzieci uczestniczące w akcji na pewno zapamiętają, że nie można zaśmiecać naszej planety i będą opowiadać innym, jak ważne jest dbanie o przyrodę.


DZIEŃ KROPKI – święto kreatywności i odkrywania talentów

15 września w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia o nieśmiałej Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci z klas I-III. Dziewczynka na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Książka „The Dot”, z której pochodzi ta historia, opowiada jak można dzięki kropce uwierzyć w siebie.

Uczniowie naszej szkoły postanowili, tak jak Vashti, poszukać swoich uzdolnień. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie, rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł.

Niewątpliwie ten dzień wywołał wiele uśmiechów i radości. Pozwolił uczniom zrozumieć fakt, iż każdy z nas ma jakiś dar i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.


W PIĄTCE POWSTAŁA STREFA RELAKSU I KREATYWNOŚCI

      W piątek w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju otwarto „strefę relaksu i kreatywności”, czyli nowocześnie zaaranżowaną przestrzeń na świeżym powietrzu, w której wszyscy uczniowie będą mogli wypocząć i przyjemnie spędzić czas na przerwach między zajęciami. Otwarcie strefy zostało połączone z Narodowym Czytaniem.

Dwadzieścia siedem wygodnych puf-worków wypoczynkowych i kolorowe stoliki ustawione na sztucznej trawie, a wszystko to na zadaszonej przestrzeni ponad stu metrów kwadratowych – tak wygląda „strefa relaksu i kreatywności”, czyli nowe miejsce w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Niezagospodarowany dotąd plac na świeżym powietrzu, otoczony z każdej strony murami szkoły zyskał nowe życie.

Z naszej propozycji skorzystają przede wszystkim uczniowie szkoły, którzy będą mogli odpocząć między zajęciami. Miejsce to będzie też wykorzystywane do prowadzenia różnego rodzaju zajęć edukacyjnych dla uczniów wszystkich klas, ale także wychowawczych i opiekuńczych, np. dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej lub oddziału zerowego – mówiła podczas oficjalnego otwarcia „strefy” Teresa Bogdanowicz-Bordzań, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

Mam nadzieję, że będzie to takie miejsce, gdzie nasi uczniowie będą czuli się swobodnie. Wygodnie i w komfortowych warunkach można tu przyjść, odpocząć, miło spędzić czas i odbudować ograniczone przez pandemię relacje rówieśnicze – dodała Barbara Okoń, pomysłodawczyni projektu.

Uważam, że to bardzo dobry pomysł, bo do tej pory w naszej szkole brakowało miejsca do wypoczynku. Myślę, że lekcje prowadzone w takich warunkach mogą być bardzo ciekawe – dzieliła się swoimi wrażeniami Karolina Luchowska, uczennica szkoły.

Otwarciu „strefy” towarzyszyło wspólne czytanie fragmentu „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w ramach dziesiątej edycji Narodowego Czytania przygotowane przez uczniów klasy 7b pod kierunkiem Doroty Margol i Barbary Okoń.

„Strefa relaksu i kreatywności” powstała dzięki staraniom działającego przy szkole Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych „Piątka”, które zrzesza nauczycieli, dyrekcję oraz rodziców uczniów. Z inicjatywy stowarzyszenia powstała już m.in. szkolna telewizja.

Projekt „Strefa relaksu i kreatywności przy Szkole Podstawowej nr 5” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.


WITAMY W SZKOLE!

Wakacje już za nami. Po dwumiesięcznej przerwie wróciliśmy do szkolnych ławek. Cieszymy się bardzo, że nowy rok szkolny 2021/2022 rozpoczynamy stacjonarnie. Serdecznie witamy na pokładzie „Piątki” nowych uczniów i nauczycieli. Całej społeczności szkolnej życzymy pomyślności, radości ze zdobywania wiedzy oraz wielu sukcesów edukacyjnych!

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł