28. Akcja Sprzątanie świata - Polska!

Kolejna udana akcja sprzątania świata już za nami! Dnia 17 września uczniowie klas 1-3 oraz 4e i 5a uczestniczyli w 28. Akcji Sprzątanie świata - Polska! pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę” organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”.

Dzieci pełne zapału, zaopatrzone w worki i rękawiczki ruszyły w teren sprzątać Park Nowakowskiego „Małpi Gaj” oraz teren przy szkole. Uczniowie nazbierali pełne worki śmieci. Dzieci uczestniczące w akcji na pewno zapamiętają, że nie można zaśmiecać naszej planety i będą opowiadać innym, jak ważne jest dbanie o przyrodę.

DZIEŃ KROPKI – święto kreatywności i odkrywania talentów

15 września w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia o nieśmiałej Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci z klas I-III. Dziewczynka na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Książka „The Dot”, z której pochodzi ta historia, opowiada jak można dzięki kropce uwierzyć w siebie.

Uczniowie naszej szkoły postanowili, tak jak Vashti, poszukać swoich uzdolnień. Tego dnia lekcje zamieniły się w pracownie, rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł.

Niewątpliwie ten dzień wywołał wiele uśmiechów i radości. Pozwolił uczniom zrozumieć fakt, iż każdy z nas ma jakiś dar i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.

W PIĄTCE POWSTAŁA STREFA RELAKSU I KREATYWNOŚCI

W piątek w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju otwarto „strefę relaksu i kreatywności”, czyli nowocześnie zaaranżowaną przestrzeń na świeżym powietrzu, w której wszyscy uczniowie będą mogli wypocząć i przyjemnie spędzić czas na przerwach między zajęciami. Otwarcie strefy zostało połączone z Narodowym Czytaniem.

Dwadzieścia siedem wygodnych puf-worków wypoczynkowych i kolorowe stoliki ustawione na sztucznej trawie, a wszystko to na zadaszonej przestrzeni ponad stu metrów kwadratowych – tak wygląda „strefa relaksu i kreatywności”, czyli nowe miejsce w Szkole Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju. Niezagospodarowany dotąd plac na świeżym powietrzu, otoczony z każdej strony murami szkoły zyskał nowe życie.

Z naszej propozycji skorzystają przede wszystkim uczniowie szkoły, którzy będą mogli odpocząć między zajęciami. Miejsce to będzie też wykorzystywane do prowadzenia różnego rodzaju zajęć edukacyjnych dla uczniów wszystkich klas, ale także wychowawczych i opiekuńczych, np. dla dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej lub oddziału zerowego – mówiła podczas oficjalnego otwarcia „strefy” Teresa Bogdanowicz-Bordzań, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

Mam nadzieję, że będzie to takie miejsce, gdzie nasi uczniowie będą czuli się swobodnie. Wygodnie i w komfortowych warunkach można tu przyjść, odpocząć, miło spędzić czas i odbudować ograniczone przez pandemię relacje rówieśnicze – dodała Barbara Okoń, pomysłodawczyni projektu.

Uważam, że to bardzo dobry pomysł, bo do tej pory w naszej szkole brakowało miejsca do wypoczynku. Myślę, że lekcje prowadzone w takich warunkach mogą być bardzo ciekawe – dzieliła się swoimi wrażeniami Karolina Luchowska, uczennica szkoły.

Otwarciu „strefy” towarzyszyło wspólne czytanie fragmentu „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w ramach dziesiątej edycji Narodowego Czytania przygotowane przez uczniów klasy 7b pod kierunkiem Doroty Margol i Barbary Okoń.

„Strefa relaksu i kreatywności” powstała dzięki staraniom działającego przy szkole Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych „Piątka”, które zrzesza nauczycieli, dyrekcję oraz rodziców uczniów. Z inicjatywy stowarzyszenia powstała już m.in. szkolna telewizja.

Projekt „Strefa relaksu i kreatywności przy Szkole Podstawowej nr 5” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

WITAMY W SZKOLE!

Wakacje już za nami. Po dwumiesięcznej przerwie wróciliśmy do szkolnych ławek. Cieszymy się bardzo, że nowy rok szkolny 2021/2022 rozpoczynamy stacjonarnie. Serdecznie witamy na pokładzie „Piątki” nowych uczniów i nauczycieli. Całej społeczności szkolnej życzymy pomyślności, radości ze zdobywania wiedzy oraz wielu sukcesów edukacyjnych!