OPEN CALL - nowy międzynarodowy projekt, do którego dołączyła nasza szkoła.

75-lecie zakończenia wojny – uczniowie sprawiają, że ściany zaczynają mówić

Projekt niemiecko – polsko – ukraiński finansowany jest ze środków programu „Partnerstwo Wschodnie” Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Instytut Goethe wraz z Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego wykorzystują rocznicę upamiętnienia zakończenia II wojny światowej, by spotkać w jednym miejscu historyków, artystów, uczniów i nauczycieli z Niemiec, Polski i Ukrainy.

Domy na terenach przygranicznych między Niemcami a Polską, a także między Ukrainą a Polską opowiadają liczne historie losów rodzin. Często znajdują się tam wioski, które musiały zostać całkowicie opuszczone, a następnie zaludniano je na nowo. W rezultacie mieszkania były schronieniem dla wielu różnych rodzin stanowiących mniejszości etniczne. Zakończenie II wojny światowej i czas po nim zostawił w tamtych miejscach najwięcej śladów. Wspomniany projekt sprawi, że „ściany przemówią”. W każdym kraju zostaną utworzone zespoły uczniów. Pod opieką nauczycieli, historyków i tandemu artystów uwidocznią miejsca dotychczas „niewidzialne” w ich kraju. Dzięki wsparciu młodzieży osiągnięcia wyprawy badawczej historyków i dokumentacja artystyczna wraz z komentarzami do zdjęć zostaną przedstawione jesienią na wystawie fotograficznej w Kijowie. Fotografia z elementami AR (elementy rzeczywistości rozszerzonej) będzie głównym tematem wystawy.

Praca nad naszym projektem Open Call odbywa się teraz online i wizyty gości oraz wystaw w Kijowie przesuną się w czasie.

Miasta, które biora udział w projekcie:

Ukraina: Kovel, Sumy, Beryslav

Niemcy: Berlin, Marburg

Polska: Biłgoraj, Racławice Śląskie + Głogówek, Warszawa

Uczennice klas siódmych: Olivia Dudzic, Agnieszka Popko i Maja Zastawny pracują pod kierunkiem pani Aliny Typko nad historycznymi miejscami, które zgłosiliśmy do projektu. Wykonują rysunki, przygotowują prezentacje, opisy itp. Spotkania online odbywają się w języku angielskim i niemieckim. Prowadzą je pan Jakob Ganslmeier, znany fotograf, zajmujący się długotrwałymi projektami dokumentalnymi o współczesnej tematyce w Niemczech i dr Piotr Przybyła, historyk, germanista i literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. Wszystkie zadania zmierzają do jednego celu, aby „ściany zaczęły mówić”, aby uwidocznić miejsca dotychczas „niewidzialne” w ich kraju.

cdn.