MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA UCZNIÓW SP 5

„Poznajmy się lepiej!” – pod takim hasłem odbywał się projekt realizowany przez uczniów SP 5 w Biłgoraju i Liceum 81 we Lwowie. W ramach wspólnych działań przeprowadzono szereg warsztatów i  zajęć – wszystkie odbyły się on-line.

Projekt „Poznajmy się lepiej!” odbył się w terminie 14-25.09.2020 r., a brali w nim udział uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana  Twardowskiego w Biłgoraju oraz ich rówieśnicy z Liceum im. Petra Sahajdacznogo LMR we Lwowie. Uczestnicy spotykali się każdego dnia po kilka godzin, by razem brać udział w warsztatach i pracować nad wspólnych widowiskiem teatralnym.

To był bardzo intensywny, ale i niezwykle inspirujący czas. W ciągu dwóch krótkich tygodni udało nam się przeżyć niezapomniane chwile. Uczniowie obu szkół nawiązali przyjaźnie, zrealizowali pomysły i nauczyli się współpracować w międzynarodowym zespole – dzieli się swoimi wrażeniami Mariusz Polowy, nauczyciel języka polskiego, koordynator projektu.

Wszystkie wydarzenia, które zostały zaplanowane w ramach projektu „Poznajmy się lepiej!” realizowano przez Internet. Zespoły łączyły się na żywo na platformie zoom i rozmawiały ze sobą za pomocą mediów społecznościowych, a efekty działań umieszczały na specjalnie utworzonych kanałach na youtube.

Cieszę się, że miałem okazję wziąć udział w tym projekcie. Poznaliśmy m.in. ukraińskie tradycje i zwyczaje, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Nauczyliśmy się niektórych słów w ich języku, a przede wszystkim doświadczyliśmy czegoś nowego i zyskaliśmy nowych przyjaciół – dzieli się wrażeniami Dawid Cudziło, jeden z uczestników projektu.

Wszystkie działania to wspólne inicjatywy naszych uczniów i ich rówieśników ze Lwowa. Młodzież ma nie tylko świetnie pomysły, ale także potrafi brać odpowiedzialność za siebie i cały zespół. Czasami wystarczy im tylko pozwolić realizować to, co zakładają, a okaże się, że są równie skuteczni jak dorośli – dodaje Katarzyna Bastrzyk, nauczycielka języka polskiego, koordynatorka działań młodzieży.

Efektem pracy młodzieży jest filmowy zapis widowiska teatralnego, w którym w sceny kabaretowe zostały wplecione elementy najważniejszych działań przeprowadzonych w czasie trwania projektu. Film można zobaczyć tutaj:

Poszczególne etapy działań zostały zawarte w specjalnie przygotowanej broszurze, która w wersji cyfrowej jest dostępna tutaj: (mam plik PDF da się go jakoś zamieścić?)

Projekt „Poznajmy się lepiej!” został dofinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

ZWIEŃCZENIE MIĘDZYNARODOWEJ WSPÓŁPRACY

We wrześniu 2020 r. uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły brali udział w międzynarodowym projekcie „Poznamy się lepiej!”, w ramach którego odbyły się trwające dwa tygodnie spotkania z ukraińską młodzieżą i nauczycielami ze Lwowa. Na zakończenie współpracy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w projekcie.

Przypomnijmy, projekt „Poznajmy się lepiej!” został przeprowadzony we współpracy z Liceum nr 81 we Lwowie i został sfinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wartość projektu opiewała na kwotę ponad 25.000 zł. W działaniach projektowych brali udział uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z opiekunami: Katarzyną Bastrzyk i Mariuszem Polowym. Warsztaty muzyczne prowadził Mirosław Kurzyński, a warsztaty montażu video – Robert Łazar, pracownik Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Efekt działań można zobaczyć na szkolnym kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=DTfoA9NNOI4

Projekt „Poznajmy się lepiej!” był kolejnym etapem współpracy między Szkołą Podstawową nr 5 w Biłgoraju i Liceum nr 81 we Lwowie, nawiązanej w listopadzie 2019 r. z inicjatywy Pani Dyrektor Teresy Bogdanowicz-Bordzań.