Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

 

 
   

 

MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA UCZNIÓW SP 5

„Poznajmy się lepiej!” – pod takim hasłem odbywał się projekt realizowany przez uczniów SP 5 w Biłgoraju i Liceum 81 we Lwowie. W ramach wspólnych działań przeprowadzono szereg warsztatów i  zajęć – wszystkie odbyły się on-line.

Projekt „Poznajmy się lepiej!” odbył się w terminie 14-25.09.2020 r., a brali w nim udział uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana  Twardowskiego w Biłgoraju oraz ich rówieśnicy z Liceum im. Petra Sahajdacznogo LMR we Lwowie. Uczestnicy spotykali się każdego dnia po kilka godzin, by razem brać udział w warsztatach i pracować nad wspólnych widowiskiem teatralnym.

To był bardzo intensywny, ale i niezwykle inspirujący czas. W ciągu dwóch krótkich tygodni udało nam się przeżyć niezapomniane chwile. Uczniowie obu szkół nawiązali przyjaźnie, zrealizowali pomysły i nauczyli się współpracować w międzynarodowym zespole – dzieli się swoimi wrażeniami Mariusz Polowy, nauczyciel języka polskiego, koordynator projektu.

Wszystkie wydarzenia, które zostały zaplanowane w ramach projektu „Poznajmy się lepiej!” realizowano przez Internet. Zespoły łączyły się na żywo na platformie zoom i rozmawiały ze sobą za pomocą mediów społecznościowych, a efekty działań umieszczały na specjalnie utworzonych kanałach na youtube.

Cieszę się, że miałem okazję wziąć udział w tym projekcie. Poznaliśmy m.in. ukraińskie tradycje i zwyczaje, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Nauczyliśmy się niektórych słów w ich języku, a przede wszystkim doświadczyliśmy czegoś nowego i zyskaliśmy nowych przyjaciół – dzieli się wrażeniami Dawid Cudziło, jeden z uczestników projektu.

Wszystkie działania to wspólne inicjatywy naszych uczniów i ich rówieśników ze Lwowa. Młodzież ma nie tylko świetnie pomysły, ale także potrafi brać odpowiedzialność za siebie i cały zespół. Czasami wystarczy im tylko pozwolić realizować to, co zakładają, a okaże się, że są równie skuteczni jak dorośli – dodaje Katarzyna Bastrzyk, nauczycielka języka polskiego, koordynatorka działań młodzieży.

Efektem pracy młodzieży jest filmowy zapis widowiska teatralnego, w którym w sceny kabaretowe zostały wplecione elementy najważniejszych działań przeprowadzonych w czasie trwania projektu. Film można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=DTfoA9NNOI4&t=1071s

Poszczególne etapy działań zostały zawarte w specjalnie przygotowanej broszurze, która w wersji cyfrowej jest dostępna tutaj: (mam plik PDF da się go jakoś zamieścić?)

Projekt „Poznajmy się lepiej!” został dofinansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.