Nasza Mała Biblioteka

Uczniowie kl. I a i I b w bieżącym roku szkolnym przystąpili do II edycji międzynarodowego projektu czytelniczego Nasza Mała Biblioteka. Celem jest zachęcenie dzieci, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda.

Realizatorzy zadbali by do rąk dzieci trafiły książki wartościowe pod względem literackim,  ilustracyjnym i edytorskim: z Polski Przemysława Wechterowicza „Jajko czy kura?” i „Proszę mnie przytulić”, ze Słowenii Petera Svetiny „Magiczny pierścień” oraz Majdy Koren „Ugotuj mi bajkę!”, z Estonii Hilli Rand „Biały jak śnieg i czarny jak węgiel” oraz z Łotwy Martinsa Zutisa  „Odkrycie, którego nie było” (roboczy tytuł polskiego wydania).  Razem z książkami uczestnicy otrzymali „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy  i niebanalny  poprzez rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne przybliżają dzieciom fabułę książek i pomagają zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawiają kulturę krajów biorących udział w projekcie.

Sukcesy dzieci  w ramach realizacji międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka
Uczestnicy projektu aktywnie uczestniczą we wszystkich konkursach i zabawach,  jakie zostały zorganizowane w ramach realizacji II edycji Naszej Małej Biblioteki. Nagrody za najlepsze i najciekawsze prace w konkursach plastycznych, literackich zdobyli następujący uczniowie z klasy I a oraz I b:
Konkurs literacki:

„Album przyjaciół Ludmiły Kraśnickiej”- Natalia Gontarz, Hanna Bosak

„Listy do Amadeusza i Ludwika”- Agata Mazur, Klaudia Leniart, Elżbieta Wojciechowska, Lidia Bury

„Zagadki o zwierzętach” - nagroda za pracę zbiorową dla klasy I a i I b

Konkurs plastyczny:

„Ugotuj mi bajkę” - Joanna Pyda, Agata Palikot, Julia Furmanek, Nikodem Chorzępa, Emilia Zabłotnia, Julia Mazur, Natalia Gontarz, Hanna Bosak, Michał Gontarz, Justyna Mazur, Magdalena Paluch, Joanna Mizak, Szymon Szcząchor, Julia Lewczyk, Klaudia Leniart, Elżbieta Wojciechowska, Agata Mazur, Lena Hołowińska, Maciej Luchowski, Lidia Bury, Maria Białek.

Gratulujemy dotychczasowych sukcesów!

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej czytaniem książek. Chcemy przekonać dzieci, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Chcemy, by do rąk dziecka trafiły książki z najwyższej półki – wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim. Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt „Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc.

Podsumowując – główne cele projektu „Nasza Mała Biblioteka” to:

propagowanie czytania książek wśród dzieci,

kształtowanie gustów literackich i plastycznych najmłodszych czytelników,

rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci,

prezentacja kultury Polski, Litwy i Słowenii,

integracja twórców książek trzech europejskich partnerów,

bezpośredni kontakt młodych czytelników z twórcami książek,

nawiązanie nowych kontaktów oraz wzmocnienie komunikacji między osobami i instytucjami przystępującymi do projektu.