Dyplom

|

 
   

 

  

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH BOHATERACH

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju przystąpiła do tegorocznej akcji „Szkoła pamięta”. W ramach ogólnopolskiego wydarzenia, którego inicjatorem jest Minister Edukacji, uczniowie oddziałów zerowych oraz klasy 5e wraz z wychowawcami, udali się na cmentarz przy ulicy Lubelskiej, by posprzątać groby nieznanych żołnierzy – bezimiennych bohaterów walk o wolność Polski.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego, zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci w piątkowe przedpołudnie udali się na cmentarz przy ulicy Lubelskiej. Porządkowali groby nieznanych żołnierzy, usuwając z nich zalegające liście i drobne gałęzie. Młodzież postanowiła w ten sposób uczcić pamięć poległych bohaterów, mieszkańców naszego miasta i powiatu, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Prace porządkowe poprzedziła, przeprowadzona przez wychowawców, krótka prelekcja historyczna dotycząca znajdujących się na cmentarzu mogił z okresu I i II wojny światowej oraz organizacji wojskowych i partyzanckich w Biłgoraju. Finałem pracy uczniów było zapalenie zniczy na posprzątanych grobach.

To nie jedyne działania, które zostały podjęte przez SP 5 w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Wcześniej odbyły się m.in. wycieczki edukacyjne. Uczniowie odwiedzili miejsca pamięci narodowej w naszym regionie, zlokalizowane m.in. w Krasnobrodzie, Zwierzyńcu, Osuchach i Józefowie.

Akcja „Szkoła pamięta” została zainicjowana przez Ministra Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających postaci i wydarzenia szczególnie ważne dla społeczności lokalnych.

- Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.

Wg szacunków Ministerstwa Edukacji w akcji „Szkoła pamięta” wzięło udział ponad 10.000 szkół i przedszkoli z całej Polski.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

8 listopada uroczyście obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie w zaprezentowanym montażu słowno-muzycznym przypomnieli bolesne wydarzenia związane z rozbiorami, uświadamiając nam, jak ważnymi wartościami są wolność i niepodległość.

O godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki naszego hymnu, przystępując tym samym do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.


Przerwany marsz” – pamiętniki pokoleń

W ramach akcji Szkoła Pamięta nasi uczniowie zostali zaproszeni do konkursu, w którym należało spisać w formie wspomnień lub wywiadu lata II wojny widziane oczami naszych babć czy dziadków. Nasi utalentowani uczniowie wykazali dojrzałość twórczą i wnikliwość dziennikarką, dlatego mamy aż jedenastu szkolnych laureatów:

Szymon Mach kl. 4 a

Magdalena Kula kl. 4 b

Maria Markiewicz kl. 5 a

Olivier Leski kl. 5 c

Natalia Miętkiewicz kl. 5 d

Jakub Furmanek kl. 6a

Dominika Szubiak kl. 6 e

Mateusz Typko kl. 6 e

Anna Szubiak kl. 7 a

Gracjan Leski kl. 8 a

Szymon Typko kl. 8 b

Gratulujemy!