Dni Honorowego Krwiodawstwa

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować drugiemu człowiekowi.

W dniu 30 listopada opiekunowie Szkolnego Koła PCK zorganizowali dla uczniów klasy siódmych  spotkanie z panią Małgorzatą Gromadzką Przewodniczącą Rejonowej Rady Krwiodawstwa przy PCK oraz z kierownikiem biura PCK w Biłgoraju panem Edwardem Kurzyną.

Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom problematyki związanej z rolą i znaczeniem krwi i szpiku kostnego w lecznictwie, propagowanie i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa ze szczególnym podkreśleniem bezinteresowności daru krwi.

Zakończenie akcji, „Wolontariat dla zwierząt”

Miesiące zimowe są okresem trudnym dla wszystkich zwierząt, a szczególnie dla tych bezdomnych przebywających w schroniskach. Wiedzą o tym doskonale nasi uczniowie i ich rodzice.  W tym roku w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy dla czworonogów z Biłgorajskiego Azylu – Adopcja Zwierząt i Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami „Podaj Łapę”.

Celem akcji było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce karmy oraz poprawa standardu pobytu zwierzaków.

Radością napawa fakt, że tak wielu uczniów wzięło udział w tej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest im obojętny. Zebraliśmy spore ilości suchej karmy, puszek, batonów, smakołyków, koców i wiele innych rzeczy niezbędnych czworonożnym przyjaciołom do przeżycia chłodniejszych dni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, wychowawcom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję.

Szkolne Koło PCK ORGANIZUJE AKCJE CHARYTATYWNIE DLA ZWIERZĄT

Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem 2022

17 października w naszej szkole odbyło się spotkanie informacyjne, przygotowane przez Szkolne Koło PCK, w ramach obchodzonego 16 października Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem. Dzień ten ma przeciwdziałać marnowaniu żywności i przypominać opinii publicznej o problemach żywnościowych, z jakimi nie radzą sobie kraje biedniejsze.

Uczniowie ze SK PCK przygotowali i przedstawili swoim kolegom informacje o problemach głodu na świecie, przedstawili zatrważające statystyki dotyczące skali ubóstwa i głodu. Następnie poruszyli problem marnowania żywności w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Zwrócili szczególną uwagę na fakt, że rocznie na wysypiska trafia 1,3 mld ton jedzenia. W Polsce marnuje się 9 mln ton rocznie. Ponadto do produkcji żywności zużywa się bardzo dużo wody, paliw, prądu co oznacza emisję dwutlenku węgla w dużych ilościach.

Słuchacze poznali również sposoby ograniczania wyrzucania żywności, poznali kilka praktycznych wskazówek, jak nie marnować jedzenia.

Podczas drugiej części naszego spotkania uczniowie obejrzeli prezentację „Problem głodu na świecie”.