Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

 

 
   

 

WITAJCIE, WAKACJE!

Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy, 23 czerwca 2023 roku, nadszedł czas zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Podczas uroczystej akademii  Pani Dyrektor Teresa Bogdanowicz-Bordzań podsumowała ważne dokonania, przedsięwzięcia szkolne, w tym liczne projekty i inicjatywy społeczne oraz sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe naszych uczniów. Najlepszym sportowcom zostały wręczone również puchary. Podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli i rodziców przekazała także przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Anita Maińska. Na zakończenie zaprezentowali się laureaci  I Szkolnego Konkursu Piosenki Turystycznej oraz zespół „Czadowe nutki” z piosenką pt. „Wakacje”.

Życzymy wszystkim bezpiecznych,  pełnych relaksu  i słońca wakacji! Do zobaczenia 4 września!


POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W czwartkowe popołudnie 22 czerwca odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas ósmych, którzy już za chwilę opuszczą nasze szkolne mury. W tym dniu towarzyszyli im: Dyrekcja Szkoły, Wychowawcy, Nauczyciele, Rodzice oraz przedstawiciele uczniów młodszych roczników.  Akademię rozpoczęto od przekazania sztandaru szkoły przez absolwentów uczniom klas siódmych, po czym na scenie swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali ósmoklasiści, wspierani śpiewem szkolnego chóru „Czadowe nutki”. Następnie przyszedł  czas na podsumowanie osiągnięć edukacyjnych i sportowych uczniów oraz wręczenie listów gratulacyjnych ich Rodzicom. W imieniu absolwentów Podziękowania dla Dyrekcji, Wychowawców, Nauczycieli  i Pracowników szkoły skierowała p. Anita Maińska, Przewodnicząca Rady Rodziców.

Nie obyło się bez wzruszeń, ale i uśmiechów.

W tym dniu pożegnaliśmy również odchodzące na emeryturę Panie Nauczycielki: p. Elżbietę Łój, p. Kazimierę Wójcik, p. Ewę Bentkowską-Wójcik oraz zmieniającą miejsce posługi s. Ewę Boczar. Dziękujemy im za wszystkie lata nauki, pracę wychowawczą w naszej szkole i życzymy wszystkiego co najlepsze!

 


Podsumowanie naszego udziału w projekcie „Zbieramto w szkole”

W tym roku szkolnym, wzorem lat ubiegłych, kontynuowaliśmy zbiórkę surowców wtórnych i nieprzydatnych rzeczy w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno - ekologicznego „Zbieramto w szkole”.

Wraz ze zbliżającymi się wakacjami nadszedł czas podsumowań efektów naszych działań. Łącznie zebraliśmy 40 kg różnych surowców takich jak: stare telefony komórkowe, smartfony, tablety, laptopy, złom srebra, zegarki tarczowe, "dobre monety". Uczniowie z klasy 6b i 7b pomagali w przygotowaniu paczek z pozyskanymi surowcami, cierpliwie segregowali monety, ważyli wszystkie produkty i je pakowali.

Cieszymy się, ponieważ darowizny od firm recyklingowych są przekazywane jako pomoc rozwojowa do najbiedniejszych krajów w Afryce i Azji. Dzięki temu wspieramy m.in. budowę studni głębinowych w Czadzie oraz w Tanzanii, Dom Dziecka w Boliwii oraz Sercański dom dla dziewcząt na Filipinach. 

Przypominamy, że akcję prowadzi Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa – Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów.

Na stronie projektu „Zbieramto w szkole” możemy zobaczyć szczegółowe zestawienie naszej szkolnej zbiórki.

https://www.zbieramtowszkole.pl/uzytkownik/366

Dziękujemy za Wasze wsparcie i udział w projekcie!

Organizatorzy


Dla mamy, dla taty …

Uczniowie klasy 1b zaprosili do szkoły swoich rodziców, aby zaprezentować montaż słowno – muzyczny przygotowany z okazji Dnia Mamy i Taty. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli. Wręczyli rodzicom samodzielnie wykonane prezenty i wyhodowane w klasie kwiaty. Spotkaniu towarzyszyły uśmiech, radość, wzruszenie. Nie zabrakło też słodkości dla młodych artystów. Uroczystość zakończyła się wspólnym tańcem integracyjnym dzieci i rodziców „Swing w uliczce”.


WARTO BYĆ WOLONTARIUSZEM – SZKOLENIE

Uczniowie klasy 8e wraz z wychowawcą wzięli udział w szkoleniu, podczas którego dowiadywali się, jakie korzyści płyną z uczestnictwa w wolontariacie i jakie formy wolontariatu można podjąć w Biłgoraju.

Spotkanie prowadzili: pan Maciej Mulawa i pani Irena Szajewska – specjaliści z Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, którzy w atrakcyjny sposób przekonywali naszą młodzież do aktywności na rzecz środowiska lokalnego. Uczestnicy szkolenia z uwagą wysłuchali prelekcji i przedstawili własne propozycje wykorzystania środków zewnętrznych w celu poprawy jakości życia w mieście. Grupa przygotowuje się teraz do złożenia samodzielnego wniosku o mini grant.


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Pierwszego czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły księdza Jana Twardowskiego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, po której uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej, by obejrzeć montaż słowno- muzyczny pod tytułem „Przynoszę serce do naprawy” w wykonaniu uczniów klas: 4a, 4d, 4e, 6d. Było i lirycznie, i muzycznie, wszyscy uważnie wsłuchiwali się w recytację utworów księdza Twardowskiego, który w niezwykły sposób pisał o zwykłych rzeczach. Jego poezja uczy, jak kochać świat i ludzi, podnosi na duchu oraz umacnia naszą wiarę.

Głos zabrała również pani wicedyrektor Agata Dąbrowska, która, oprócz wspomnienia o patronie szkoły, złożyła naszym uczniom życzenia z okazji Dnia Dziecka.

Uroczystość uświetniły występy laureatów Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji ks. Jana Twardowskiego dla klas 0-III. Na koniec uczniowie kl. Ic i kl. IIIe zaśpiewali piosenkę „Pomaluj mój świat”, której wykonanie sprawiło, że cała sala „zafalowała” w jednym rytmie.

Po części oficjalnej zostały rozdane nagrody najlepszym recytatorom oraz laureatom szkolnego konkursu plastycznego „W krainie księdza Jana”.


Serdeczna Karteczka

W bieżącym roku szkolnym oddziały przedszkolne ze Szkoły Podstawowej Nr 5 Im. Księdza Jana Twardowskiego po kierunkiem nauczycielek- Agnieszki Tałandy i Eweliny Karwańskiej  przystąpiły do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Serdeczna karteczka".

Uczniowie w każdym miesiącu, począwszy od października, wspólnie z nauczycielem uczestniczyli w zajęciach, podczas których omawiali  specyfikę i charakter wybranego zawodu lub rozmawiali na temat osoby, stanowiącej dla uczniów autorytet. Wychowankowie  samodzielnie lub grupowo wykonywali karteczkę, którą przekazywali "bohaterowi miesiąca"- m.in.  Burmistrzowi Miasta, mieszkańcom Domu Kombatanta, nauczycielom, dietetykom, harcerzom…  Głównym celem projektu było wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym wśród dzieci kształtowano postawy prospołeczne. Kartki były przekazem życzliwości, empatii i szacunku. Poprzez wykorzystywanie różnych technik plastycznych, rozwijana była aktywność twórcza i kreatywność każdego dziecka a także wiedza o różnych zawodach i ich funkcji w społeczeństwie.

Podróż pełna serdecznych gestów dobiega jednak końca. W maju oddziały przedszkolne przygotowały ostatnie już karteczki dla osób pracujących w muzeum. Przedszkolaki odwiedziły Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, wręczyły karteczki a przy okazji, podczas lekcji muzealnej dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat archeologii.  Bezinteresowne gesty życzliwości sprawiały dzieciom wielką przyjemność, miło było widzieć ich zaangażowanie w ten niezmiernie wdzięczny projekt.


Młodzieżowa Rada Miasta Biłgoraja

Cztery uczennice naszej szkoły, tj. Anna Opiela z klasy 7b, Karolina Luchowska z klasy 8b, Milena Pintal z klasy 8b oraz Milena Radzik z klasy 8e angażują się w pracę społeczną i woluntarystyczną działając jako Radne Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja kadencji 2022-2024. Uczennice wzięły udział w uroczystym wręczeniu nominacji na Radnych, które odbyło się 8 grudnia 2022 r. Od dnia powołania,  Radne systematycznie biorą udział w posiedzeniach MRM pod opieką swojej szkolnej opiekunki, pani Emanueli Kuczyńskiej, a także pani Małgorzaty Gromadzkiej, która pełni funkcję głównego Opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja działającej przy Urzędzie Miasta Biłgoraja.

Tematy poruszane na spotkaniach MRM to między innymi:

·         priorytety pracy Rady,

·         możliwość pozyskania funduszy zewnętrznych na realizację inicjatyw Radnych,

·         możliwości promocji działań Radnych,

·         wolontariat,

·         działania związane z przygotowaniem spotu w ramach kampanii informacyjnej

 dotyczącej „hejtu”.

18 maja 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja, jednak w nieco innej formie. Tym razem młodzi Radni spotkali się z przedstawicielami Biłgorajskiej Rady Seniorów. Spotkanie miało charakter integracyjny, na którym debatowano nad możliwością podjęcia współpracy międzypokoleniowej, poruszano kwestie wolontariatu oraz programu „Czyste powietrze”. Na spotkaniu obecni byli zaproszeni goście, tj. pan Janusz Rosłan - Burmistrz Miasta Biłgoraja, pan Bogdan Kowalik – Sekretarz Urzędu Miasta Biłgoraja, pani Irena Szajewska i pan Maciej Mulawa z fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, pani Elżbieta Poluga z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pan Edward Kurzyna - kierownik Biura Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju oraz pani Emilia Małek – Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej.

Naszym Radnym życzymy owocnej współpracy we wszelkich podejmowanych działaniach.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obrad Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja.


Najpiękniejsze kasztany rosną na Placu Wolności, czyli 1c u Burmistrza Miasta

17 maja 2023 r., czyli dzisiaj,  nasza Pani zabrała nas na wycieczkę do Urzędu Miasta. Mieliśmy się spotkać z Burmistrzem Miasta, więc emocje towarzyszyły nam od rana. Odnieśliśmy wrażenie, że jednak spodziewali się 7c, a nie 1c, ale atmosfera od razu była miła. Na początek przyjął nas Pan Burmistrz. Opowiadał o tym, co to jest miasto a co gmina, co to jest inwestycja i skąd się biorą pieniądze na jej realizację. Trochę ciężko było się na tym skupić, tym bardziej, że na stole było sito z cukierkami dla nas. Na Placu Wolności wokół Urzędu Miasta rosną piękne kasztanowce. Jeden z nich zwrócił naszą uwagę, bo miał czerwone kwiaty. Okazało się, że to kasztanowiec czerwony, odporniejszy na atak szkodnika, jakim jest szrotówka kasztanowcowiaczka. Wydaje się tym samym, że nie ma pytań, na które pan Janusz Rosłan nie zna odpowiedzi. Potem z panem Bogdanem Kowalikiem udaliśmy się do Sali Konferencyjnej. Sekretarz Miasta opowiedział nam o pracy Rady Miasta i o tym, w jaki sposób podejmuje się ważne dla naszego miasta decyzje. Okazuje się, że radnych jest dokładnie tylu, ilu uczniów w naszej klasie. Nawet głosowaliśmy, tak jak radni. W wyniku tego głosowania drzewa miały być posadzone przy Obwodnicy Jana Pawła II i przy Szkole Podstawowej nr 5, czyli naszej. Nikt nie głosował za sadzeniem drzew przy Obwodnicy Północnej. Może dlatego, że nie wiedzieliśmy, gdzie to jest. Niestety nie pobawiliśmy się na pobliskim placu zabaw ze względu na deszcz. Pani obiecała, że jeszcze tu wrócimy.


POWIATOWY DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

10 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Obchody rozpoczęliśmy od przemarszu ulicami miasta, aż na plac przy Zespole Szkół Specjalnych. Oglądaliśmy występy artystyczne pod hasłem: „Niepełnosprawni i chcą, i MOGĄ”.

Dopełnieniem imprezy był piknik integracyjny, na który złożyły się gry i zabawy ruchowe, alpakoterapia, dogoterapia, fotobudka, kiermasz ciast, konkursy z nagrodami oraz gala „Zawitały anioły”.


Akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia  Konstytucji 3 Maja

„Rozpłynęła się już pieśń radosna,

 głośnym echem po ojczystym kraju,

- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”

28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa 3 e dla uczniów klas 0-III przygotowała montaż słowno-muzyczny oraz klasa 6 b dla uczniów klas IV – VIII zaprezentowała scenki obrad Sejmu Wielkiego i wydarzeń końca XVIII wieku, przybliżając bardzo ważne dla historii Polski wydarzenia.

Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu narodowego trzecioklasiści przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Dopełnieniem akademii była prezentacja poloneza – tańca narodowego.

Szóstoklasiści przebrani w stroje z epoki w przygotowanych scenkach rozważali słowa ważne dla historii Polski: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Przedstawili sytuację polityczną w Europie końca XVIII wieku, która miała wpływ na kształtowanie się polskiego patriotyzmu i celowość obrad Sejmu Czteroletniego. Repertuar szkolnego zespołu wokalnego „Czadowe Nutki” był dopełnieniem treści akademii w Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

Występy były  okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat i dowodem pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Była to także sprzyjająca okoliczność do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów naszej szkoły.


Udział naszej szkoły w akcji "Sprzątamy dla Polski”

Dzień przed Światowym Dniem Ziemi - 21 kwietnia uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim wydarzeniu "Sprzątamy dla Polski”. Akcja polegała na sprzątaniu porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych. Nasi uczniowie, świadomi konieczności dbania o najbliższe środowisko z wielkim zapałem przystąpili do sprzątania terenów w okolicy szkoły.


Weekendowe zajęcia z chemii

22 kwietnia uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w atrakcyjnych zajęcia prowadzonych przez wolontariuszy Fundacji Przyszłość w nauce.

Uczestnicy samodzielnie wykonywali ciekawe eksperymenty, mieli możliwość zapoznania się z działaniem substancji znanych jedynie z książek.

Zajęcia prowadzone przez wolontariuszy Fundacji, to doskonałe uzupełnienie zajęć chemii w szkole oraz możliwość pogłębiania wiedzy przez tych uczniów, którzy chemią się pasjonują.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji.


Wielkanocne tradycje

Uczniowie klasy I b, I d oraz II a i II b uczestniczyli w warsztatach wyrobu palem wielkanocnych w „Stodole Przy Lesie” w Harasiukach. Celem zajęć było przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych oraz udział dzieci w lekcji historii przybliżającej życie ludzi w dawnej wsi. Poprowadził je dla nas pan Michał
w dawnej, wiejskiej chacie z przed 130 lat, gdzie dzieci mogły zobaczyć przeróżne rzeczy codziennego użytku: żelazko, lampy naftowe, maszynę do szycia, telefon, maszynę do pisania, tarę do prania, drewniane naczynia i sztućce do jedzenie itp. Siedziały na łóżkach ze słomianymi siennikami, wchodziły na zapiecek starego pieca, na którym przed wielu laty spali domownicy. Oprócz tego dzieci były w gospodarstwie wiejskim, gdzie mogły karmić krowę, kury, obserwować kwokę z kurczętami, czy pogłaskać małe króliczki. Gospodarz przygotował też stół pyszności dla dzieci oraz zabawy w lesie – „Szukanie wielkanocnych jajek”. Podczas warsztatów, którym towarzyszyła miła, radosna atmosfera każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny, gałązek oraz kwiatów z bibuły. Wykonane na zajęciach palmy uczniowie zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.


Sari, sati i Taj Mahal....czyli Indie okiem podróżnika

Dzień przed Międzynarodowym Dniem Ziemi, przybył do naszej szkoły podróżnik z grupy Trzask.pl, który opowiedział nam o swojej wyprawie do Indii. To była głównie lekcja geografii, ale też dowiedzieliśmy się sporo z historii, np. o kolonialnej przeszłości, uzyskaniu niepodległości i Ghandim.

Podróżnik zabrał nas w podróż po największych miastach Indii, opowiadając o zwyczajach Hindusów, ich religii, świętej rzece Ganges i świętych krowach. Zobaczyliśmy też Świątynię Szczurów, do której wchodzi się boso i tradycyjne pochówki ludzi, zwane sati.

Chętne uczennice miały okazję przymierzyć sari, czyli tradycyjny strój kobiecy, a wszyscy przekonać o wielkiej miłości na przykładzie mauzoleum Taj Mahal.

Takie lekcje to lubimy.....


Po nitce do kłębka, czyli pierwszaki w Starostwie

Wszystko zaczęło się od konkursu plastycznego „Kumple w przeciwko przemocy”. Okazało się, że osiągnęliśmy sukces. Wybraliśmy się do Starostwa Powiatowego, by obejrzeć swoje prace na wystawie. I tu czekała na nas niespodzianka. Pani Kasia, która tam pracuje od razu wiedziała, że jesteśmy klasą 1c. Pokazała nam urząd „od środka”. Zwiedziliśmy różne wydziały. Była wystawa przyrodnicza i minikonkurs, pani w różowych okularach, maszyna, która kopiowała wszystko i szafki z motylami. Wszyscy pracownicy byli zdziwieni naszą wizytą, ale miło nas przyjęli. Chętnie opowiadali o swojej pracy. Drukowaliśmy nawet numerki, które miały pojawić się na takiej świetlnej tablicy. No i niektóre się pojawiały, a głos mówił, co należy dalej robić. Zrobiło się małe zamieszanie. Nie wchodziliśmy już do tych pokoi, bo po co? Przed chwilą tam byliśmy. Jednak najciekawsze było spotkanie ze Starostą Biłgorajskim – panem Andrzejem Szarlipem. Imię łatwo było zapamiętać, nazwisko nam się myliło. Dowiedzieliśmy się, że już niebawem będzie w Biłgoraju nowoczesna pływalnia i nowoczesny tor na Autodromie. Mogliśmy usiąść w fotelu Starosty. No i te cukierki od Starosty smakowały jakoś lepiej. Na koniec otrzymaliśmy albumy, takie ciężkie, jak dla dorosłych. To była niesamowita lekcja. Życie dorosłych jest takie ciekawe, załatwiają sprawy w takich niezwykłych miejscach i mogą to robić, kiedy tylko zechcą. Dla nas była to wielka i niecodzienna wyprawa.


Apel Pamięci

13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie klas: 4c, 5a, 5d, 6b, 7a wzięli udział w Apelu Pamięci wspominając zamordowanych z rozkazu Stalina w kwietniu i maju 1940 roku polskich jeńców wojennych i więźniów politycznych. Spotkanie odbyło się przy Dębie Pamięci posadzonym w ramach programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” i upamiętniającym pochodzącego z Biłgoraja aspiranta Policji Państwowej Wacława Wolanina, który został zamordowany w obozie Twerze (obecnie Kalininie), a pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.


Przedstawienie „Wielkanocne tradycje”

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy III d. W pierwszej części przedstawienia mali artyści przybliżyli okoliczności zmartwychwstania Pana Jezusa, a w drugiej zaprezentowali polskie zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Odegrane scenki pozwoliły zastanowić się nad naszym życiem, a tekst pieśni zrozumieć ten szczególny czas. Nie zabrakło również śmigusa – dyngusa oraz świątecznych życzeń.

 


Warsztaty wielkanocne w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

30 marca uczniowie klasy 5a wzięli udział w warsztatach pisania tradycyjnych pisanek wielkanocnych organizowanych przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Sztukę pisania woskiem omówiła i zaprezentowała twórczyni ludowa - Pani Katarzyna Zygmunt z Korytkowa Dużego. Uczniowie przy użyciu ugotowanych jajek, pszczelego wosku, ognia i barwników zgłębiali tajniki metody batikowej. W skupieniu i z wielkim zaangażowaniem pracowali nad swoimi unikatowymi i pięknymi pisankami.


Szkolne obchody Światowego Dnia Wody

Światowy Dzień Wody w tym roku obchodzony był pod hasłem „Docenianie wody”. Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem.  Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, jak wielką rolę odgrywa w naszym życiu, że trzeba ją szanować i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. W naszej szkole postanowiliśmy obchodzić ten ważny dzień dla naszej planety. Wychowawcy wraz z uczniami przeprowadzili zajęcia na temat zasobów wody na świcie i sposobów jej oszczędzania. Były prezentacje, gry, filmy edukacyjne i prace plastyczne. Najmłodsze dzieci wykonywały eksperymenty z wodą.

W  dniu obchodów Dnia Wody uczniowie ubrali się na niebiesko. Dzień był pełen niespodzianek.


Pierwszy dzień wiosny na wesoło

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był niezwykle wesoły. Tego dnia uczniowie ubrani w kolorowe stroje  przynieśli swoje przybory szkolne w czymś innym niż plecaku. Walizki, kosze, transportery… pomysły dzieci były niesamowite! Wiosenne wydarzenie dla klas młodszych rozpoczęliśmy pokazem tanecznym Czekolada w wykonaniu uczniów klasy 3 d. Następnie w radosnych nastrojach widzowie obejrzeli przedstawienie „Rzepka” na podstawie wiersza Juliana Tuwima przygotowane przez dzieci z klasy 3 c. Widzowie chętnie włączali się do wspólnego tańca i śpiewania znanych przebojów. Warto było udać się też na wiosenny spacer i na własne oczy zobaczyć zwiastuny wiosny. Zabawy ruchowe zorganizowane na świeżym powietrzu integrowały dzieci i zapewniły im odpowiednią dawkę ruchu. W czasie zajęć poznały tradycje i  zwyczaje związane z nadejściem wiosny, rozwiązywały quizy i tworzyły wiosenne zagadki dla kolegów i koleżanek. Dzieci wykonały również efektowne wiosenne prace plastyczne, które  możemy podziwiać na korytarzach naszej szkoły.


Regionalne Warsztaty Zdobienia Pisanek

Na zaproszenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury odpowiedzieli uczniowie klasy 1c, 3a i 3e. 20 i 21 marca 2023 roku wzięli oni udział w XVII Regionalnych Warsztatach Zdobienia Pisanek.

Zajęcia praktyczne poprzedzone były ciekawym wykładem, który przybliżył dzieciom tradycję malowania pisanek w Polsce. Uczniowie mieli okazję poznać najróżniejsze metody zdobienia jaj wielkanocnych. Imprezę wzbogaciło także spotkanie z ludowymi artystkami z województw podkarpackiego i lubelskiego, które od wielu lat tworzą przed Wielkanocą prawdziwe arcydzieła: pisanki, kraszanki, wydrapywanki oraz batiki. Atrakcją warsztatów było także tworzenie kwiatów z bibuły i krepiny pod okiem doświadczonego instruktora.

Klasa 3a dodatkowo miała okazję zwiedzić Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek.


EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca. Nasz język polski uchodzi za jeden z trudniejszych do opanowania. Z tej okazji chcieliśmy zwrócić uwagę na dbanie o język ojczysty i kulturę wypowiedzi poprzez ćwiczenia poprawnej wymowy. Tego dnia w naszej szkole odbyły się zajęcia o tematyce związanej z prawidłową artykulacją i oddychaniem. Dzieci tworzyły dmuchawki logopedyczne i wykorzystywały je do usprawniania aparatu oddechowego. Miały okazję do świetnej zabawy, połączonej z nauką i ćwiczeniami buzi i języka. Przygotowały tematyczne lapbooki, w których znalazły się przykłady ćwiczeń oddechowych, narządów artykulacyjnych oraz utrwalających głoski, zagadki, rebusy, łamigłówki i wierszyki. Z dużym zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia językowe i miały przy tym sporo dobrej zabawy. Na zakończenie podjęły ostatnie wyzwanie - wzięły udział w zabawie z łamańcami językowymi. Wymagające i śmiesznie brzmiące zdania były przede wszystkim świetnym narzędziem do ćwiczenia prawidłowej dykcji. Cieszymy się, że nasi uczniowie choć jeszcze tak mali, już są świadomi potrzeby dbałości o język ojczysty.


Rytmicznym krokiem przez świat muzyki

13 marca gościliśmy w naszej szkole duet perkusyjny z Łodzi „Groove Masters". Muzycy zaprezentowali brzmienie instrumentów perkusyjnych, zapoznali z ich klasyfikacją i podziałem na grupy. Przy muzyce klasycznej, latynoamerykańskiej i marszowej uczniowie mogli wziąć udział w różnych zabawach, dzięki którym spróbowali swoich sił, jako instrumentaliści. Szczególne zainteresowanie wzbudziła perkusja elektroniczna i ciekawy instrument o nazwie MalletKat Midi Controller, który może naśladować wibrafon, ksylofon, marimbę i różne brzmienia syntetyczne.

Kontakt z żywą muzyką zawsze robi niezwykłe wrażenie na naszych uczniach. Tak było również i tym razem.


Współpraca z Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej

Uczniowie RCEZ-u zaproponowali uczniom klas ósmych udział w ogólnopolskim projekcie „Biegamy i Pamiętamy”, którego przewodnim celem jest upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych przez wspólny bieg. Starsi koledzy, a zarazem absolwenci SP 5 przeprowadzili pogadankę wśród uczniów klasy 7 b i 7 c o regionalnych bohaterach podziemia niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Przypomnieli o ważności zdrowego stylu życia i zaprosili na wspólną aktywność fizyczną 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 


Multimedialna lekcja " Więc chodź, narysuj mój świat - jak powstają filmy animowane”

28 lutego najmłodsi uczniowie z naszej szkoły odwiedzili BCK, w którym mogli uczestniczyć w multimedialnej lekcji pod hasłem „Więc chodź, narysuj mój świat - jak powstają filmy animowane”.

Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, jak powstawały pierwsze filmy, odkryły na czym polega praca animatora i jak można nim zostać, przekonały się co łączy zwykłą konturówkę z filmem animowanym, dowiedziały się co to jest latarnia magiczna, zobaczyły jak ożywić  postacie z bajek, a także jak powstają współczesne filmy dla dzieci.  Miały również możliwość narysowania fragment bajkowej postaci pod czujnym okiem i według wskazówek udzielonych przez prowadzącego spotkanie.

Po twórczej pracy wszyscy obejrzeli pełen przygód i humoru film animowany pt.: „Urwis” opowiadającą o prawdziwej przyjaźni. To była bardzo interesująca multimedialna lekcja.


Harcerze obdarowani Serdeczną Karteczką

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego w Biłgoraju kolejny rok realizują ogólnopolski projekt edukacyjny „Serdeczna karteczka”. Głównym celem projektu jest wykonanie okolicznościowych karteczek z życzeniami życzliwości i szacunku dla przedstawicieli poszczególnych zawodów.

W tym roku dzieci miały już okazję spotkać się z dietetykiem, wolontariuszem oraz burmistrzem. Ponadto podziękowały oraz złożyły życzenia nauczycielom oraz jak co roku przygotowały świąteczne kartki dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Kombatanta.

W lutym swoje święto obchodzili harcerze - „Dzień Myśli Braterskiej” i z tej okazji szkoła gościła 13. Drużynę Starszoharcerską "Pochodni" im. phm. Tadeusza "Neya" Iwanowskiego.

Harcerze opowiadali dzieciom o swoich działaniach, symbolach i zwyczajach harcerskich oraz nauczyli pospolitego pląsu. Uczniowie natomiast w dowód wdzięczności przekazali własnoręcznie wykonane karteczki.


Zabawa noworoczna 2023

Karnawał to radosny czas zabawy, tańców, wielkiego ucztowania i balów maskowych. W naszej szkole, zgodnie z tą tradycją, w trzecim tygodniu lutego odbyła się zabawa noworoczna. Mali i duzi, starsi i młodsi - wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach znanych i lubianych przebojów. Nie zabrakło też poczęstunku przygotowanego przez troskliwych rodziców dla zgłodniałych tancerzy.

O tym, że zabawa była wyśmienita, świadczą zdjęcia, które należy koniecznie obejrzeć.


Obraz na śniegu, czyli o tym co może mały człowiek

Uczniowie klasy 1c stworzyli obraz na śniegu. Bałwany wydeptane na boisku „Orlik” robiły wrażenie. Całe przedsięwzięcie wymagało dobrej współpracy w grupie, a przede wszystkim właściwego rozplanowania dzieła. Talentu pierwszoklasistom nie brakuje, więc poszło gładko. Istnieje tylko pytanie: Czy to były zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu czy lekcja plastyki? Tak czy tak, wszyscy dobrze się bawili. Pani też.


ZIMOWISKO 2023

Ferie zimowe to wspaniały wynalazek. Można odpocząć od nauki, wyjechać na narty, poznać nowych przyjaciół.

Dla tych, którzy nie mieli możliwości wyjazdu, nasza szkoła zorganizowała „Zimowisko”. W pierwszym tygodniu ferii uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach prowadzonych przez opiekunów. Chociaż aura była raczej jesienna i nie spadł ani jeden płatek śniegu, wychowawcy starali się zapewnić uczestnikom zimowiska jak najwięcej atrakcji. Były wyjścia do kina, muzeum, biblioteki miejskiej, MDK, warsztaty plastyczne, warsztaty muzyczne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia na lodowisku, w pracowni komputerowej i w sali gimnastycznej. Kuchnia wydawała śniadania i pożywne obiady. Chociaż zabrakło zabaw na śniegu, to nasi uczniowie na pewno się nie nudzili.


„Nietypowa lekcja biologii”

W piątkowy wieczór, trzynastego lutego, uczniowie klasy 6a i 6b wzięli udział w „nietypowej lekcji biologii” – NOC BIOLOGÓW, zorganizowanej przez Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jak zawsze wydarzenie to było na najwyższym poziomie - naukowo, wesoło i profesjonalnie. Na naszych uczniów czekały doświadczenia, warsztaty, spotkania i ogromna dawka wiedzy.

Uczniowie na zajęciach mogli między innymi wykonać praktyczne ćwiczenia pozwalające rozszerzyć i ugruntować wiedzę dotyczącą funkcjonowania narządów zmysłów, poznać anatomię i fizjologię człowieka, ponieważ pracownicy UMCS-u zaprosili swoich gości w podróż do wnętrza ludzkiego ciała. Każdy z uczestników mógł „wziąć do ręki” ludzkie narządy – mózg, wątrobę, płuca, serce.

Uczestnicy poznawali również tajniki życia owadów. Samodzielnie wykonywali sekcję chrabąszcza majowego. Przygotowywali preparaty mikroskopowe z wybranych elementów ciała owada. Również mieli możliwość poznania hierarchii rodziny pszczelej. Prześledzili cykl życiowy gąsienicy mola woskowego oraz zapoznali się z budową wewnętrzną gąsienicy. Pobierali hemolimfę oraz przygotowywali i obejrzeli preparaty mikroskopowe hemocytów.

Uczniowie również znaleźli się w fitochemicznym SPA. Wykonali naturalne kosmetyki, tj. kule do kąpieli, sole z olejkami eterycznymi oraz pasty do zębów.

Uczestnicy opuszczali mury Uniwersytetu bogatsi o nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie w pracy biologa.


Z kolędą w szkole od klasy do klasy

W dniach 12 i 13 stycznia uczniowie klasy 8b wcielili się w role kolędników i z własnym przedstawieniem chodzili od klasy do klasy.

Wśród postaci Maryi z dzieciątkiem i św. Józefa byli oczywiście trzej królowie, aniołowie, pasterze, król Herod oraz figlarny turoń i diabeł. Śpiew kolęd przy akompaniamencie harmonii i gitary umilał występy, które oglądali uczniowie wszystkich oddziałów od „0” do klasy 8 wraz z nauczycielami.

Kolędnikom przyświecał szczytny cel, którym było wsparcie ich rówieśników z Afryki w ramach programu „Adopcji na Odległość”. Ponadto uczniowie składali wszystkim noworoczne życzenia oraz przypomnieli o potrzebie misyjnego zaangażowania, aby Dobra Nowina o Jezusie dotarła w każdy zakątek naszej pięknej ziemi.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie kolędników i hojne ofiary!


JASEŁKA

22 grudnia uczniowie klasa 3a wraz z wychowawczynią Moniką Proć-Gleń i siostrą Imeldą przedstawili przepiękne Jasełka,  ubogacone śpiewem kolęd prowadzonym przez klasę 3e pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Momot. To przedstawienie zostało rozpoczęte przez występ dzieci z kasy 0a  prowadzonych przez p. Agnieszka Tałandę oraz pełny wdzięku taniec dzieci z klasy 1 d przygotowany przez p. Elżbietę Dziurę.

Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom dzieci za piękne stroje i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania bogatej oprawy tej szkolnej uroczystości wprowadzającej w biblijny klimat Świąt Bożego Narodzenia.


Z Serdeczną Karteczką w Domu Kombatanta

Projekt „Serdeczna karteczka” w Szkole Podstawowej nr 5 realizowany jest już 3 rok z rzędu. Głównym celem projektu jest wykonanie przez dzieci karteczki, która ma za zadanie kształtowanie postaw prospołecznych. Kartki są przejawem życzliwości oraz szacunku dla innych osób. W tym miesiącu „serdeczna karteczka” powędrowała do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju. Wychowankowie klas 0a i 0b przy pomocy rodziców wykonali przepiękne karteczki świąteczne z myślą o ludziach starszych i samotnych.


Spotkanie z pracownikiem Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej

Dzieci z klas 0a i 0b wzięły udział w spotkaniu z Panią Iwoną Dubińską, przedstawicielką wolontariatu, pracownicą Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Pani Iwona przekazała dzieciom wiadomości z zakresu wolontariatu. Dzieci obejrzały bajkę dotyczącą niesienia pomocy, dowiedziały się w jakich akacjach mogą brać udział, żeby być wolontariuszami, a także uświadomiły sobie, że są nimi co dzień. Drobne upominki przygotowane przez panią Iwonę sprawiły wiele radości wszystkim uczestnikom spotkania. Bo przecież wedle słów Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada (…) lecz przez to czym dzieli się z innymi”.


Z wizytą u burmistrza

- Czy burmistrz zawsze nosi garnitur?

- Kiedy w Biłgoraju powstanie nowy plac zabaw?

- Ile kosztuje cały Biłgoraj?

W głowach naszych uczniów z klasy 3b pełno ważnych pytań! PO odpowiedź wybrali się do Urzędu Miasta, gdzie zostali przyjęci przez pana Jarosława Bondyrę- zastępcę burmistrza. Pan burmistrz z wielkim zaangażowaniem odpowiadał na pytanie dzieci. W ciekawy, przystępny sposób wyjaśnił, czym zajmuje się w rzędzie Miasta, co to jest Rada Miasta, jakie ciekawostki kryje biłgorajski rynek. Na koniec poczęstował małych gości słodkościami. To było bardzo interesujące spotkanie.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.  Uczniowie kl. 3 a przygotowali gazetkę, poznali prawa i obowiązki, a także w ramach lekcji informatyki mieli za zadanie przygotować prezentacje na ten temat. W geście solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie uczniowie ubrali się na niebiesko. Proszę też oznaczyć w poście  #WorldChildrensDay oraz #

unicefpoland.

 

Otrzymaliśmy dyplom za zorganizowanie obchodów „Miedzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF


SYMULATOR STAROŚCI W SP5

Uczniowie klasy 8a wzięli udział w wyjątkowym projekcie. Podczas specjalnych zajęć mieli okazję przetestować na własnej skórze, jak funkcjonuje człowiek, który ukończył siedemdziesiąt lat.

„Symulator starości” to specjalny sprzęt, którego użycie imituje samopoczucie człowieka w bardzo podeszłym wieku. Na wyposażenie symulatora składają się m.in. gogle, słuchawki, obciążniki ramion i pleców, ograniczniki ruchu kończyn, po których nałożeniu świat zmienia się nie do poznania, czemu towarzyszą niezwykłe emocje i odczucia.

Tego rodzaju wrażenia odczuli na samych sobie uczniowie klasy 8a, którzy wzięli udział w projekcie realizowanym przez fundację Bliżej Pasji. Jej wiceprezes, Monika Dominik, podczas spotkania z młodzieżą zachęcała do zmiany spojrzenia na problemy ludzi w podeszłym wieku i wykazania większej cierpliwości w kontaktach z osobami starszymi, którym często sprawia ogromne trudności wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności.

Udział w projekcie był wyjątkowym wydarzeniem, po którym w jej uczestnikach pojawiło się wiele ważnych refleksji.


Światowy Dzień Misia

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Misia. Ta pluszowa, mięciutka zabawka stała się bohaterem zajęć w klasach młodszych. Brunatne, polarne, misie koala, misie bajkowe - właśnie takie misie zasiadły z dziećmi w tym dniu w ławkach.  Aby uczcić święto, dzieci uczestniczyły w misiowych zabawach. Były tańce, zagadki, zawody i wiele innych atrakcji, w których główną rolę odegrał oczywiście pluszowy miś. Ponadto dzieci z oddziałów zerowych odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju Filia nr 1 dla Dzieci i Młodzieży. W czasie wizyty wysłuchały bajki o „Kubusiu Puchatku”, znanym wszystkim sympatycznym misiu „o bardzo małym rozumku”.

Dzień z misiem był doskonałą okazją do przypomnienia, że pluszaki odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Są towarzyszem zabawy, pomagają przełamać lęk, pobudzić wyobraźnię, uspokoić.

To był radosny dzień, pełen pozytywnych wrażeń.


Dlaczego nie lubimy inflacji? - spotkanie uczniów klasy 8c

W dniu 22.11.2022 r. uczniowie klasy 8C uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez fundację Porwani przez ekonomię, na którym reprezentanci mBanku oraz GUS omawiali treści związane z mechanizmem powstawania wysokiej inflacji, spiralą inflacyjną oraz wpływem wysokiej inflacji na nasze życie.

Zachęcamy aby to spotkanie było bodźcem do dyskusji prowadzonych w rodzinnym gronie na temat inflacji.


Uczniowie klasy 3b wzięli udział w niezwykle ciekawym przedsięwzięciu

Uczniowie klasy 3b wzięli udział w niezwykle ciekawym przedsięwzięciu. Zaśpiewali typowo polską, tradycyjną  kolędę „Dzisiaj w Betlejem” dla miast partnerskich Biłgoraja z Czech, Słowacji, Ukrainy i Niemiec. Nagranie miało miejsce w profesjonalnym studio Biłgorajskiego Centrum Kultury. Współpraca ze specjalistą od nagłośnienia i dźwięku oraz zawodowym oświetleniowcem nie onieśmieliły małych artystów. Mikrofony, światła, kamery zachęciły uczniów do zaprezentowania swoich wokalnych umiejętności.

Oto kilka zdjęć z przygotowań, a za kilka dni będziemy mogli podziwiać nagranie całego występu.

Link do kolędy „Dzisiaj w Betlejem”


SPOTKANIE Z MISJONARZEM

18 listopada  gościliśmy w naszej szkole panią dr Monikę Sidor, która będąc wykładowcą na UMCS współpracuje z Ruch Maitri tzn. Z Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata jako wolontariuszka.

Spotkanie dotyczyło działalności misyjnej  Ruchu Maitri. Pani Monika opowiedział uczniom o na czym polega udzielana pomoc i jak my będąc w Polsce możemy się w tę pomoc włączyć. Jednym z najważniejszych programów pomocowy jest Adopcja Serca. Polega ona na  objęciu dziecka patronatem, czyli adopcją na odległość oznacza moralne zobowiązanie ofiarodawcy do niesienia pomocy konkretnemu, znanemu z nazwiska i imienia podopiecznemu. Aby objąć patronatem podopiecznego, należy:

1.   Wypełnić on-line deklarację przystąpienia do programu, albo pobrać, wypełnić i odesłać deklarację w formacie pdf;

2.   W trakcie wypełniania należy wskazać wybraną formę pomocy;

3.   Potwierdzić udział w programie  przez opłacenie składki adopcyjnej za 3 miesiące.

Była możliwość wesprzeć te działania poprzez dobrowolną ofiarę. Po spotkaniu uzbierała się kwota 211,60 zł która w całości zostanie przekazana na dożywianie dzieci w Afryce. Dziękujemy uczniom za okazane serce.

Gdyby ktoś chciał się więcej dowiedzieć na temat działalności Ruchu Mairti zapraszamy na stronę: Ruch Maitri: Adopcja Serca, pomoc Afryce i Azji, pomoc ubogim.

Z racji tego spotkania w naszej szkole zostanie zorganizowana wystawa na temat misji.

 


Światowy Dzień Życzliwości w naszej szkole

21 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości.

Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów i pozytywnych emocji.

Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrani byli na żółto (kolor optymizmu i radości) bądź posiadali żółte radosne emblematy.

Aby uczcić ten dzień  zostało podjęte wiele działań. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, czym jest życzliwość. Ćwiczyliśmy ukazywanie życzliwości  poprzez wysyłanie przyjaznych życzeń dla siebie i innych. Podjęliśmy również wyzwanie, aby zrobić przynajmniej jedną miłą rzecz dla siebie.

Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

Bądźmy życzliwi na co dzień!!!


Wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja

14 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się II tura wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja. Swoją kandydaturę zgłosiły cztery uczennice z klas VII i VIII. Głosy na kandydatki mogli oddawać uczniowie klas najstarszych, tj. VII-VIII. Nad przebiegiem głosowania czuwała siedmioosobowa komisja wyborcza składająca się z uczniów klas VIII z Samorządu Uczniowskiego.  

Skład Komisji Wyborczej:

1.   Antoni Wołoszyn kl. 8c - przewodniczący komisji

2.   Natalia Miętkiewicz kl. 8d – członek

3.   Artur Zabłotni kl. 8a – członek

4.   Bartłomiej Rapa kl. 8e – członek

5.   Adrianna Małek kl. 8c – członek

6.   Jakub Naworol kl. 8d – członek

7.   Rafał Różański kl. 8e - członek

W głosowaniu wzięło udział 174 uczniów, którzy oddali 151 ważnych głosów oraz 23 głosy nieważne.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

1.   Opiela Anna kl. 7b – 57 głosów

2.   Radzik Milena kl. 8e – 35 głosów

3.   Pintal Milena kl. 8b – 34 głosy

4.   Kula Magdalena kl.7b – 25 głosów

Naszej szkole przyznano trzy mandaty wyborcze. W związku z tym, trzy uczennice z największą liczbą głosów mogły zostać członkami Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja. Kadencja radnych wynosi dwa lata.

Anna Opiela, Milena Radzik i Milena Pintal otrzymały najwięcej głosów i tym samym zostały wybrane do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja.

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom!


Świętujemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji  Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas 6d, 8e, 8b i 5c pod kierunkiem nauczycieli Joanny Ziemichód i Marty Cudziło przygotowali montaż słowno-muzyczny, przybliżając sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ważne wydarzenia  historyczne  związane z walką o niepodległość naszej Ojczyzny. Podczas uroczystości wybrzmiały słowa polskich poetów, pieśni patriotyczne i legionowe. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Mirosław Kurzyński i zespół „Czadowe nutki”. Dekorację przygotowała pani Dorota Brzozowska.


Niepodległa Polska

W 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 3b z wychowawczynią, panią Anną Bielak, zaprosiła wszystkich młodszych uczniów na niecodzienną lekcję historii. Uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny, dzięki któremu trudne historyczne wydarzenia zostały przedstawione w sposób przystępny dla maluchów. Akademię  uświetnił wokalny występ naszych kolegów i koleżanek z klasy 2b.


„Szkoła do hymnu 2022”

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w szkołach w całej Polsce, także i w naszej, odbyła się piąta edycja akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu 2022”.

Nasza społeczność szkolna wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas śpiewania hymnu uczniowie zaprezentowali wzorową postawę. W obecności pocztu sztandarowego, odświętnie ubrani, w postawie na baczność, dumni, że mogą żyć w wolnym kraju, oddali cześć bohaterskim przodkom, którzy po 123 latach wywalczyli niepodległość Rzeczypospolitej. Radujmy się wspólnie Narodowym Świętem Niepodległości!


XXII Dzień Papieski w naszej szkole

9 listopada uczniowie klasy 3 c, 2 d i 3 a wzięli udział w akademii upamiętniającej XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”. Przypomnieli zebranym na sali gimnastycznej sylwetkę Papieża Polaka, jego niezwykłe życie, nauczanie i drogę do świętości. Występujący uczniowie znakomicie poradzili sobie z przekazem prezentowanych treści. Scenografia, okolicznościowa dekoracja oraz śpiew w wykonaniu uczniów klasy 2 a stanowiły doskonałe dopełnienie całej uroczystości. Licznie zebrani widzowie byli zainteresowani tematyką inscenizacji i grą młodych aktorów. Na zakończenie przedstawienia uczniowie otrzymali  gromkie brawa oraz wyrazy uznania i podziękowania.


„Serdeczna Karteczka” dla nauczycieli

Kolejny rok z rzędu dzieci z najmłodszych klas biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Serdeczna Karteczka”. Głównym celem projektu jest wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka. W miesiącu wrześniu dzieci z klas 0a i 0b przygotowały „serdeczne karteczki” dla nauczycieli z naszej szkoły, a Dzień Edukacji Narodowej był doskonałą okazją do ich wręczenia.

 

 


WYJĄTKOWY MURAL

Na jednej ze ścian naszej szkoły powstał mural wykonany przez uczniów, który ma na celu przypomnienie o Stefanie Knappie, światowej sławy artyście z Biłgoraja.

Praca w całości została wykonana z farb pochłaniających smog, której jeden metr kwadratowy przetwarza powietrze jak jedno średniej wielkości drzewo. Autorką projektu jest Olga Waleczko, artystka z Warszawy, która podczas przeprowadzonych w szkole warsztatów nauczyła naszą młodzież projektowania i wykonywania prac wielkopowierzchniowych.

Projekt został sfinansowany z programu "Dzieci Kapitana Nemo" Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach działań powstaje także wystawa poświęcona życiu i twórczość Knappa oraz poświęcona mu gra miejska.


Dzień Edukacji Narodowej

13. października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym świątecznym dniu szczególne podziękowania skierowaliśmy do dyrekcji szkoły, nauczycieli, wszystkich pracowników oraz rodziców.

Scenki z życia szkoły, współczesne i z dawnych epok, przygotowali uczniowie klas: 5a, 5c i 5e pod kierunkiem p. Marty Polowy i p. Beaty Pukało.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE

7 października w naszej szkole obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie klas III rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania uzyskały odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Akcja wzbudziła w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziła chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie.

 


Policjanci w naszej szkole

Każdego roku, jesienią, naszą szkołę odwiedzają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. W tym roku z najmłodszymi uczniami spotkali się mł.asp. Joanna Pilarska oraz asp. sztab. Adam Granda. Funkcjonariusze w przystępny sposób opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali codzienne wyposażenie policjanta na służbie, a także wyjaśnili maluchom zasady bezpieczeństwa. W pogadance skierowanej do uczniów klas 0-III nawiązano do właściwych zachowań w domu, szkole oraz w czasie drogi do szkoły. Dzieci miały okazję poćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Mł. asp.Pilarska i asp.sztab.Granda rozdali uczestnikom odblaski- drobiazg, który potrafi uratować życie.

Działania szkoły we współpracy z policją mają na celu profilaktykę bezpieczeństwa, wdrażanie do przestrzegania zasad i przepisów, wzbudzanie szacunku do wykonywanej w najbliższym środowisku pracy. Zajęcia szkolne uatrakcyjnione spotkaniem z ciekawymi ludźmi są lubiane przez uczniów i pomagają zrozumieć omawianą na lekcjach tematykę.


PIŁKARSKI DZIEŃ CHŁOPAKA W 5A

Tegoroczny Dzień Chłopaka uczniowie 5a uczcili na sportowo. Trening piłkarski przeprowadzili dla nich piłkarze klubu sportowego Łada 1945 Biłgoraj. Pod okiem Alexa Goncharevicha - pomocnika Łady oraz Antona Alfimowa – bramkarza, uczniowie wzięli udział w rozgrzewce, grach drużynowych i meczu piłkarskim. Świetna zabawa w sportowej atmosferze zapadnie na długo w pamięci uczniów tej klasy.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września najmłodsze dzieci z naszej szkoły obchodziły swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Była to okazja do świętowania, wspólnej zabawy i czerpania radości z racji bycia przedszkolakiem. Uczniowie z grup 0a i 0b uczcili ten wyjątkowy czas na sportowo. Dla dzieci zostały przygotowane rozgrywki, którym towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Kolejną atrakcją były wspólne zabawy integracyjne obydwu klas z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz tunelu. Przedszkolaki obejrzały również bajkę „Emotki”. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe medale.


XII Tydzień Wychowania w „Piątce”

Hasłem tegorocznego, XII Tygodnia Wychowania, który trwał od 11 do 17 września 2022 roku, były słowa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyła nam postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, wspaniałego duszpasterza, wielkiego patrioty i wychowawcy zatroskanego o dobro dzieci i młodzieży, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 roku.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Inicjatywa Tygodnia Wychowania została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci, forma zwrócenia uwagi wszystkich ludzi dobrej woli na pilną potrzebę wychowania oraz pomoc w szukaniu prawdy, która powinna być jej fundamentem.

XII Tydzień Wychowania był dla nas okazją do refleksji na temat wychowania i podzielenia się swoimi doświadczeniami. Uczniowie na katechezie poznawali postać św. Józefa Bilczewskiego i jego wskazówki dotyczące życia wiarą na co dzień. Wykonywali ilustracje do słów z Ewangelii „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”.

Zachęcamy do skorzystania z przygotowanych przez organizatorów materiałów dostępnych w Internecie.

https://tydzienwychowania.pl/materialy/xii-tydzien-wychowania-2022/


29. Akcja Sprzątanie świata - Polska!

Kolejna udana akcja sprzątania świata już za nami! Dnia 19 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska 2022! pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są” organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”.

Głównym celem jest rozbudzenie świadomości ekologicznej i wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne, jak również promowanie i podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się ograniczania ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. Akcja miała również na celu pokazać dzieciom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka odpadów, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia zanieczyszczeń oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Dlatego nasi uczniowie, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawice ruszyli  w teren sprzątać Park Nowakowskiego oraz teren przy szkole.

Dzieci z klas młodszych wykonały również ciekawe plakaty na temat "Wszystkie śmieci nasze są”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac małych artystów.

 

 

 


Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Motywem przewodnim jest kropka, która zagościła na naszych szkolnych korytarzach. Zorganizowaliśmy wiele działań, które pomogły dzieciom poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. W każdym z nas drzemie ukryty talent, trzeba go tylko w sobie odnaleźć i uwierzyć we własne możliwości. Wspaniałe efekty prac dzieci możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.


Dąb Pamięci

Szkoła Podstawowa nr 5 przystąpiła do Programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Poprzez sadzenie dębów, celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni.

16 września, czyli dzień przed rocznicą agresji ZSRR na Polskę posadzony został na terenie szkoły Dąb Pamięci, upamiętniający funkcjonariusza Policji Państwowej Wacława Wolanina.

Urodził się on 26 września 1891 roku w Biłgoraju. Był synem biłgorajskiego sitarza, Michała Wolanina i Konstancji z Malawskich. W I wojnie światowej służył w armii carskiej. Od 1 sierpnia 1919 roku był funkcjonariuszem Policji Państwowej. Przez wiele lat pełnił służbę jako starszy posterunkowy w Wydziale Śledczym w Zamościu, gdzie też zamieszkał. Odznaczony 1 stycznia 1928 roku Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, a z czasem Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. 22 września 1923 roku ożenił się z Katarzyną z Katarskich, a 2 stycznia 1927 roku urodził się ich jedyny syn Ryszard Stanisław Wolanin.  W 13 IX 1939 roku został ewakuowany na wschód. W Tarnopolu wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i osadzony w obozie w Ostaszkowie wraz z funkcjonariuszami Straży Więziennej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, nielicznymi cywilami, księżmi i wojskowymi. Likwidacja obozu  miała miejsce od kwietnia do maja 1940 roku. Grupy policjantów wywożono do siedziby Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie i umieszczano w celach. Następnie pojedynczo prowadzono do piwnicy, gdzie po potwierdzeniu tożsamości dokonywano egzekucji. Zwłoki przewożono do odległej o 32 km miejscowości Miednoje i chowano w anonimowych grobach na terenach letniskowych NKWD. Wacław Wolanin został zamordowany w Twerze (obecnie Kalininie) na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. 10 listopada 2007 roku pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, wśród których obecny był Burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan, Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju, młodszy inspektor Marek Jamroz oraz uczniowie Liceum nr 81 we Lwowie wraz z nauczycielami.


Już czas do klas

W czwartkowy poranek 1 września 2022r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego rozpoczęła rok szkolny. Po mszy świętej sprawowanej w kościele p.w. św. Jerzego odbyła się uroczysta inauguracja przed budynkiem szkoły. Uczniów, nauczycieli i rodziców powitała p. Teresa Bogdanowicz-Bordzań – dyrektor szkoły oraz p. Anita Maińska – przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie swoich podopiecznych przywitali wychowawcy klas podczas spotkań w salach lekcyjnych.

Na najbliższe miesiące nauki w szkolnych murach życzymy wszystkim uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, a także wielu przygód w odkrywaniu nowych  ścieżek edukacyjnych.

 

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł