Poznaj Polskę - wycieczka do Zamościa

6 i 7 maja uczniowie klas II i III w ramach realizacji przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Zamościa.

Zgodnie z założeniami projektu zrealizowaliśmy dwa punkty edukacyjne: historyczny zespół miejski w ramach obwarowań XIX w. oraz Muzeum Zamojskie. Zwiedzanie wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Rynku Wielkiego z ratuszem i kamienicami ormiańskimi. Zobaczyliśmy również fortyfikacje, bramy, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, Akademię Zamojską, pałac, zabytkowe kamienice, rynki, manufakturę, kościół Franciszkanów, synagogę.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamojskiego. Zobaczyliśmy ekspozycję, która poświęcona jest historii Zamościa od 1580 roku do końca czasów II Rzeczypospolitej. Odpowiednio dobrane eksponaty pozwoliły zapoznać nas z najważniejszymi wydarzeniami w ponad czterystuletniej przeszłości miasta, postacią jego założyciela i twórcy potęgi rodu kanclerza, hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego oraz dziejami zamieszkujących go społeczności, które zadecydowały, że Zamość jako perła renesansowego miasta ma wyjątkowe znaczenie dla kultury.

Na koniec poszliśmy na obiad i zakupiliśmy drobne pamiątki. Do Biłgoraja dotarliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń. To była bardzo udana i interesująca wycieczka.