Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

WYDARZENIA

Archiwum

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku  i obchodzimy go 25 listopada, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Święto Misia było okazją, aby spotkać się z najmłodszymi uczniami z oddziałów zerowych naszej szkoły. W związku z tym uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki Szkolnej: Patrycja Kaproń i Karolina Luchowska z kl. 8b przeprowadziły gry i zabawy związane z tematyką misia. Dzieci wysłuchały opowiadań o słynnym Kubusiu Puchatku, pięknie odpowiadały na pytania dotyczące treści książki. Nie zabrakło również rozmów na temat ukochanych przytulanek.

Dziękujemy dzieciom z grupy Oa i Ob za miłe spotkanie i wspólne świętowanie.


Pasowanie na czytelnika

17 listopada 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste spotkanie, na którym uczniowie klas I zostali włączeni do grona czytelników .

Podczas przedstawienia dzieci wyruszyły w rejs statkiem pirackim na Książkolandię. W trakcie podróży zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej, zasadami szanowania książek, regulaminem wypożyczania książek i korzystania z czytelni. Rejs był bardzo ciekawy, załoga statku zadbała o zabawy przy muzyce, zagadki, mini quiz. Pierwszoklasiści byli bardzo aktywni, chętnie odpowiadali na pytania, uroczycie złożyli obietnicę czytelnika. Na zakończenie wyprawy dzieci wypożyczyli pierwszą książeczkę z biblioteki.  

Dziękujemy bardzo uczennicom z klasy 8b: Karolinie, Patrycji, Kindze, Ewelinie, Ninie, Milenie i Biance za udział w przedstawieniu, a pierwszoklasistom życzymy wspaniałych przygód z książką i  zapraszamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki szkolnej.

 

 


Narodowe Czytanie

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji społecznej Narodowe Czytanie. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej narodowej tożsamości. Rok 2022 ogłoszono rokiem polskiego romantyzmu, dlatego tegoroczną lekturą były Ballady i Romanse Adama Mickiewicza.

Uroczyste spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej. Uczniowie klasy 7a pod kierunkiem Pani Marty Polowy przeczytały Świteziankę, natomiast klasa 7c pod kierunkiem Pani Beaty Pukało zaprezentowała Powrót taty. W trakcie wydarzenia uczniowie opowiedzieli o życiu i twórczości wieszcza. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem akcji przez Panią Dyrektor.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć i filmu, nagranego przez naszą telewizję szkolną Piątka TV https://liblink.pl/HdEpvxb69w

Życzymy miłego oglądania.

Nauczyciele bibliotekarze


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie na głos dziecku służy pogłębianiu więzi między nim a czytającym, rozwija wyobraźnię, uczy myślenia i wypracowania wartości moralnych, pomaga we wzbogaceniu języka i rozbudza w dziecku ciekawość otaczającym światem.

Z okazji tego wyjątkowego święta Biblioteka Szkolna zorganizowała spotkanie z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki Szkolnej: Karolina i Patrycja w tym roku przeczytały fragment książki Łukasza Wierzbickiego pt. Afryka Kazika. Dzieci z oddziału przedszkolnego zostały zabrane na niezwykłą wyprawę Kazimierza Nowaka – polskiego podróżnika, który w latach 1931–1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem. Podczas czytania książki dzieci mogły śledzić jego trasę na mapie, obejrzały również ciekawe zdjęcia i film na temat odbytej podróży. Oprócz czytania były również zagadki, gry i zabawy tematyczne.

Dziękujemy uczniom z grupy 0a i 0b  za mile spędzony czas. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy Was zabrać w niezapomnianą i ciekawą podróż z książką.

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81
Prowadzenie strony: Józef Osieł