Konferencja – „Jakość powietrza – smog i recykling odpadów” w BCK

Dnia 03.12.2019 r. w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się konferencja na temat ochrony powietrza – smog i recykling odpadów. W wykładach poświęconych jakości powietrza w naszym mieście wzięli udział uczniowie klas 7c i 7d.

Organizatorem przedsięwzięcia było Koło Polskiego Klubu Ekologicznego w Biłgoraju. Prelekcję prowadzili pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie oddział Zamość.

Młodzież miała okazję spotkać się z fachowcami w dziedzinie ochrony i jakości powietrza czy kwestii segregacji i recyklingu oraz zagospodarowania odpadów.

Celem spotkania było pogłębianie świadomości o zagrożeniach środowiska naszej biłgorajskiej małej ojczyzny. Wśród tematów poruszane były m. in. kwestie związane z działaniami człowieka mającymi negatywny wpływ na jakość powietrza oraz te dotyczące segregacji i recyklingu odpadów.

Młodzież dowiedziała się że powiat Biłgorajski charakteryzuje przemysł rolno - spożywczy
i meblarski. Nie ma tu przemysłu ciężkiego, który emitowałby do środowiska znaczących ilości substancji zanieczyszczających powietrze
.
To jednak nie znaczy, że jest idealnie. Główna emisja tego co określamy jako smog pochodzi z domów jednorodzinnych, głównie ze spalania węgla kamiennego oraz ze spalania paliw w środkach transportu.

Dzięki temu spotkaniu uczniowie uświadomili sobie, że konieczne jest podejmowanie działań ekologicznych przez każdego z nas. Należy wybierać ekologiczne źródła ciepła, a spalanie śmieci w paleniskach domowych szkodzi naszemu zdrowiu.

Druga część spotkania poświęcona była zagospodarowaniu odpadów, ich segregacja oraz recykling. Jeżeli segregujemy odpady, to mogą one być przetworzone w nowy produkt. Gdy wszystko wrzucamy do odpadów zmieszanych, to pod wpływem reakcji chemicznych, ciężaru czy wilgoci odpady tracą wartość użytkową i nie można ich ponownie przetworzyć.

Każdy z nas może dla środowiska zrobić wiele. Wystarczy tylko mieć świadomość, być konsekwentnym i myśleć proekologicznie.

„CZY WIESZ CZYM ODDYCHASZ? CZYLI O TYM,
CO CHEMIK WIDZI W POWIETRZU”

W ramach pracy nad innowacją pedagogiczną „Jakim powietrzem oddychamy w naszym mieście?” uczniowie klasy 7a, brali udział w wykładzie "Chemia niejedno ma imię" organizowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dnia 16.03.2021  w formie on-line, na fanpage’u Wydziału Chemii UJ, odbył się wykład popularno - naukowy "Czy wiesz czym oddychasz? Czyli o tym, co chemik widzi w powietrzu", prowadzony przez Panią dr Beatę Kultys.

Jaka jest jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach? Które, zanieczyszczenia są szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia?  Jak możemy wykryć niebezpieczne substancje w powietrzu? Jak je wyeliminować z naszego otoczenia? Co to jest „syndrom chorego budynku”?  Na te i inne pytania, uczniowie mogli znaleźć odpowiedzi podczas interesującego wykładu.

Po zakończeniu wykładu uczniowie otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w tym wydarzeniu.