Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

 

 
   

 

ZIMOWISKO 2023

Ferie zimowe to wspaniały wynalazek. Można odpocząć od nauki, wyjechać na narty, poznać nowych przyjaciół.

Dla tych, którzy nie mieli możliwości wyjazdu, nasza szkoła zorganizowała „Zimowisko”. W pierwszym tygodniu ferii uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach prowadzonych przez opiekunów. Chociaż aura była raczej jesienna i nie spadł ani jeden płatek śniegu, wychowawcy starali się zapewnić uczestnikom zimowiska jak najwięcej atrakcji. Były wyjścia do kina, muzeum, biblioteki miejskiej, MDK, warsztaty plastyczne, warsztaty muzyczne, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia na lodowisku, w pracowni komputerowej i w sali gimnastycznej. Kuchnia wydawała śniadania i pożywne obiady. Chociaż zabrakło zabaw na śniegu, to nasi uczniowie na pewno się nie nudzili.


„Nietypowa lekcja biologii”

W piątkowy wieczór, trzynastego lutego, uczniowie klasy 6a i 6b wzięli udział w „nietypowej lekcji biologii” – NOC BIOLOGÓW, zorganizowanej przez Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jak zawsze wydarzenie to było na najwyższym poziomie - naukowo, wesoło i profesjonalnie. Na naszych uczniów czekały doświadczenia, warsztaty, spotkania i ogromna dawka wiedzy.

Uczniowie na zajęciach mogli między innymi wykonać praktyczne ćwiczenia pozwalające rozszerzyć i ugruntować wiedzę dotyczącą funkcjonowania narządów zmysłów, poznać anatomię i fizjologię człowieka, ponieważ pracownicy UMCS-u zaprosili swoich gości w podróż do wnętrza ludzkiego ciała. Każdy z uczestników mógł „wziąć do ręki” ludzkie narządy – mózg, wątrobę, płuca, serce.

Uczestnicy poznawali również tajniki życia owadów. Samodzielnie wykonywali sekcję chrabąszcza majowego. Przygotowywali preparaty mikroskopowe z wybranych elementów ciała owada. Również mieli możliwość poznania hierarchii rodziny pszczelej. Prześledzili cykl życiowy gąsienicy mola woskowego oraz zapoznali się z budową wewnętrzną gąsienicy. Pobierali hemolimfę oraz przygotowywali i obejrzeli preparaty mikroskopowe hemocytów.

Uczniowie również znaleźli się w fitochemicznym SPA. Wykonali naturalne kosmetyki, tj. kule do kąpieli, sole z olejkami eterycznymi oraz pasty do zębów.

Uczestnicy opuszczali mury Uniwersytetu bogatsi o nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie w pracy biologa.


Z kolędą w szkole od klasy do klasy

W dniach 12 i 13 stycznia uczniowie klasy 8b wcielili się w role kolędników i z własnym przedstawieniem chodzili od klasy do klasy.

Wśród postaci Maryi z dzieciątkiem i św. Józefa byli oczywiście trzej królowie, aniołowie, pasterze, król Herod oraz figlarny turoń i diabeł. Śpiew kolęd przy akompaniamencie harmonii i gitary umilał występy, które oglądali uczniowie wszystkich oddziałów od „0” do klasy 8 wraz z nauczycielami.

Kolędnikom przyświecał szczytny cel, którym było wsparcie ich rówieśników z Afryki w ramach programu „Adopcji na Odległość”. Ponadto uczniowie składali wszystkim noworoczne życzenia oraz przypomnieli o potrzebie misyjnego zaangażowania, aby Dobra Nowina o Jezusie dotarła w każdy zakątek naszej pięknej ziemi.

Dziękujemy za serdeczne przyjęcie kolędników i hojne ofiary!


JASEŁKA

22 grudnia uczniowie klasa 3a wraz z wychowawczynią Moniką Proć-Gleń i siostrą Imeldą przedstawili przepiękne Jasełka,  ubogacone śpiewem kolęd prowadzonym przez klasę 3e pod kierunkiem wychowawczyni Agnieszki Momot. To przedstawienie zostało rozpoczęte przez występ dzieci z kasy 0a  prowadzonych przez p. Agnieszka Tałandę oraz pełny wdzięku taniec dzieci z klasy 1 d przygotowany przez p. Elżbietę Dziurę.

Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom dzieci za piękne stroje i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania bogatej oprawy tej szkolnej uroczystości wprowadzającej w biblijny klimat Świąt Bożego Narodzenia.


Z Serdeczną Karteczką w Domu Kombatanta

Projekt „Serdeczna karteczka” w Szkole Podstawowej nr 5 realizowany jest już 3 rok z rzędu. Głównym celem projektu jest wykonanie przez dzieci karteczki, która ma za zadanie kształtowanie postaw prospołecznych. Kartki są przejawem życzliwości oraz szacunku dla innych osób. W tym miesiącu „serdeczna karteczka” powędrowała do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju. Wychowankowie klas 0a i 0b przy pomocy rodziców wykonali przepiękne karteczki świąteczne z myślą o ludziach starszych i samotnych.


Spotkanie z pracownikiem Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej

Dzieci z klas 0a i 0b wzięły udział w spotkaniu z Panią Iwoną Dubińską, przedstawicielką wolontariatu, pracownicą Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Pani Iwona przekazała dzieciom wiadomości z zakresu wolontariatu. Dzieci obejrzały bajkę dotyczącą niesienia pomocy, dowiedziały się w jakich akacjach mogą brać udział, żeby być wolontariuszami, a także uświadomiły sobie, że są nimi co dzień. Drobne upominki przygotowane przez panią Iwonę sprawiły wiele radości wszystkim uczestnikom spotkania. Bo przecież wedle słów Jana Pawła II „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada (…) lecz przez to czym dzieli się z innymi”.


Z wizytą u burmistrza

- Czy burmistrz zawsze nosi garnitur?

- Kiedy w Biłgoraju powstanie nowy plac zabaw?

- Ile kosztuje cały Biłgoraj?

W głowach naszych uczniów z klasy 3b pełno ważnych pytań! PO odpowiedź wybrali się do Urzędu Miasta, gdzie zostali przyjęci przez pana Jarosława Bondyrę- zastępcę burmistrza. Pan burmistrz z wielkim zaangażowaniem odpowiadał na pytanie dzieci. W ciekawy, przystępny sposób wyjaśnił, czym zajmuje się w rzędzie Miasta, co to jest Rada Miasta, jakie ciekawostki kryje biłgorajski rynek. Na koniec poczęstował małych gości słodkościami. To było bardzo interesujące spotkanie.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.  Uczniowie kl. 3 a przygotowali gazetkę, poznali prawa i obowiązki, a także w ramach lekcji informatyki mieli za zadanie przygotować prezentacje na ten temat. W geście solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie uczniowie ubrali się na niebiesko. Proszę też oznaczyć w poście  #WorldChildrensDay oraz #

unicefpoland.

 

Otrzymaliśmy dyplom za zorganizowanie obchodów „Miedzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF


SYMULATOR STAROŚCI W SP5

Uczniowie klasy 8a wzięli udział w wyjątkowym projekcie. Podczas specjalnych zajęć mieli okazję przetestować na własnej skórze, jak funkcjonuje człowiek, który ukończył siedemdziesiąt lat.

„Symulator starości” to specjalny sprzęt, którego użycie imituje samopoczucie człowieka w bardzo podeszłym wieku. Na wyposażenie symulatora składają się m.in. gogle, słuchawki, obciążniki ramion i pleców, ograniczniki ruchu kończyn, po których nałożeniu świat zmienia się nie do poznania, czemu towarzyszą niezwykłe emocje i odczucia.

Tego rodzaju wrażenia odczuli na samych sobie uczniowie klasy 8a, którzy wzięli udział w projekcie realizowanym przez fundację Bliżej Pasji. Jej wiceprezes, Monika Dominik, podczas spotkania z młodzieżą zachęcała do zmiany spojrzenia na problemy ludzi w podeszłym wieku i wykazania większej cierpliwości w kontaktach z osobami starszymi, którym często sprawia ogromne trudności wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności.

Udział w projekcie był wyjątkowym wydarzeniem, po którym w jej uczestnikach pojawiło się wiele ważnych refleksji.


Światowy Dzień Misia

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Misia. Ta pluszowa, mięciutka zabawka stała się bohaterem zajęć w klasach młodszych. Brunatne, polarne, misie koala, misie bajkowe - właśnie takie misie zasiadły z dziećmi w tym dniu w ławkach.  Aby uczcić święto, dzieci uczestniczyły w misiowych zabawach. Były tańce, zagadki, zawody i wiele innych atrakcji, w których główną rolę odegrał oczywiście pluszowy miś. Ponadto dzieci z oddziałów zerowych odwiedziły Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Biłgoraju Filia nr 1 dla Dzieci i Młodzieży. W czasie wizyty wysłuchały bajki o „Kubusiu Puchatku”, znanym wszystkim sympatycznym misiu „o bardzo małym rozumku”.

Dzień z misiem był doskonałą okazją do przypomnienia, że pluszaki odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Są towarzyszem zabawy, pomagają przełamać lęk, pobudzić wyobraźnię, uspokoić.

To był radosny dzień, pełen pozytywnych wrażeń.


Dlaczego nie lubimy inflacji? - spotkanie uczniów klasy 8c

W dniu 22.11.2022 r. uczniowie klasy 8C uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez fundację Porwani przez ekonomię, na którym reprezentanci mBanku oraz GUS omawiali treści związane z mechanizmem powstawania wysokiej inflacji, spiralą inflacyjną oraz wpływem wysokiej inflacji na nasze życie.

Zachęcamy aby to spotkanie było bodźcem do dyskusji prowadzonych w rodzinnym gronie na temat inflacji.


Uczniowie klasy 3b wzięli udział w niezwykle ciekawym przedsięwzięciu

Uczniowie klasy 3b wzięli udział w niezwykle ciekawym przedsięwzięciu. Zaśpiewali typowo polską, tradycyjną  kolędę „Dzisiaj w Betlejem” dla miast partnerskich Biłgoraja z Czech, Słowacji, Ukrainy i Niemiec. Nagranie miało miejsce w profesjonalnym studio Biłgorajskiego Centrum Kultury. Współpraca ze specjalistą od nagłośnienia i dźwięku oraz zawodowym oświetleniowcem nie onieśmieliły małych artystów. Mikrofony, światła, kamery zachęciły uczniów do zaprezentowania swoich wokalnych umiejętności.

Oto kilka zdjęć z przygotowań, a za kilka dni będziemy mogli podziwiać nagranie całego występu.

Link do kolędy „Dzisiaj w Betlejem”


SPOTKANIE Z MISJONARZEM

18 listopada  gościliśmy w naszej szkole panią dr Monikę Sidor, która będąc wykładowcą na UMCS współpracuje z Ruch Maitri tzn. Z Ruchem Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata jako wolontariuszka.

Spotkanie dotyczyło działalności misyjnej  Ruchu Maitri. Pani Monika opowiedział uczniom o na czym polega udzielana pomoc i jak my będąc w Polsce możemy się w tę pomoc włączyć. Jednym z najważniejszych programów pomocowy jest Adopcja Serca. Polega ona na  objęciu dziecka patronatem, czyli adopcją na odległość oznacza moralne zobowiązanie ofiarodawcy do niesienia pomocy konkretnemu, znanemu z nazwiska i imienia podopiecznemu. Aby objąć patronatem podopiecznego, należy:

1.   Wypełnić on-line deklarację przystąpienia do programu, albo pobrać, wypełnić i odesłać deklarację w formacie pdf;

2.   W trakcie wypełniania należy wskazać wybraną formę pomocy;

3.   Potwierdzić udział w programie  przez opłacenie składki adopcyjnej za 3 miesiące.

Była możliwość wesprzeć te działania poprzez dobrowolną ofiarę. Po spotkaniu uzbierała się kwota 211,60 zł która w całości zostanie przekazana na dożywianie dzieci w Afryce. Dziękujemy uczniom za okazane serce.

Gdyby ktoś chciał się więcej dowiedzieć na temat działalności Ruchu Mairti zapraszamy na stronę: Ruch Maitri: Adopcja Serca, pomoc Afryce i Azji, pomoc ubogim.

Z racji tego spotkania w naszej szkole zostanie zorganizowana wystawa na temat misji.

 


Światowy Dzień Życzliwości w naszej szkole

21 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości.

Był to dzień wyjątkowy; pełen uśmiechów, miłych słów, gestów i pozytywnych emocji.

Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrani byli na żółto (kolor optymizmu i radości) bądź posiadali żółte radosne emblematy.

Aby uczcić ten dzień  zostało podjęte wiele działań. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym, czym jest życzliwość. Ćwiczyliśmy ukazywanie życzliwości  poprzez wysyłanie przyjaznych życzeń dla siebie i innych. Podjęliśmy również wyzwanie, aby zrobić przynajmniej jedną miłą rzecz dla siebie.

Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.

Bądźmy życzliwi na co dzień!!!


Wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja

14 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się II tura wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja. Swoją kandydaturę zgłosiły cztery uczennice z klas VII i VIII. Głosy na kandydatki mogli oddawać uczniowie klas najstarszych, tj. VII-VIII. Nad przebiegiem głosowania czuwała siedmioosobowa komisja wyborcza składająca się z uczniów klas VIII z Samorządu Uczniowskiego.  

Skład Komisji Wyborczej:

1.   Antoni Wołoszyn kl. 8c - przewodniczący komisji

2.   Natalia Miętkiewicz kl. 8d – członek

3.   Artur Zabłotni kl. 8a – członek

4.   Bartłomiej Rapa kl. 8e – członek

5.   Adrianna Małek kl. 8c – członek

6.   Jakub Naworol kl. 8d – członek

7.   Rafał Różański kl. 8e - członek

W głosowaniu wzięło udział 174 uczniów, którzy oddali 151 ważnych głosów oraz 23 głosy nieważne.

Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

1.   Opiela Anna kl. 7b – 57 głosów

2.   Radzik Milena kl. 8e – 35 głosów

3.   Pintal Milena kl. 8b – 34 głosy

4.   Kula Magdalena kl.7b – 25 głosów

Naszej szkole przyznano trzy mandaty wyborcze. W związku z tym, trzy uczennice z największą liczbą głosów mogły zostać członkami Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja. Kadencja radnych wynosi dwa lata.

Anna Opiela, Milena Radzik i Milena Pintal otrzymały najwięcej głosów i tym samym zostały wybrane do Młodzieżowej Rady Miasta Biłgoraja.

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom!


Świętujemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji  Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas 6d, 8e, 8b i 5c pod kierunkiem nauczycieli Joanny Ziemichód i Marty Cudziło przygotowali montaż słowno-muzyczny, przybliżając sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ważne wydarzenia  historyczne  związane z walką o niepodległość naszej Ojczyzny. Podczas uroczystości wybrzmiały słowa polskich poetów, pieśni patriotyczne i legionowe. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Mirosław Kurzyński i zespół „Czadowe nutki”. Dekorację przygotowała pani Dorota Brzozowska.


Niepodległa Polska

W 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 3b z wychowawczynią, panią Anną Bielak, zaprosiła wszystkich młodszych uczniów na niecodzienną lekcję historii. Uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny, dzięki któremu trudne historyczne wydarzenia zostały przedstawione w sposób przystępny dla maluchów. Akademię  uświetnił wokalny występ naszych kolegów i koleżanek z klasy 2b.


„Szkoła do hymnu 2022”

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w szkołach w całej Polsce, także i w naszej, odbyła się piąta edycja akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu 2022”.

Nasza społeczność szkolna wspólnie odśpiewała cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Podczas śpiewania hymnu uczniowie zaprezentowali wzorową postawę. W obecności pocztu sztandarowego, odświętnie ubrani, w postawie na baczność, dumni, że mogą żyć w wolnym kraju, oddali cześć bohaterskim przodkom, którzy po 123 latach wywalczyli niepodległość Rzeczypospolitej. Radujmy się wspólnie Narodowym Świętem Niepodległości!


XXII Dzień Papieski w naszej szkole

9 listopada uczniowie klasy 3 c, 2 d i 3 a wzięli udział w akademii upamiętniającej XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”. Przypomnieli zebranym na sali gimnastycznej sylwetkę Papieża Polaka, jego niezwykłe życie, nauczanie i drogę do świętości. Występujący uczniowie znakomicie poradzili sobie z przekazem prezentowanych treści. Scenografia, okolicznościowa dekoracja oraz śpiew w wykonaniu uczniów klasy 2 a stanowiły doskonałe dopełnienie całej uroczystości. Licznie zebrani widzowie byli zainteresowani tematyką inscenizacji i grą młodych aktorów. Na zakończenie przedstawienia uczniowie otrzymali  gromkie brawa oraz wyrazy uznania i podziękowania.


„Serdeczna Karteczka” dla nauczycieli

Kolejny rok z rzędu dzieci z najmłodszych klas biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Serdeczna Karteczka”. Głównym celem projektu jest wykonanie kartek okolicznościowych, dzięki którym kształtujemy w dziecku postawy społeczne. Kartki są przekazem życzliwości, empatii, szacunku. Poprzez pokazywanie różnych technik rozwijamy aktywność twórczą i kreatywną dziecka. W miesiącu wrześniu dzieci z klas 0a i 0b przygotowały „serdeczne karteczki” dla nauczycieli z naszej szkoły, a Dzień Edukacji Narodowej był doskonałą okazją do ich wręczenia.

 

 


WYJĄTKOWY MURAL

Na jednej ze ścian naszej szkoły powstał mural wykonany przez uczniów, który ma na celu przypomnienie o Stefanie Knappie, światowej sławy artyście z Biłgoraja.

Praca w całości została wykonana z farb pochłaniających smog, której jeden metr kwadratowy przetwarza powietrze jak jedno średniej wielkości drzewo. Autorką projektu jest Olga Waleczko, artystka z Warszawy, która podczas przeprowadzonych w szkole warsztatów nauczyła naszą młodzież projektowania i wykonywania prac wielkopowierzchniowych.

Projekt został sfinansowany z programu "Dzieci Kapitana Nemo" Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach działań powstaje także wystawa poświęcona życiu i twórczość Knappa oraz poświęcona mu gra miejska.


Dzień Edukacji Narodowej

13. października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym świątecznym dniu szczególne podziękowania skierowaliśmy do dyrekcji szkoły, nauczycieli, wszystkich pracowników oraz rodziców.

Scenki z życia szkoły, współczesne i z dawnych epok, przygotowali uczniowie klas: 5a, 5c i 5e pod kierunkiem p. Marty Polowy i p. Beaty Pukało.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W NASZEJ SZKOLE

7 października w naszej szkole obchodziliśmy XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

Tego dnia podczas lekcji matematyki uczniowie klas III rozwiązywali szereg zadań, zagadek, łamigłówek dotyczących mnożenia. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania uzyskały odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Akcja wzbudziła w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziła chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie.

 


Policjanci w naszej szkole

Każdego roku, jesienią, naszą szkołę odwiedzają policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. W tym roku z najmłodszymi uczniami spotkali się mł.asp. Joanna Pilarska oraz asp. sztab. Adam Granda. Funkcjonariusze w przystępny sposób opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali codzienne wyposażenie policjanta na służbie, a także wyjaśnili maluchom zasady bezpieczeństwa. W pogadance skierowanej do uczniów klas 0-III nawiązano do właściwych zachowań w domu, szkole oraz w czasie drogi do szkoły. Dzieci miały okazję poćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Mł. asp.Pilarska i asp.sztab.Granda rozdali uczestnikom odblaski- drobiazg, który potrafi uratować życie.

Działania szkoły we współpracy z policją mają na celu profilaktykę bezpieczeństwa, wdrażanie do przestrzegania zasad i przepisów, wzbudzanie szacunku do wykonywanej w najbliższym środowisku pracy. Zajęcia szkolne uatrakcyjnione spotkaniem z ciekawymi ludźmi są lubiane przez uczniów i pomagają zrozumieć omawianą na lekcjach tematykę.


PIŁKARSKI DZIEŃ CHŁOPAKA W 5A

Tegoroczny Dzień Chłopaka uczniowie 5a uczcili na sportowo. Trening piłkarski przeprowadzili dla nich piłkarze klubu sportowego Łada 1945 Biłgoraj. Pod okiem Alexa Goncharevicha - pomocnika Łady oraz Antona Alfimowa – bramkarza, uczniowie wzięli udział w rozgrzewce, grach drużynowych i meczu piłkarskim. Świetna zabawa w sportowej atmosferze zapadnie na długo w pamięci uczniów tej klasy.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

20 września najmłodsze dzieci z naszej szkoły obchodziły swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Była to okazja do świętowania, wspólnej zabawy i czerpania radości z racji bycia przedszkolakiem. Uczniowie z grup 0a i 0b uczcili ten wyjątkowy czas na sportowo. Dla dzieci zostały przygotowane rozgrywki, którym towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Kolejną atrakcją były wspólne zabawy integracyjne obydwu klas z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz tunelu. Przedszkolaki obejrzały również bajkę „Emotki”. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe medale.


XII Tydzień Wychowania w „Piątce”

Hasłem tegorocznego, XII Tygodnia Wychowania, który trwał od 11 do 17 września 2022 roku, były słowa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyła nam postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, wspaniałego duszpasterza, wielkiego patrioty i wychowawcy zatroskanego o dobro dzieci i młodzieży, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 roku.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Inicjatywa Tygodnia Wychowania została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci, forma zwrócenia uwagi wszystkich ludzi dobrej woli na pilną potrzebę wychowania oraz pomoc w szukaniu prawdy, która powinna być jej fundamentem.

XII Tydzień Wychowania był dla nas okazją do refleksji na temat wychowania i podzielenia się swoimi doświadczeniami. Uczniowie na katechezie poznawali postać św. Józefa Bilczewskiego i jego wskazówki dotyczące życia wiarą na co dzień. Wykonywali ilustracje do słów z Ewangelii „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”.

Zachęcamy do skorzystania z przygotowanych przez organizatorów materiałów dostępnych w Internecie.

https://tydzienwychowania.pl/materialy/xii-tydzien-wychowania-2022/


29. Akcja Sprzątanie świata - Polska!

Kolejna udana akcja sprzątania świata już za nami! Dnia 19 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska 2022! pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są” organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”.

Głównym celem jest rozbudzenie świadomości ekologicznej i wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne, jak również promowanie i podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się ograniczania ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. Akcja miała również na celu pokazać dzieciom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka odpadów, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia zanieczyszczeń oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Dlatego nasi uczniowie, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawice ruszyli  w teren sprzątać Park Nowakowskiego oraz teren przy szkole.

Dzieci z klas młodszych wykonały również ciekawe plakaty na temat "Wszystkie śmieci nasze są”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac małych artystów.

 

 

 


Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Motywem przewodnim jest kropka, która zagościła na naszych szkolnych korytarzach. Zorganizowaliśmy wiele działań, które pomogły dzieciom poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. W każdym z nas drzemie ukryty talent, trzeba go tylko w sobie odnaleźć i uwierzyć we własne możliwości. Wspaniałe efekty prac dzieci możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.


Dąb Pamięci

Szkoła Podstawowa nr 5 przystąpiła do Programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Poprzez sadzenie dębów, celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni.

16 września, czyli dzień przed rocznicą agresji ZSRR na Polskę posadzony został na terenie szkoły Dąb Pamięci, upamiętniający funkcjonariusza Policji Państwowej Wacława Wolanina.

Urodził się on 26 września 1891 roku w Biłgoraju. Był synem biłgorajskiego sitarza, Michała Wolanina i Konstancji z Malawskich. W I wojnie światowej służył w armii carskiej. Od 1 sierpnia 1919 roku był funkcjonariuszem Policji Państwowej. Przez wiele lat pełnił służbę jako starszy posterunkowy w Wydziale Śledczym w Zamościu, gdzie też zamieszkał. Odznaczony 1 stycznia 1928 roku Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, a z czasem Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. 22 września 1923 roku ożenił się z Katarzyną z Katarskich, a 2 stycznia 1927 roku urodził się ich jedyny syn Ryszard Stanisław Wolanin.  W 13 IX 1939 roku został ewakuowany na wschód. W Tarnopolu wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i osadzony w obozie w Ostaszkowie wraz z funkcjonariuszami Straży Więziennej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, nielicznymi cywilami, księżmi i wojskowymi. Likwidacja obozu  miała miejsce od kwietnia do maja 1940 roku. Grupy policjantów wywożono do siedziby Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie i umieszczano w celach. Następnie pojedynczo prowadzono do piwnicy, gdzie po potwierdzeniu tożsamości dokonywano egzekucji. Zwłoki przewożono do odległej o 32 km miejscowości Miednoje i chowano w anonimowych grobach na terenach letniskowych NKWD. Wacław Wolanin został zamordowany w Twerze (obecnie Kalininie) na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. 10 listopada 2007 roku pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, wśród których obecny był Burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan, Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju, młodszy inspektor Marek Jamroz oraz uczniowie Liceum nr 81 we Lwowie wraz z nauczycielami.


Już czas do klas

W czwartkowy poranek 1 września 2022r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego rozpoczęła rok szkolny. Po mszy świętej sprawowanej w kościele p.w. św. Jerzego odbyła się uroczysta inauguracja przed budynkiem szkoły. Uczniów, nauczycieli i rodziców powitała p. Teresa Bogdanowicz-Bordzań – dyrektor szkoły oraz p. Anita Maińska – przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie swoich podopiecznych przywitali wychowawcy klas podczas spotkań w salach lekcyjnych.

Na najbliższe miesiące nauki w szkolnych murach życzymy wszystkim uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, a także wielu przygód w odkrywaniu nowych  ścieżek edukacyjnych.

 

 

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81,
Prowadzenie strony: Józef Osieł