XII Tydzień Wychowania w „Piątce”

Hasłem tegorocznego, XII Tygodnia Wychowania, który trwał od 11 do 17 września 2022 roku, były słowa z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14,6). Towarzyszyła nam postać św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa Lwowa, wspaniałego duszpasterza, wielkiego patrioty i wychowawcy zatroskanego o dobro dzieci i młodzieży, którego setną rocznicę śmierci będziemy przeżywać 20 marca 2023 roku.

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich. Inicjatywa Tygodnia Wychowania została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci, forma zwrócenia uwagi wszystkich ludzi dobrej woli na pilną potrzebę wychowania oraz pomoc w szukaniu prawdy, która powinna być jej fundamentem.

XII Tydzień Wychowania był dla nas okazją do refleksji na temat wychowania i podzielenia się swoimi doświadczeniami. Uczniowie na katechezie poznawali postać św. Józefa Bilczewskiego i jego wskazówki dotyczące życia wiarą na co dzień. Wykonywali ilustracje do słów z Ewangelii „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”.

Zachęcamy do skorzystania z przygotowanych przez organizatorów materiałów dostępnych w Internecie.

29. Akcja Sprzątanie świata - Polska!

Kolejna udana akcja sprzątania świata już za nami! Dnia 19 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska 2022! pod hasłem „Wszystkie śmieci nasze są” organizowanej przez Fundację „Nasza Ziemia”.

Głównym celem jest rozbudzenie świadomości ekologicznej i wzięcia odpowiedzialności za środowisko naturalne, jak również promowanie i podejmowanie działań, dzięki którym nauczymy się ograniczania ilości śmieci i ich efektywnej segregacji. Akcja miała również na celu pokazać dzieciom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka odpadów, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia zanieczyszczeń oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Dlatego nasi uczniowie, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawice ruszyli  w teren sprzątać Park Nowakowskiego oraz teren przy szkole.

Dzieci z klas młodszych wykonały również ciekawe plakaty na temat "Wszystkie śmieci nasze są”. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac małych artystów.

Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III naszej szkoły postanowili przyłączyć się do jego obchodów. Motywem przewodnim jest kropka, która zagościła na naszych szkolnych korytarzach. Zorganizowaliśmy wiele działań, które pomogły dzieciom poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. W każdym z nas drzemie ukryty talent, trzeba go tylko w sobie odnaleźć i uwierzyć we własne możliwości. Wspaniałe efekty prac dzieci możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

Dąb Pamięci

Szkoła Podstawowa nr 5 przystąpiła do Programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Poprzez sadzenie dębów, celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni.

16 września, czyli dzień przed rocznicą agresji ZSRR na Polskę posadzony został na terenie szkoły Dąb Pamięci, upamiętniający funkcjonariusza Policji Państwowej Wacława Wolanina.

Urodził się on 26 września 1891 roku w Biłgoraju. Był synem biłgorajskiego sitarza, Michała Wolanina i Konstancji z Malawskich. W I wojnie światowej służył w armii carskiej. Od 1 sierpnia 1919 roku był funkcjonariuszem Policji Państwowej. Przez wiele lat pełnił służbę jako starszy posterunkowy w Wydziale Śledczym w Zamościu, gdzie też zamieszkał. Odznaczony 1 stycznia 1928 roku Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, a z czasem Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. 22 września 1923 roku ożenił się z Katarzyną z Katarskich, a 2 stycznia 1927 roku urodził się ich jedyny syn Ryszard Stanisław Wolanin.  W 13 IX 1939 roku został ewakuowany na wschód. W Tarnopolu wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i osadzony w obozie w Ostaszkowie wraz z funkcjonariuszami Straży Więziennej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, nielicznymi cywilami, księżmi i wojskowymi. Likwidacja obozu  miała miejsce od kwietnia do maja 1940 roku. Grupy policjantów wywożono do siedziby Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie i umieszczano w celach. Następnie pojedynczo prowadzono do piwnicy, gdzie po potwierdzeniu tożsamości dokonywano egzekucji. Zwłoki przewożono do odległej o 32 km miejscowości Miednoje i chowano w anonimowych grobach na terenach letniskowych NKWD. Wacław Wolanin został zamordowany w Twerze (obecnie Kalininie) na przełomie kwietnia i maja 1940 roku, pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej na świecie policyjnej nekropolii. 10 listopada 2007 roku pośmiertnie mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, wśród których obecny był Burmistrz Miasta Biłgoraja Janusz Rosłan, Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju, młodszy inspektor Marek Jamroz oraz uczniowie Liceum nr 81 we Lwowie wraz z nauczycielami.

Już czas do klas

W czwartkowy poranek 1 września 2022r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego rozpoczęła rok szkolny. Po mszy świętej sprawowanej w kościele p.w. św. Jerzego odbyła się uroczysta inauguracja przed budynkiem szkoły. Uczniów, nauczycieli i rodziców powitała p. Teresa Bogdanowicz-Bordzań – dyrektor szkoły oraz p. Anita Maińska – przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie swoich podopiecznych przywitali wychowawcy klas podczas spotkań w salach lekcyjnych.

Na najbliższe miesiące nauki w szkolnych murach życzymy wszystkim uczniom sukcesów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, a także wielu przygód w odkrywaniu nowych  ścieżek edukacyjnych.