Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

 

 

 

WYDARZENIA

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku  i obchodzimy go 25 listopada, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami z oddziałów zerowych naszej szkoły. W związku z tym uczennice Aktywu Bibliotecznego: Patrycja Kaproń i Karolina Luchowska z kl. 5b przygotowały gry, zagadki i zabawy związane z tematyką misia. Nie zabrakło również czytania opowiadań o misiu Uszatku i Kubusiu Puchatku.

Dziękujemy dzieciom z Oa za miłe spotkanie i wspólne świętowanie.


Pasowanie na Czytelnika

15 listopada w bibliotece szkolnej miała miejsce uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników. Głównym celem uroczystości było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wprowadzenie w magiczny świat książek oraz zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów należących do Aktywu Bibliotecznego. Dzieci klas pierwszych odgadywali  bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Wysłuchali również próśb książki, zapoznali się z regulaminem pracy biblioteki szkolnej i zasadami udostępniania zbiorów. W najważniejszej części uroczystości pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie związane z szanowaniem książek i wypełnianiem obowiązków czytelnika. Zadowoleni najmłodsi czytelnicy opuścili bibliotekę z książką w ręku. Pierwszoklasistom życzymy odkrywania pasji czytelniczych i zapraszamy do systematycznego korzystania z biblioteki szkolnej.

 


Spotkanie czytelnicze w Aleksandrowie

Dnia 6.11.2019 r. wraz z uczennicami: Amelią, Martyną i Oliwią należącymi do Aktywu Bibliotecznego w naszej szkole, mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w XVII Spotkaniu Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego w Aleksandrowie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną, Szkołę Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny i Urząd Gminy. Podczas imprezy odbyły się przedstawienia i inscenizacje literackie tj. „Pali się”, „Biblioteka to nie tylko czytanie”, prelekcja o tym, „Jak biblioteka może zaistnieć w mediach”. Pan Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju opowiedział nam o strojach biłgorajskich i o ciekawostkach związanych z kulturą powiatu biłgorajskiego. Ponadto uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zabawie „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego”. Każdy uczestnik miał za zadanie napisać na kuponie konkursowym, co mu się kojarzy z kulturą ludową powiatu biłgorajskiego. Wśród wylosowanych kuponów pięć należało do uczniów naszej szkoły. Oto szczęśliwi nagrodzeni: Mikołaj Batorski Ob., Aleksandra Okoń 2c, Piotr Kapica 2c, Iga Kwiatkowska 4a i Bianka Hasiak 5b. Pierwsze miejsce w zabawie zajęła gwara tarnogrodzka, drugie piróg biłgorajski, a na trzecim miejscu znalazła się kultura sitarska. Na spotkaniu nie zabrakło rozmów o książce, dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany kiermasz „książek za uśmiech” oraz wystawa rękodzieła ludowego Heleny Koszarnej. Uczestnicy zabawy mogli podziwiać wystawę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju oraz taniec dziewczyn z grupy tanecznej „Jump”.  

Dziękujemy serdecznie za zorganizowanie i zaproszenie nas na tak miłe i interesujące spotkanie przyjaciół bibliotek.


 Spotkanie autorskie

Dnia 24.10. 2019 r. uczniowie klasy 2b i 1a wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Arturem Jasińskim w Bibliotece Pedagogicznej Filia nr 1 w Biłgoraju. Pan Artur Jasiński autor książki „Baśń o dębowym sercu” ciekawie opowiadał o tym, co dla niego jest ważne w życiu, o swojej rodzinie, o tym jakie ma pasje oraz jak został pisarzem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fragmentów jego debiutanckiej książki , zadawali autorowi liczne pytania dotyczące jego twórczości literackiej i życia zawodowego. Pisarz przeprowadził konkurs dla dzieci, poprawnie na pytania odpowiedział Miłosz z naszej szkoły i wygrał książkę. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję otrzymania książki z autografem. Dzieciom bardzo spodobała się powieść pana Artura, zachęcamy do jej wypożyczania -dostępna jest w bibliotece szkolnej.


NARODOWE CZYTANIE 2019

W piątek, 20 września, społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego przystąpiła do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W imprezie wzięli udział uczniowie klas V i ich nauczyciele, a wybraną do odczytania lekturą była Katarynka Bolesława Prusa.

Organizowane już po raz ósmy Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Parę Prezydencką. Spośród ponad stu propozycji, Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta – Agata Kornhauser-Duda dokonali wyboru ośmiu nowel cenionych polskich autorów. Na liście znalazła się m.in. Katarynka Bolesława Prusa – lektura dla klas piątych szkół podstawowych. Nie może dziwić zatem fakt, iż właśnie ta nowela została wybrana do głośnego odczytania w naszej szkole. W tym roku, po raz pierwszy, treść dzieła wybranego do zaprezentowania w ramach akcji odczytali sami uczniowie. Zgromadzona publiczność, złożona z uczniów wszystkich klas piątych oraz ich nauczycieli, z ciekawością wysłuchała Katarynki przygotowanej przez dziesięcioro ich rówieśników. Po prezentacji utworu p. Teresa Bogdanowicz-Bordzań, dyrektor szkoły, podziękowała uczestnikom za włączenie się w ważną dla polskiej kultury akcję i zachęcała do zapoznania się również z innymi dziełami zawartymi w liście nowel w ramach Narodowego Czytania.

Uroczystość przygotowała p. Dorota Margol – bibliotekarz szkolny, we współpracy z nauczycielami języka polskiego – Barbarą Okoń i Mariuszem Polowym.

Treść Katarynki odczytali:

·         Aleksandra Borowiec

·         Alicja Pyda

·         Andżelika Kisiel

·         Gabriela Mróz

·         Natalia Matysek

·         Natalia Miętkiewicz

·         Sergiusz Mazur

·         Tymon Magdziak

·         Wiktor Małysz

·         Wiktoria Salamon

Głośne odczytanie Katarynki to pierwszy etap szkolnej akcji Narodowego Czytania 2019. Kolejnym będzie przygotowanie przez uczniów projektów Lektury w pudełku, na podstawie dzieła Bolesława Prusa w ramach konkursu zainicjowanego przez firmę Model Opakowania. Zadaniem piątoklasistów z naszej szkoły będzie wypełnienie kartonowego pudełka elementami świata przedstawionego w Katarynce wg autorskiego pomysłu każdego z uczestników. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni, a ich dzieła – wyeksponowane na szkolnej wystawie. Konkurs ma na celu rozwijanie w uczniach kreatywności i popularyzację czytelnictwa.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 30 września. Uczennice Oliwia z klasy VIII b i Amelia z kl. VI d czytały Szewczyka Dratewkę Janiny Porazińskiej dzieciom z oddziałów przedszkolnych.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta odnosi się również do urodzin wspomnianej autorki książki.

 

z powrotem | linki |napisz do nas | ciekawe strony
© Szkoła Podstawowa nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju
23-400 Biłgoraj, ul. Nadstawna 62A
e-mail: bilgoraj_sp5@poczta.onet.pl
telefon: (0-84) 688-04-81
Prowadzenie strony: Józef Osieł