Spotkanie autorskie z p. Krystyną Zofią Kamieniak

W ramach obchodzonego XIX Tygodnia Bibliotek, 10. maja gościliśmy w szkolnej bibliotece biłgorajską malarkę i pisarkę – p. Krystynę Zofię Kamieniak. Podczas tego spotkania autorka powieści Dom w ogrodach marzeń przybliżyła uczniom swój dorobek literacki, podzieliła się refleksjami na temat tworzenia sztuki malarskiej, udzieliła cennych wskazówek młodzieży, która stawia pierwsze kroki w pisaniu wierszy i opowiadań, a także odpowiedziała na wszystkie pytania zadane jej przez zgromadzonych. Spotkanie było także okazją do podsumowania innowacji pedagogicznej pt. „Porozmawiajmy o wartościach”, realizowanej przez klasę 4a pod kierunkiem  p. Marty Polowy we współpracy z p. Dorotą Margol i szkolną biblioteką. To właśnie książki są źródłem, w którym uczniowie odnajdują wartości istotne w życiu młodego człowieka, takie jak: uczciwość, sprawiedliwość, odwaga, przyjaźń, szacunek i odpowiedzialność. Chętni uczniowie zaprezentowali również autorskie prace literackie i wysłuchali opinii na temat swoich dzieł. Dużym zainteresowaniem wśród starszych uczniów szkoły cieszyły się również wiersze autorstwa p. Kamieniak. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania mógł otrzymać autograf oraz wpis z dedykacją imienną do książki pisarki.

Walentynkowa akcja czytelnicza „Randka z książką”

Dzień św. Walentego to święto zakochanych i dobra okazja, by na różne sposoby wyznawać swoje najskrytsze uczucia i świętować. Jako miłośnicy dobrej literatury postanowiliśmy w dniu 11.02.2022 r. w bibliotece szkolnej zaproponować randkowanie z książką. Wydarzenie miało na celu popularyzowanie czytelnictwa i ciekawego spędzania czasu. Walentynkowa akcja, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy Czytelnik mógł dobrze się bawić i znaleźć coś dla siebie, albowiem książki były przygotowane dla wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych. Ponadto urozmaiceniem „Randki z książką” były dekoracje walentynkowe, strefy i kąciki czytelnicze.

Nasi Uczniowie i Nauczyciele nas nie zawiedli! Zostało wylosowanych na randkę 500 książek!

Uczniowie z klas I-IV losowali przygotowane książki w bibliotece. Mamy nadzieję, że wszystkie przypadły do gustu naszym Czytelnikom, a jeśli nawet nie trafiliście na swój ulubiony rodzaj literacki, czy autora, to mogliście poznać i zasmakować w nieco innym gatunku literatury. Na korytarzu szkolnym przygotowano kącik walentynkowy dla Nauczycieli. Zapakowane i ozdobione na tę okazję książki, zachęcały do sięgnięcia po nie.

Bardzo dziękujemy wszystkim Czytelnikom za udział w naszej akcji, za pozostawienie opustoszałych półek w naszej bibliotece😊, za miłe słowa, życzliwość, uśmiech.

Życzymy Wam udanej randki z książką😊

Pasowanie na czytelnika

7,8 i 10 grudnia 2021 r. w bibliotece szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia na których uczniowie klas I uroczyście zostali włączeni do grona czytelników .

Podczas spotkań dzieci wyruszyły w rejs statkiem pirackim na Książkolandię. W trakcie podróży zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki szkolnej, zasadami szanowania książek, regulaminem wypożyczania książek i korzystania z czytelni. Rejs był bardzo ciekawy, załoga statku zadbała o zabawy przy muzyce, zagadki, mini quiz. Pierwszoklasiści byli bardzo aktywni podczas lekcji, pięknie odpowiadali na pytania, uroczycie złożyli obietnicę czytelnika, po czym każdy z uczniów został pasowany poprzez dotkniecie encyklopedią oraz otrzymał pamiątkowy dyplom wzorowego czytelnika. Na zakończenie wyprawy uczniowie wypożyczyli książki, dzięki którym mogli wyruszyć w kolejną ,niezapomnianą podróż.

Dziękujemy bardzo uczennicom klasy 7b: Karolinie, Patrycji, Kindze, Ewelinie i Biance za przygotowanie przedstawienia, a pierwszoklasistom życzymy wspaniałych przygód z książką i zapraszamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki😊

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM CZYTANIA BAŚNI I LEGEND

Jak co roku w naszej szkole w październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły.

Hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji w naszej bibliotece zorganizowaliśmy cykl spotkań głośnego czytania legend dla dzieci klas I-III przebywających w świetlicy. Czytaliśmy legendy związane z  dziejami miast Polskich, znanymi postaciami . Był to czas przeniesienia się w klimat dawnych czasów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do dalszego odkrywania magicznych historii opisanych w legendach.

Przerwa na czytanie

21 października 2021 roku społeczność naszej szkoły wzięła udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik) oraz kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom.

Dzieci z klas 0-3 mogły się zrelaksować przy czytaniu na dużych, kolorowych poduchach.

Uczniowie klas IV -VIII czytali książki  w  salach lekcyjnych, które dekorowali na tę okazję: hasłami propagującymi czytelnictwo.

Łącznie czytało 37 klas – 803 uczniów, 60 nauczycieli oraz 17 pracowników Szkoły.

Był to dla nas wyjątkowo zaczytany dzień. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom nauczycielom pracownikom szkoły oraz naszej telewizji Piątka TV za zaangażowanie i udział w wydarzeniu. Po rozmowach z uczestnikami i wzmożonym ruchu w bibliotece szkolnej zostałyśmy utwierdzone, że w kolejnym roku również musimy przystąpić do bicia rekordu, bo czytanie jest naprawdę OK!